Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. MON

Sobota z Defence24.pl: Świąteczne spotkanie prezydenta z polskimi żołnierzami poza granicami kraju; Nowe śmigłowce dla wojsk specjalnych; Analiza polityki Białego Domu oraz Donalda Trumpa

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Sandra Skibniewska, Super Express, „Prezydent z opłatkiem u żołnierzy”: Polskich żołnierzy stacjonujących w bazie Sigonella na Sycylii odwiedził prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. „Nasza delegacja poleciała na spotkanie wigilijne do żołnierzy stacjonujących w Bazie Sigonella. Prezydent Duda wręczył żołnierzom odznaczenia, zapoznał się ze sprzętem wykorzystywanym przez kontyngent (samolot M-28 Bryza) oraz obejrzał historyczne pojazdy zwiadowcze. W tym samym czasie pierwsza dama spotkała się z kobietami służącymi w ramach PKW Sophia.”


Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Śmigłowce dla żołnierzy”: Generał Drumowicz jako przedstawiciel wojsk specjalnych odebrał wczoraj cztery śmigłowce Sikorsky S-70i. Uroczyste przekazanie maszyn odbyło się z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka. „Śmigłowce zostały wyprodukowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu, które są własnością amerykańskiej spółki. Maszyny te są szeroko wykorzystywane przez armię Stanów Zjednoczonych, a także wielu innych krajów świata. - Ich poważnym atutem jest to, że są sprawdzone. Brały one udział w realnych konfliktach. Służyły żołnierzom podczas operacji w Afganistanie czy Iraku. Co warto podkreślić, mają one charakter wielozadaniowy - przyznaje [...] prof. Paweł Soroka z Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.”


Eugeniusz Smolar, Gazeta Wyborcza, „Byliśmy w szoku”: Analiza polityki Białego Domu oraz Donalda Trumpa. „Przyznać trzeba, że żądania Trumpa, by zwiększyć nakłady na obronę udział w kosztach NATO, podzielali i jego poprzednicy, np. Obama: Europejczycy powinni wziąć większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo własne i w bezpośrednim otoczeniu. Sojusznicy dokonali analizy zmienionej sytuacji strategicznej na szczycie Sojuszu w Walii we wrześniu 2014 r., głównie pod wpływem aneksji Krymu przez Rosję, i jednogłośnie uzgodnili wzrost poziomu zbrojeń do 2 proc. PKB krajów członkowskich. Celu tego wiele państw nie osiągnęło, ale Europa i Kanada zwiększyły nakłady na obronę 0 100 mld dol.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama