Reklama

Siły zbrojne

Zdali egzamin przed Afganistanem [FOTO]

 • Fot. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich via Facebook
  Fot. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich via Facebook
 • Fot. SV/wikipedia/CC BY 3.0
  Fot. SV/wikipedia/CC BY 3.0
 • Prezentacja systemu sensorów Drone Tracker przed siedzibą GPS.PL w Krakowie, Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
  Prezentacja systemu sensorów Drone Tracker przed siedzibą GPS.PL w Krakowie, Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
 • Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów via Twitter [premier.gov.pl]
  Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów via Twitter [premier.gov.pl]
 • Fot. Nilfanion-Eigenes Werk. Licencja CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
  Fot. Nilfanion-Eigenes Werk. Licencja CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
 • Blaise Misztal, twórca gry strategicznej Cyber ShockWave.
  Blaise Misztal, twórca gry strategicznej Cyber ShockWave.
 • Dziś żeby uzyskać dostęp np. do e-maili zgromadzonych na amerykańskich serwerach, zainteresowane państwa muszą stosować procedury w ramach postanowień tzw. MLAT (ang. Mutual Legal Assistance Treaty).
  Dziś żeby uzyskać dostęp np. do e-maili zgromadzonych na amerykańskich serwerach, zainteresowane państwa muszą stosować procedury w ramach postanowień tzw. MLAT (ang. Mutual Legal Assistance Treaty).

Na poligonie w Świętoszowie sprawdzianowi poddane zostały pododdziały z 10 Brygady Kawalerii Pancernej przygotowujące się do XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Żołnierze musieli udowodnić swoje zgranie oraz działanie w ramach najmniejszej komórki organizacyjnej czyli drużyny.

Ostatniego dnia szkolenia certyfikacji poddane zostały drużyny z plutonu rozpoznawczego 10. batalionu zmechanizowanego Dragonów z 10BKPanc, który odpowiedzialny jest za sformowanie elementów bojowych XIV zmiany Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie. „Moi żołnierze stworzą taktyczne zgrupowanie bojowe, które będzie działać w prowincji Ghazni”- podkreśla dowódca batalionu ppłk Michał Rohde, który aktualnie przebywa w Afganistanie na rekonesansie.

Czytaj także: Leopardy w akcji – ćwiczenia BORSUK 2013

Podczas certyfikacji sprawdzeniu podlegały umiejętności zarówno dowódców drużyn w dowodzeniu swoimi pododdziałami w rejonie misji jak i współdziałanie żołnierzy w ramach swojej zespołu. „Zakres sprawdzenia obejmuje procedury taktyczne oraz umiejętność prowadzenia ognia w ramach strzelań sytuacyjnych.- wyjaśnia obserwujący ćwiczenia szef szkolenia 10BKPanc ppłk Tomasz Biedziak.

Czytaj także: Taktyka Talibów zaczyna zadziwiać

Podczas ćwiczeń, oprócz żołnierzy z Czarnej Dywizji, obecni byli spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, którzy niedawno powrócili z Afganistanu. Przyjechali do brygady podzielić się swoimi doświadczeniami oraz przekazać najświeższe informacje z rejonu operacji NATO pod Hindukuszem.

mjr Szczepan Głuszczak

 Foto: chor. Rafał Mniedło

 

 

 
Reklama

Komentarze

  Reklama