Reklama

Geopolityka

Śmierć obserwatora OBWE na Ukrainie

Fot. OBWE
Fot. OBWE

Jedna osoba zginęła w niedzielę, a jedna została ranna w wyniku wybuchu samochodu Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE (SMM) na kontrolowanych przez separatystów prorosyjskich obszarach obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

Informację o zdarzeniu, którą jako pierwsze podały media rosyjskie, potwierdziła OBWE. Samochód eksplodował po wjechaniu na minę. Zarówno ofiara, jak osoba ranna to członkowie misji OBWE. Ich narodowości nie podano.

„Tragiczne wiadomości z Ukrainy: patrol SMM wjechał na minę. Jeden członek OBWE zabity, jeden ranny” – napisał na Twitterze Sebastian Kurz, szef MSZ Austrii, która przewodniczy obecnie OBWE.

„Śmierć kolegi jest szokiem dla całej OBWE. Mam nadzieję, że stan rannego obserwatora szybko się poprawi” – dodał dyplomata.

Do zdarzenia doszło w godzinach porannych w miejscowości Pryszyb w powiecie słowianoserbskim w centralnej części obwodu ługańskiego. Według źródeł w milicji tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, patrol OBWE składał się z dwóch pojazdów. Pierwszy ominął minę, drugi na nią wjechał.

Ukraińska strona we Wspólnym (z Rosją) Centrum Kontroli i Koordynacji w Donbasie oświadczyła, że podczas incydentu zarówno siły rządowe, jak i separatyści przestrzegali obowiązujących od 1 kwietnia ustaleń o zawieszeniu broni.

„Strona ukraińska przekazuje wyrazy współczucia rodzinie i bliskim ofiar oraz oświadcza, że według danych dyżurnych (wojskowych) w tym czasie zarówno strona ukraińska, jak i nielegalne formacje zbrojne oddzielnych rejonów obwodu ługańskiego (określenie używane przez władze ukraińskie wobec separatystów - PAP) przestrzegały porozumienia o rozejmie” – zaznaczono w komunikacie strony ukraińskiej Wspólnego Centrum Koordynacji i Kontroli.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. lolek2334

  Syria poprosiła ruskich o pomoc no i ci legalnie pomagają - niech Ukraina poprosi USA o pomoc i gitara !

 2. jan - bach

  Co tam robią ludzie z NATO - dlaczego nie ma z Rosji oraz innych krajów typu Serbia , Włochy czy z Azji ? Jednostronni obserwatorzy , złe rozwiązanie ?

  1. bender

   Gdzie przeczytales o kimkolwiek z NATO??? Przeciez nie w artykule, ktory komentujesz. Zapewne nie wiesz, wiec Cie poinformuje, ze w OBWE uczestniczy 57 panstw (ze strony OSCE org): Albania, Andorra, Armenia, Austria, Azerbaijan, Belarus, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Canada, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Georgia, Germany, Greece, Holy See, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, former Yugoslav Republic of Macedonia, Malta, Moldova, Monaco, Mongolia, Montenegro, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Russian Federation, San Marino, Serbia, Slovak Republic, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Tajikistan, Turkey, Turkmenistan, Ukraine, United Kingdom, United States of America and Uzbekistan.

 3. olo

  Tylko konkretne SANKCJE na Rosję mogą wstrzymać agresję Moskwy. Putin bardziej od dział i czołgów boi się pustej kasy i tego że głodny lud nie będzie się bał KGB czy innego ZOMO.

  1. Nabucco first

   Osobiście rozróżniam 3 fazy sankcji: 1 niska cena ropy 2 sankcje finansowo technologiczne 3 utrata rynków zbytu na węglowodory. Faza 3 dopiero jest wdrażania za sprawą dywersyfikacji w EŚW, co zajmie kolejne kilka lat. Karanie Rosji za Krym i Donbas dopiero się zaczyna.

  2. matt

   Ja wysłałbym misje ONZ na tereny Ukrainy, złożoną zarówno z Amerykanów jak i Rosjan i definitywnie rozwiązałbym konflikt na wschodzie Ukrainy. Chociaż wiem, że to nierealne.

Reklama