Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Afganistan światowym centrum dżihadu?; Wywiad z wiceprezesem koncernu Bell Textron; Zdolności nowej wersji śmigłowca Apache Guardian
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Karolina Wójcicka, Dziennik Gazeta Prawna, „Osłabiona Al-Kaida nie zaatakuje Zachodu”: Czy Al-Kaida odbuduje swoje struktury w Afganistanie? „Terroryści otrzymali szansę na odbudowę. Swoją uwagę skupiają na państwach regionu [...] Zwycięstwo talibów pobudziło islamskich ekstremistów. Terroryści na całym świecie rozważają <<hidżrę>> - migrację do Afganistanu. Twierdzą, że państwo to ponownie stało się <<centrum globalnego dżihadu>>, a ich może tam czekać bezpieczne schronienie. - Zawiadomiliśmy talibów, że oczekujemy, by nie pozwolili na taki obrót wydarzeń - mówił niedawno sekretarz obrony USA Lloyd Austin, komentując możliwość wykorzystania Afganistanu jako swojej bazy przez Al-Kaidę. [...] W ramach porozumienia pokojowego z USA z 2020 r. talibowie zobowiązali się co prawda, że nie pozwolą Al-Kaidzie ani żadnej innej grupie terrorystycznej na prowadzenie działalności na obszarach, które kontrolują. Obietnicę tę podtrzymali kilka dni po zdobyciu stolicy. Istnieją jednak powody, by talibom w tej kwestii nie ufać.”
Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Tylko dla legalnych imigrantów”: Litwa tak jak Polska również zmienia przepisy imigracyjne, w związku z kryzysem na granicy z Białorusią. „Wilno szuka patentu na wywołany przez Mińsk kryzys migracyjny. Niełatwo to zgrać z prawem międzynarodowym. [...] Imigranci przekraczający granicę białorusko-litewską przez lasy, pola i bagna nie będą mieli prawnej możliwości złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Nowelizacja odpowiedniej ustawy niedługo ma zostać zatwierdzona przez litewski Sejm. Poinformował o tym szef dyplomacji Gabrielius Landsbergis, cytowany przez portal Delfi. W świetle nowego prawa wniosek o ochronę można będzie złożyć w litewskich placówkach dyplomatycznych, na przejściach granicznych lub w departamencie imigracyjnym, pod warunkiem że przekroczenie litewskiej granicy było legalne.”
Hubert Kowalski, Gazeta Polska Codziennie, „Sprowadzają migrantów za pieniądze”: Do polskiej granicy wciąż docierają kolejni migranci, m.in. z Bliskiego Wschodu, którzy przez Białoruś próbują się dostać do Unii Europejskiej. Pomaga im w tym reżim Alaksandra Łukaszenki. „Straż Graniczna zatrzymała m.in. obywateli Gruzji, Syrii i Iraku, którzy zajmowali się przerzutem ludzi. Do polskiej granicy wciąż docierają kolejni migranci, m.in. z Bliskiego Wschodu, którzy przez Białoruś próbują dostać się do Unii Europejskiej. Pomaga im w tym reżim [...] W Polsce natomiast działają osoby, które za pieniądze pomagają w przejściu na polską stronę i podróży do zachodniej Europy. Podlaska Straż Graniczna informowała niedawno, że od początku tego miesiąca do 6 września za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano 14 osób. <<Codzienna>> zwróciła się do SG z prośbą o informacje na temat działań podejmowanych w związku z zaistniałym procederem.”
Paweł Kryszczak, Igor Szczęsnowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Viper idealnym wyborem dla Wojska Polskiego”: Wywiad z wiceprezesem koncernu Bell Textron, Vince'em Tobinem. „Tym, co odróżnia śmigłowiec AH-1Z od innych konstrukcji, jest zdolność pełnej dominacji w powietrzu, m.in. za sprawą pocisków AIM-9 Sidewinder. Bardzo korzystnie helikopter wypada również pod względem kosztów serwisu i utrzymania, które są na niższym poziomie w porównaniu z konkurencją. W tym kontekście dodajmy też, że AH-1Z Viper ma 85 proc. wspólnych części z wielozadaniowym Venomem UH-1Y. Z kolei pełna marynizacja śmigłowca umożliwia skuteczne operowanie w najgorszych warunkach atmosferycznych. [...] Nie mamy żadnych obaw co do czasu dostawy oraz liczby śmigłowców, jakie możemy dostarczyć Polsce. Kiedy już strona polska podejmie ostateczną decyzję i podpiszemy - mam nadzieję - kontrakt, szacuje się, że musi upłynąć od 24 do 36 miesięcy, aby móc dostarczyć pierwsze śmigłowce Wojsku Polskiemu. Sam zaś szczegółowy harmonogram dostaw zależny będzie m.in. od wielkości zamówienia.”
Igor Szczęsnowicz i Paweł Kryszczak, Gazeta Polska, „Apache to najlepszy śmigłowiec świata”. Rozmowa z George'm Adamem Hodgesem, kierownikiem ds. organizacyjno-finansowych Działu Międzynarodowej Sprzedaży Pionowzlotów Boeing Defense, Space & Security. "Postęp technologiczny, którego byłem świadkiem jako dowódca grupy operacyjnej spowodował, że AH-64E dysponuje dziś czterema unikalnymi technologiami: radarem kierowania ognia (FCR), który identyfikuje i namierza cele, niezależnym podwójnym systemem celowniczym, który umożliwia obserwowanie i atakowanie dwóch celów jednocześnie, zintegrowanym łączem przesyłu danych Link 16 używanym przez NATO oraz systemem łączności z załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi (MUM-T). [...] Amerykańskie wojska lądowe zawsze uwzględniają wsparcie śmigłowców Apache w ćwiczeniach z udziałem swoich podstawowych czołgów Abrams [...] W obu platformach mamy zunifikowany system łączności, co stanowi ogromną przewagę na współczesnym polu bitwy.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie