Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Przewrót w Mjanmie i Pekin; Konsorcjum Protektor dostarczy obuwie dla litewskiego resortu obrony narodowej

Nanchang A-5C Fantan lotnictwa Birmy (Mjanmy). Fot. M Radzi Desa/Wikipedia
Nanchang A-5C Fantan lotnictwa Birmy (Mjanmy). Fot. M Radzi Desa/Wikipedia

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Kto maczał pałeczki w przewrocie w Mjanmie”: Wbrew naiwnym oczekiwaniom Zachodu przeprowadzona w latach 2011-2012 roku demokratyczna reforma systemu politycznego w Birmie i zwycięstwo Narodowej Ligi dla Demokracji przewodzonej przez Aung San Suu Kyi w 2015 roku wcale nie zmieniły sytuacji w Mjanmie. „Obalając demokratycznie wybrane władze, birmańscy generałowie powracają do klubu lojalnych klientów Pekinu. Nie jest tylko jasne, czy Chińczycy prosili o ten prezent i jaki zrobią z niego użytek. [...] Birmańska junta nie może teraz liczyć na wsparcie nikogo poza Chinami, przynajmniej do czasu stworzenia pozorów demokracji. Świat coraz wyraźniej dzieli się na trzy bloki: sojuszników Waszyngtonu, sojuszników Pekinu oraz tych, którzy starają się wykorzystać ich rywalizację do osiągnięcia własnych korzyści. Mjanmą właśnie przepisała się z grupy trzeciej do drugiej. Pekin, zgodnie z oczekiwaniami, na spółkę z Rosją zablokował działania przeciwko Mjanmie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.”


Parkiet, „Protektor”: Kontrakt na dostawę obuwia dla resortu obrony Litwy może sięgnąć 400 tysięcy euro. „Oferta konsorcjum, którego członkiem jest producent obuwia ochronnego, na dostawę butów Agencji Zasobów Obronnych przy Ministrze Obrony Narodowej Republiki Litewskiej została uznana za najkorzystniejszą.[...]”


Reklama

Komentarze

    Reklama