Reklama

Siły zbrojne

Zestawy samozaładowcze dla WOT i Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód

Fot. Pibwl/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0
Fot. Pibwl/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o udzieleniu zamówienia na dostawę zestawów samozaładowczych do przewozu kontenerów na samochodzie i przyczepie. Całkowita wartość zamówienia wyniosła blisko 90 mln PLN. Realizacją zamówienia zajmie się firma Cargotec Poland.

Zamówienie realizowane było w ramach procedury negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Zgodnie z komunikatem zamawiającego, było to uzasadnione wystąpieniem przyczyn o obiektywnym charakterze ograniczających realizację zamówienia do jednego wykonawcy - firmy Cargotec Poland - ze względu na fakt wcześniejszego zakupienia od niej 176 zestawów samozaładowczych do przewozu kontenerów na samochodzie Jelcz 862 z systemem samozaładowczym Multilift Mk IV i przyczepie do transportu kontenerów PK 2-24-t. Zamawiający równocześnie zaznaczył, że podwozia tych pojazdów eksploatowane są w polskich Siłach Zbrojnych jako podwozia bazowe pod specjalistyczne zabudowy w liczbie około 285 egzemplarzy, które - zgodnie z obowiązującymi przepisami - przeznaczone są do eksploatacji w okresie nie krótszym niż 20 lat, a na potrzeby ich eksploatacji opracowano zestawy naprawcze i remontowe oraz gromadzone są techniczne środki materiałowe luzem, stanowiące zapasy wojenne. Dodatkowo, w celu zabezpieczenia wykonywania wymaganych obsług oraz napraw bieżących tych samochodów przeszkolono wytypowanych pracowników wojska oraz kadrę zawodową. Dotychczasowe dostawy sprzętu realizowane były w oparciu o wymagania techniczne i technologiczne wynikające z dokumentacji technicznej, do której prawa wyłączne posiada dotychczasowy wykonawca.

W związku z tym pozyskanie zestawów samozaładowczych i pojazdów innej marki byłoby niekorzystne ze względu na nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w ich użytkowaniu i utrzymaniu, wiązałoby się to bowiem z koniecznością tworzenia nowego systemu zabezpieczenia eksploatacji, zgromadzenia technicznych środków materiałowych, zakupu urządzeń diagnostycznych, warsztatowych, oprzyrządowania, narzędzi do obsługi i naprawy kupowanych zestawów. Wiązałoby się to też z przeszkoleniem na nowo osób realizujących obsługi i naprawy przedmiotowego sprzętu.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Inspektorat Uzbrojenia, zamawiane zestawy samozaładowcze będą wykorzystywane między innymi przez nowopowstające jednostki wojskowe wchodzące w skład Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Wielonarodową Dywizję Północny Wschód w Elblągu.

Reklama

Komentarze (8)

 1. As

  Nie pojmuje na co armii, która ma braki w każdym rodzaju sprzętu, auta to wożenia sprzętu? Czy tylko dlatego że w PGZ umiemy wyprodukować koło, będziemy bez opamiętania koła produkować ? Może i ogłosimy sukces, poświęcimy, przetniemy wstęgę a dalej zamiast Polskich Kłów, będzie dalej plomba.

 2. kolo

  Dokładnie. Rozmawiałem z kilkoma zawodowymi. Toż to nie wiadomo co. Mają się za patriotów jak KOD. Chore.

 3. Marick

  Po tytule artykułu \"Zestawy samozaładowcze dla WOT i Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód\" ewidentnie widać co jest priorytetem! A teraz niech mi \"ktoś\" wytłumaczy , na co WOT-owi taki sprzęt ? Przecież specyfiką WOT powinna być SKRYTOŚĆ, czyli używanie \"cywilnych\" wersji w transporcie dla niepoznaki. Cała ta koncepcja jest po prostu nieprzemyślana, a fundusze marnotrawione na zabawki dla logistyków. Teraz zapytam gdzie jest Karabela? Gdzie jest Pustelnik ? sorki, zapomniałem że \"skuteczność\" mamy tylko na papierze ! WOT jak najbardziej jest potrzebny!, ale nie w tej formie i z TAKIMI zabawkami! Pozdrawiam

  1. marian

   A jak w sierpniu zeszłego roku huragan powalił \"połowę\" borów tucholskich to większość prześmiewczo pytała - Gdzie jest WOT ? A teraz to pytają - po co WOTowi taki sprzęt?

  2. Marick

   Kolego \"marian\" powiedz mi w czym w/w sprzęt mógłby \"pomóc\" podczas tego huraganu? Tam potrzebne były pilarki spalinowe i agregaty prądotwórcze to po pierwsze. Po drugie to \"cywile\" zareagowali natychmiast, łapiąc za piłę i paliwo i udali się na miejsce! WOT w ile czasu REALNIE by się zebrał ? 24h? 48h? i z czym niby? Zapewne zaraz NIL zakupi 20000 pilarek bo to jest PRIORYTET operacyjny. Ta właśnie akcja lokalnej społeczności pokazała w której lidze gra WOT i że najbardziej liczy się DETERMINACJA i WOLA działania, tej niestety zabrakło w WOT. Wracając do meritum odpowiedz mi na co WOT-owi te ciągniki? i czy nie lepiej przeznaczyć te środki na lekki granatnik? Pozdrawiam

 4. Willgraf

  Jak dlugo jeszcze będzie się zamawiać sprzet logistyczny zamiast uzbrojenia, na takim terytorium jak Polska potrzeba realnego uzbrojenia zamiast kolejnych Jelczy,kontenerów itp. sprzętu udajacego militarny,jak bedzie potrzeba w razie W zajmuje sie taki sprzęt cywilny....jednak nadal brak realnych zakupów sprzętu bojowego dla wojska, To Jawny Sabotaż i chyba jest to już jasne dla każdego !

  1. Bash

   Przecież to logistyka wygrywa wojny o czym kilka państw miało okazję boleśnie przekonać.

  2. hmm

   Może to jest myślenie typu, mamy akurat takie i takie środki, tego nie ruszymy, tamtego nie ruszymy, ale to i to można kupić. A wszystko co strzela jest akurat najdroższe. Sprzęt logistyczny wiadomo też jest potrzebny, mam nadzieję że będzie miał co przewozić.

  3. Desant

   Doprawdy? Wojny wygrywają ludzie z amunicją i bronią zabojajaca a nie ciężarówki ważące kontenery z powietrzem

 5. SD

  Wojska operacyjne posiadają sprzęt poradziecki a dla przedszkolaków nowy sprzęt.

  1. Darek

   ,,Operacyjne\" ho ho ho to już podniosło rangę tych wąsatych Januszy z resztki zupy z miejscowej stołówki na wąsach swych...

  2. Fort

   Jeśli ktoś drwi z osób które poświęcają swój prywatny czas mimo, że nie są zawodowymi żołnierzami aby chronić życie i bezpieczenstwo innych wspolobywateli to kompromituje tylko sam siebie i pokazuje jaki poziom sobą reprezentuje. To tak żeby nie używać mocniejszych słów

  3. ciekawy

   A konkretnie to jaki sprzęt mają poradziecki?

 6. rozczochrany

  A mnie ciekawi czemu dobiera się pośredników którzy zarabiają na marzy zamiast zakupić bezpośrednio u Jelcza. To jakiś haracz?

  1. Dexo

   Bo jelczy nie produkuje odpowiedniego pojazdu, daje tylko podwozie.

  2. Michnik

   Można równie dobrze zapytać po co w ogóle te przetargi itp. Przecież skoro wszystko odpowiada itd. to można kupować od razu bez tych ceregieli... niestety, przepisy, przepisy... Tu i tak o dziwo \"zakombinowali\" i udało się pominąć kolejną procedurę przetargową... która mogła trwać lata...

 7. duch

  a powszechny dostęp do broni?

 8. qwe

  A nie można zamówić bezpośrednio w Jelczu

Reklama