Reklama

Siły zbrojne

Zimowe Leopardy wróciły z Pumy

Autor. 18. Dywizja

Elementy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, w tym jednostki wyposażone w czołgi Leopard 2, zakończyły szkolenie na poligonie w Nowej Dębie i wróciły do miejsca stałego stacjonowania.

Reklama

W ostatnich tygodniach czołgiści z Wesołej brali udział w szeregu szkoleń, których kulminacją były ćwiczenia Puma-22, realizowane we współpracy z wojskowymi z państw Grupy Wyszehradzkiej, a także Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Na nowodębskim poligonie obok polskich Leopardów 2PL i 2A5, w które wyposażona jest brygada z Wesołej, można było też zobaczyć Challengery 2, które wspierają na co dzień 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich, oraz rzadkie, czeskie T-72M4Cz.

Reklama

21 BSP, która podobnie jak brygada z Wesołej wchodzi w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, odgrywała kluczową rolę podczas ćwiczenia Puma.Jednym z jego epizodów był marsz drogowy pododdziałów brygady (w tym wyposażonych w gąsienicowe BWP-1), realizowany ulicami miasta Rzeszów jeszcze w październiku. Podhalańska brygada wydzieliła na te ćwiczenia również dużo nowocześniejszy sprzęt, taki jak moździerze Rak i haubice Krab.

Czytaj też

„Zimowe" Leopardy, które wracały do Wesołej „przyozdobione" śniegiem na poligonie w Nowej Dębie zastąpiły natomiast inne czołgi – starsze, zmodyfikowane T-72, należące do batalionu czołgów nowo formowanej 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie. W perspektywie kilku lat, najpóźniej do 2026 roku, wszystkie jednostki pancerne w Żelaznej Dywizji zostaną przezbrojone z obecnego sprzętu w czołgi Abrams w wersjach M1A1 SA a następnie M1A2 SEPv3. Z kolei struktury 18. DZ przejdą znaczące zmiany w stosunku do obecnego stanu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Filemon19

    Nowa Dęba 12x8 km a tu proszę Intercity Warszawa Łańcut

Reklama