Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Dokąd zmierza Łukaszenka?; Białoruś zamyka granicę z Polską i Litwą; Rozpoczęły się ćwiczenia Rapid Trident-2020

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Dokąd zmierza białoruski car”: Analiza ostatnich wydarzeń na Białorusi i w Rosji w kontekście protestów przeciwko Aleksandrowi Łukaszence. „Czy rządzący od ponad ćwierćwiecza przywódca Białorusi pójdzie drogą władców Azerbejdżanu czy jednak Kazachstanu? A może drogą Władimira Putina? - Sytuacja się zmieniła, Moskwa popycha Łukaszenkę do jakiegoś wariantu odejścia. Myślą, że w czasie trwającej od tygodni rewolucji w Mińsku rozpatrywane są różne opcje - mówi politolog Waler Karbalewicz.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Łukaszenka zamyka granicę z Polską i Litwą”: W piątek na forum Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie kandydatka opozycji w wyborach prezydenckich - Swiatłana Cichanouska - zaapelowała, by międzynarodowa misja obserwacyjna udokumentowała przemoc białoruskiego reżimu i podkreśliła potrzebę przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów, a także zażądała wstrzymania przemocy wobec pokojowych obywateli. „Alaksandr Łukaszenka zapowiada zamknięcie granic z Polską i Litwą, które oskarża o chęć dokonania agresji na Białoruś. Wzmocnieniu mają ulec też kontrole na granicy z Ukrainą. Niedawno zaś OBWE poinformowało o powołaniu misji mającej badać przypadki łamania praw człowieka na Białorusi. […] Występując podczas Forum Kobiet w Mińsku, białoruski dyktator tłumaczył, że jest zmuszony do zamknięcia zachodniej granicy, gdyż - jak przekonywał - może dojść do interwencji zbrojnych wojsk polskich i litewskich. - Nie wiemy, z czym oni jeszcze wyskoczą. Zostało zaledwie kilka chwytów, by rozpocząć gorącą wojnę - oświadczył Łukaszenka.”


Gazeta Polska Codziennie, „NATO ćwiczy na Ukrainie”: W rozpoczynających się ćwiczeniach Rapid Trident 2020 przewidziano trening obrony i wyzwalania tymczasowo okupowanego terytorium oraz prowadzenie operacji stabilizacyjnej po tym, jak państwo agresor zdestabilizowało sytuację w kraju i podjęło próbę jego okupacji. „W obwodzie lwowskim ruszyły manewry <<Rapid Trident-2020>>, w których udział bierze ok. 4 tyś. żołnierzy z dziewięciu państw, w tym z Polski i USA. [...] Podczas otwarcia manewrów <<Rapid Trident-2020>> ukraiński prezydent Wołodymyr Żeleński powiedział, że są one ważnym krokiem w drodze do NATO, a ich celem jest podwyższenie poziomu przygotowania ukraińskiej armii, a także zwiększenie stopnia kompatybilności jej sztabu ze sztabem amerykańskim i ze sztabami innych członków NATO.”


Reklama

Komentarze

    Reklama