Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Niemcy sprawdzają terrorystów; Zielone ludziki wzdłuż granicy białoruskiej; Szef BBN o ustaleniach podczas szczytu NATO

Transporter BTR-80 jednej z brygad mobilnych wchodzących w skład białoruskich SSO. Fot. www.mil.by
Transporter BTR-80 jednej z brygad mobilnych wchodzących w skład białoruskich SSO. Fot. www.mil.by

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

MK, Fakt, "Terroryści zatrzymani w Niemczech":  "Aż 180 osób podejrzanych o terroryzm sprawdza obecnie niemiecka prokuratura - poinformował w piątek tamtejszy resort sprawiedliwości. Dzień wcześniej policja zatrzymała w Duesseldorfie kilku Syryjczyków podejrzanych o przygotowywanie zamachów terrorystycznych na zlecenie Państwa Islamskiego (ISIS). Już wcześniej niemieckie służby specjalne ustaliły, że na terenie tego kraju przebywa 497 niebezpiecznych islamistów, którzy w każdej chwili mogą zaatakować."


Klaudia Dadura, Gazeta Polska Codziennie, "Zielone ludziki wkrótce na Białorusi?": Międzynarodowa grupa analityczna InformNapalm informuje o wzroście obecności sił zbrojnych FR wzdłuż granicy rosyjsko-białoruskiej.  "[...] położonym zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą i Białorusią, władze Rosji rozpoczęły tworzenie nowych baz militarnych. W ostatnich dniach przerzucono tam z Jekaterynburga sprzęt wojskowy oraz ponad 200 żołnierzy z 28. Brygady Zmotoryzowanej. Niemal codziennie do miasta transportowane są jednak kolejne oddziały żołnierzy FR. Potwierdzają to fotografie pojawiające się m.in. w białoruskich mediach."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Wschodnie ramię NATO": Wywiad z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawłem Solochem.  "[...] będą tu kierowane grupy batalionowe. Taka grupa to coś więcej niż batalion, bo obejmuje także ważne elementy zabezpieczenia i wsparcia. Umożliwi to batalionom w pełni samodzielne działanie. Możemy być też pewni, że ta obecność wojskowa będzie miała charakter wielonarodowy. Dodatkowo każdy z batalionów znajdujący poszczególnych krajach będzie organizowany przez 'państwo ramowe'. Dotychczas do tej roli, oprócz USA, zgłosiły się Niemcy i Wielka Brytania."

Reklama

Komentarze

    Reklama