Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Strach Danii przed Rosją; Kreml negatywnie o amerykańskich żołnierzach w Polsce; Niemcy rozpoczynają procedurę deportacji nielegalnych uchodźców

Fot.  Sgt. Kalie Jones/US Army
Fot. Sgt. Kalie Jones/US Army

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Fakt, "Dania boi się Rosji": "Claus Hjort Frederiksen, duński minister obrony, powiedział, że jego kraj stoi w obliczu bardzo poważnego i niepokojącego zagrożenia ze strony Rosji. Chodzi o ataki hakerskie oraz instalowane w Kaliningradzie nowe pociski, które mogą dosięgnąć stolicy kraju."


Gazeta Polska Codziennie, "Amerykańska brygada solą w oku Kremla": Rosyjska reakcja na pojawienie się w Polsce amerykańskich żołnierzy.  "Czołowi rosyjscy politycy nie kryją oburzenia z faktu pojawienia się ciężkiej amerykańskiej brygady pancernej w Polsce w ramach militarnego wzmocnienia wschodniej flanki NATO. - To poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych granic - skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. [...]  Co ciekawe, jak na razie obecności wojsk USA w Polsce nie skomentował bezpośrednio prezydent Rosji Władimir Putin. Bardzo możliwe, że ze swoją oceną działań NATO wstrzymuje się do weekendu, kiedy w Polsce nastąpi oficjalne powitanie amerykańskiej brygady."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Berlin odsyła uchodźców": Niemcy rozpoczną procedurę deportacji do Grecji imigrantów, którzy przybyli szlakiem bałkańskim z Bliskiego Wschodu. "Szef MSW w Berlinie Thomas de Maiziere powołał się na rekomendacje Komisji Europejskiej w sprawie interpretacji postanowień układu z Schengen. Rozporządzenie dublińskie przewiduje, że za przeprowadzenie procedur związanych z azylem, statusem uchodźcy i ewentualnym odesłaniem odpowiada pierwsze państwo UE, w którym znajdzie się osoba ubiegająca się o ochronę. W przypadku większości uchodźców i imigrantów mieszkających na terenie Niemiec tym krajem jest Grecja, do której przeniknęli z Turcji. Masowe odsyłanie uchodźców do Grecji ma rozpocząć się w połowie marca i nie będzie dotyczyć nieletnich pozbawionych opieki."

Reklama

Komentarze

    Reklama