Reklama

Geopolityka

Snowden więźniem moskiewskiego lotniska. Może czekać na azyl nawet miesiącami

Oskarżony o szpiegostwo były pracownik amerykańskiej agencji wywiadu Edward Snowden ciągle przebywa na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie. Na azyl w Ekwadorze może czekać nawet dwa miesiące.


Czytaj: Kim jest Edward Snowden? Na łamach Defence24.pl odpowiada były szef ABW


Decyzja o udzielenie azylu Edwardowi Snowdenowi może zostać podjęta dopiero za kilka miesięcy. Rząd USA próbuje przekonać Ekwador do odrzucenia wniosku o azyl. Tymczasem minister spraw zagranicznych Ekwadoru zaznaczył, że wniosek ten może być rozpatrywany nawet dwa miesiące. Zapewnił również, że nie przyznał Snowdenowi żadnego dokumentu, który uprawniałby go do przekroczenia granic Ekwadoru.


Rząd amerykański zagroził, że jeśli Ekwador rozpatrzy pozytywnie wniosek o azyl, to stosunki między dwoma krajami mogą się ochłodzić i USA może zaprzestać importu produktów pochodzących z Ekwadoru. Ekwador eksportuje do USA ropę, kwiaty, owoce, warzywa i tuńczyki. Choć kraj ten z łatwością znajdzie rynek zbytu na ropę, to sytuacja z eksportem kwiatów jest trudniejsza. Co więcej ponad 100.000 osób jest zatrudnionych w tym przemyśle, są to głównie kobiety.


Czytaj: Sprawa Snowdena-kolejny po Wikileaks wyciek uderzający w zachodnie służby i stawiający Rosjan w roli pokrzywdzonych


Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Chuck Hagel powiedział, że Edward Snowden popełnił poważne przestępstwa i zagroził bezpieczeństwu USA. Hagel wyraził swoje rozczarowanie postawą Chin oraz dodał, iż ma nadzieję, że Rosja przekaże Snowdena w ręce władz amerykańskich.


Snowden udał się do Hongkongu po tym, jak ujawnił tajne informacje dotyczące amerykańskich programów kontroli elektronicznej. W niedzielę przyleciał do Moskwy. Od tego czasu nie opuścił on strefy tranzytowej.


Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił Stany Zjednoczone, że Snowden nie był przesłuchiwany przez rosyjską agencję wywiadu i Rosja nie pomaga mu w jakikolwiek sposób. Snowden nie znajduje się także na liście pasażerów żadnego z lotów. Putin dodał jednak, że Rosja nie może przeprowadzić ekstradycji Snowdena, gdyż ten znajduje się w strefie tranzytowej. Zaznaczył, że Amerykanin powinien jak najszybciej wylecieć z Moskwy, gdyż ta sytuacja wpływa negatywnie na stosunki między Rosją i Stanami Zjednoczonymi. Z drugiej jednak strony, wydarzenie to wydaje się być dobrą kartą przetargową dla rosyjskich władz, gdyż te mogą oskarżyć USA o łamanie praw i wolności.


Czytaj: Snowden odleciał do Moskwy. Ostatecznym celem Islandia, Ekwador lub Wenezuela


Według rosyjskiego prawa każdy, kto pozostaje w strefie tranzytowej dłużej niż 24 godziny, musi ubiegać się o wizę. Nie wiadomo jednak, jak wygląda ta procedura w przypadku Snowdena i na jak długo wiza może być wydana. Jego sytuację utrudnia fakt, iż władze amerykańskie unieważniły mu paszport.


(KR)

Reklama

Komentarze

    Reklama