Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Eksperci ostrzegają przed wakacjami w Turcji; Wywiad z przewodniczącym Sejmowej Komisji Obrony Narodowej; Niemieckie służby aresztowały obywatela Rosji, który planował atak terrorystyczny

Fot. kremlin.ru.
Fot. kremlin.ru.

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Monika Waluś, Gazeta Wyborcza, „Wakacje w Turcji dla odważnych”: Eksperci ds. terroryzmu przestrzegają przed wakacjami w Turcji, gdzie sytuacja jest dużo bardziej groźna niż przed rokiem. „Polacy znów szturmem wykupują wakacje w Turcji. Bo jest ciepło i tanio, szczególnie teraz - po załamaniu kursu liry. Ale eksperci ostrzegają: w Turcji nie jest bezpiecznie. [...] Dziś sytuacja w Turcji jest o wiele bardziej niebezpieczna niż przed rokiem! Trudno przewidzieć zarówno charakter, jak i źródło zagrożeń. Co wpłynęło na obniżenie poziomu bezpieczeństwa? - Jeśli jeszcze rok temu Państwo Islamskie chyliło się ku upadkowi, to sytuacja wewnątrz tej organizacji nie była aż tak zła jak teraz. To sprawia, że członkowie ISIS - legalnie bądź nie - przenikają do sąsiednich państw, w tym Turcji, i tam tworzą nowe siatki terrorystyczne [...] Jak dodaje, w parze z terroryzmem zawsze idzie przestępczość zorganizowana.”


Przemysław Harczuk, Super Express, „Te fregaty nie miały bronić Polski”: Wywiad z Michałem Jachem, przewodniczącym sejmowej Komisji Obrony. „Ale nikt nigdy nie mówił, że australijskie fregaty mają być przez nas wykorzystywane na Bałtyku. Przeciwnie - chodzi o to, by mieć okręty zdolne do uczestniczenia w misjach wojskowych. Bo tak jak my pragniemy obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, tak samo mamy zobowiązania wojskowe. I nasze okręty mogą być potrzebne I Chodzi oto, by mieć okręty zdolne do uczestniczenia w misjach wojskowych w różnych miejscach na świecie. I te fregaty sprawdziłyby się tu idealnie. A na Morzu Bałtyckim - owszem - potrzeba mniejszych okrętów. Ale zakup australijskich fregat nie miał związku z Bałtykiem.”


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, „Terrorysta z Rosji aresztowany w Berlinie”: Dżihadystę zatrzymano w środę przy wsparciu oddziałów antyterrorystycznych. Według niemieckich organów ścigania 31-letni Magomed Ali C. przechowywał w mieszkaniu materiały wybuchowe, które miały posłużyć do produkcji bomb. „Sąd w Berlinie zadecydował o aresztowaniu obywatela Rosji podejrzanego o przygotowywanie zamachu terrorystycznego. Według prokuratury wspólnie z obywatelem Francji planowali atak bombowy na terenie Niemiec. Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe niemieckiej prokuratury generalnej w Karlsruhe, zatrzymany Rosjanin pozostanie w areszcie do zakończenia śledztwa.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. KAR

    Co do do tych fregat, nawet nie jestem zaskoczony argumentacją...

Reklama