Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Sobota z Defence24.pl: Wypadek kolumny rządowej; Litwa obawia się Rosji; Fregaty wielozadaniowe dla MW RP

Fot. P. Tracz/KPRM.
Fot. P. Tracz/KPRM.

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jacek Lizniewicz, Gazeta Polska Codziennie, "Groźny wypadek z udziałem premier Szydło": Wczoraj miał miejsce wypadek kolumny rządowej, w której podróżowała pani premier, Beata Szydło."W piątek samochód, którym jechała premier Beata Szydło, miał groźny wypadek. Poważnie ranny został kierowca pani premier i jeden z funkcjonariuszy BOR-u, a sama Beata Szydło również ucierpiała i jest poobijana. Przeszła rutynowe badania w szpitalu w Oświęcimiu. [...] Dokładne okoliczności wypadku rządowych pojazdów bada małopolska policja. [...] To kolejny incydent z rządowymi samochodami w ostatnich tygodniach."


Gazeta Polska Codziennie, "Litwa chce większego wsparcia od NATO": Litwa obawia się Rosji. "Ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa rośnie. Niepokoją nas rosyjskie ćwiczenia Zapad-2017 związane z rozmieszczeniem jesienią br. u naszych granic bardzo dużych i agresywnych oddziałów sił zbrojnych Rosji, które demonstracyjnie będą przygotowywały się do wojny z Zachodem - oświadczyła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, przebywająca w ostatnich dniach w Rydze, gdzie spotkała się m.in. z prezydentami Łotwy, Estonii i Niemiec. Litewska prezydent dodała, że kraje bałtyckie będą rozmawiały z szefostwem NATO 0 utworzeniu kolejnych planów obrony i bezpieczeństwa, w tym m.in. o stacjonowaniu dodatkowych sił wojskowych"


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Potrzebne fregaty": Fregaty wielozadaniowe dla polskiej marynarki. "Polskie siły morskie powinny być oparte na fregatach wielozadaniowych - takie założenie zapisano w Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego.[...] Podstawą MW RP miałyby być fregaty wielozadaniowe, podobne do dwóch takich jednostek, jakie mamy obecnie (ORP Pułaski i ORP Kościuszko), ale znacznie nowocześniejsze i lepiej uzbrojone, w tym w rakiety najnowszych typów. Okręty te miałyby być także włączone do systemu obrony powietrznej. Ponadto, według strategii, wskazany jest zakup okrętów podwodnych, jednostek dowodzenia i wsparcia oraz różnych typów samolotów i śmigłowców. Marynarka powinna być też wyposażona w systemy bezzałogowe, zarówno podwodne, nawodne, jak i powietrzne."

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.