Reklama

Geopolityka

Soloch: Polska, Turcja i Rumunia rozszerzą współpracę ws. bezpieczeństwa

Fot: Jakub Szymczuk/KPRP
Fot: Jakub Szymczuk/KPRP

Podniesienie na poziom głów państw trilogu polsko-turecko-rumuńskiego ma znaczenie dla bezpieczeństwa całego regionu – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch. GoodWrite.pl v0.44.2 Poprawność zdań Trudność zdań Zgłoś uwagi zdań: 0 słów: 0 znaków: 0

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty do Turcji a następnie w Gruzji. Jednym z tematów rozmów w Ankarze była propozycja podniesienia trilogu polsko-turecko-rumuńskiego na poziom prezydentów.

"Chodzi o to, by współpracy w ramach trilogu, który już istnieje, nadać najwyższa rangę - rangę głów państw. Było to już wcześniej przedmiotem rozmów prezydentów Polski i Rumunii, w poniedziałek prezydent Duda rozmawiał o tej kwestii z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, co spotkało się z pozytywnym odbiorem" – powiedział PAP Soloch.

"Ma to kapitalne znaczenie, ze względu na relacje zwłaszcza w basenie Morza Śródziemnego i sytuację Ukrainy, która poprzez morze graniczy z Turcją. Chodzi o bezpieczeństwo całego regionu" – dodał szef BBN.

Według niego relacje w ramach trilogu są istotne "tym bardziej, że Polska i Rumunia są wiodącymi, państwami jeśli chodzi o inicjatywę Bukareszteńskiej Dziewiątki, ale są także istotnymi państwami Inicjatywy Trójmorza, która również interesuje Turcję".

Soloch podkreślił, że Polska "podtrzymuje więzi Turcji w ramach NATO, ale także z innymi krajami, należącymi do UE". "Za tym idzie konkretna współpraca bilateralna, która wyraża się w umowach podpisanych w obecności obu prezydentów" – dodał szef BBN. Nawiązał do porozumień w sprawie turystyki, rolnictwa i sportu oraz kontraktu na bezzałogowe statki powietrzne dla polskiego wojska.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/wojska-specjalne-federacji-rosyjskiej/
Reklama

Spotkania tzw. trilogu polsko-rumuńsko-tureckiego odbywają się regularnie od 2012 r. (od 2016 r. – na szczeblu ministrów spraw zagranicznych). Ich celem jest zacieśnienie współpracy między sojusznikami reprezentującymi największe państwa wschodniej flanki NATO oraz wypracowywanie wspólnego stanowiska w sprawach bezpieczeństwa regionalnego. Nowa formuła trilogu była jednym z tematów rozmów Andrzeja Dudy z prezydentem Klausem Iohannisem podczas niedawnej wizyty prezydenta RP w Rumunii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama