Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Wywiad z Prezydentem RP; Rosyjski szpieg w austriackiej armii

Fot. NATO
Fot. NATO

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności

Beata Falkowska, Paulina Gajkowska, Nasz Dziennik, „Wyzwanie jedności”: Wywiad z Prezydentem RP, Andrzejem Dudą. „Jakie wyzwania stoją obecnie przed polskimi władzami? - Po pierwsze, trzeba wzmacniać struktury bezpieczeństwa państwa, mam tu na myśli m.in. modernizację polskiej armii, polskich żołnierzy trzeba wyposażać w nowoczesne środki obrony. Należy zwiększać liczebność armii. Cieszę się, że minister Mariusz Błaszczak prowadzi tak zdecydowane działania w tym zakresie. W tym miejscu należy przypomnieć o tym, że wcześniej minister Antoni Macierewicz wprowadził Wojska Obrony Terytorialnej. Była to niezwykle ważna i bardzo propaństwowa decyzja. Cały czas wspieram proces wzmacniania naszej armii. Uważam, że wyzwaniem jest również dobra współpraca z sojusznikami i obecność na naszym terytorium wojsk sojuszniczych, szczególnie amerykańskich.”


Michał Kokot, Gazeta Wyborcza, „Rosyjski szpion w Austrii”: Pułkownik austriackiej armii przekazywał Rosjanom informacje związane między innymi z uzbrojeniem austriackiej armii i profile osobowościowe wysokich rangą dowódców. „Austriacy złapali emerytowanego pułkownika armii, który przez dwadzieścia lat miał szpiegować na rzecz Rosjan. Kanclerz Sebastian Kurz zapowiada wyciągnięcie konsekwencji wobec Rosji, z którą do tej pory pielęgnował przyjazne relacje. [...] 70-letni pułkownik austriackiej armii wprawdzie był na emeryturze, ale dostęp do rozmaitych tajemnic państwowych miał mieć jeszcze do tego roku. O jego działalności poinformowała w czwartek wieczorem bulwarówka <<Kronen Zeitung>>. Szpieg rzekomo działał od lat 90., a w sumie za swoją działalność miał dostać od Rosjan nie mniej niż 300 tyś. euro.”


Komentarze (1)

  1. Harry 2

    W naszej armii też pełno, jeżeli nie szpiegów to dywersantów, sabotażystów i podobnego szemranego towarzystwa opóźniających unowocześnianie armii, likwidujących możliwość rozwoju naszych zakładów zbrojeniowych poprzez zakupy sprzętu bez transferów technologii, licencji itp (patrz choćby: Wisła, Homar, Narew, korweta Ślązak, armata Hydra i podobne) Jak długo jeszcze kontrwywiad będzie na to pozwalał? Prezydent powiedział: "mam tu na myśli m.in. modernizację polskiej armii, polskich żołnierzy trzeba wyposażać w nowoczesne środki obrony. " Stare, znane nie od dzisiaj farmazony.