Reklama

Okręt HMS „Artful” jest budowany przez stocznię koncernu BAE Systems w Barrow in Furness w Wielkiej Brytanii. Zanurzenie na głębokość około 15 m było częścią tzw. prób przechyłów i przegłębienia okrętu, które trwały ponad dwa dni. Ich celem jest m.in. precyzyjne obliczenie ciężaru i położenia środka ciężkości jednostki pływającej, co jest niezbędne do zapewnienia bezpiecznego zanurzania i wynurzania podczas rejsów. Po raz pierwszy sprawdzono również w wodzie działanie sonaru, urządzeń nawigacyjnych, peryskopów i masztu obserwacyjnego.

W trakcie prób na okręcie znajdowało się około 80 osób wśród których byli członkowie załogi, przedstawiciele stoczni i brytyjskich sił morskich.

Astute to najnowszy typ uderzeniowego okrętu podwodnego z napędem atomowym przeznaczonego dla Royal Navy. Jest to jednostka o wyporności 7400 ton i długości 97 metrów. Jej uzbrojenie mają stanowić m.in. rakiety manewrujące Tomahawk o zasięgu 2200 km. Dwie pierwsze jednostki tego typu: HMS „Astute” i HMS „Ambush” zostały już przekazane marynarce wojennej Wielkiej Brytanii. Pięć pozostałych (z których cztery mają już swoje nazwy - Artful, Audacious, Anson, Agamemnon) jest w różnych stadiach budowy.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. wodnick

    Nam po co w ogóle Marynarka Wojenna ? Z kim mamy walczyć w naszym akwarium mulistym - Bałtyku ? Na Atlantyk to ostatnio w 1939 byliśmy podczas ucieczki do angielskich portów

  2. Moshe Schwantz

    Szanowni forumowicze zapewne widza Astuta na Bałtyku, a może lepiej po Zalewie Wiślanym. Zakopany po sam czubek nosa w piasku, raziłby by tych znienawidzonych "ruskich", czy jak kto woli "kacapów" rakietkami, a wzmiankowani przeciwnicy "srali" by po majtach. Megalomania na całego - przykłady z poprzedniej wojny niczego forumowiczów nie nauczyły, co powinno pływać po Bałtyku pod nasza banderą. Pozdrawiam. P.S. Polska leży nad Bałtykiem, a nie nad Atlantykiem.

  3. gosc123

    Akiedy My takie?????

    1. Mortimer

      Nigdy.

  4. willy

    i to jest sprzęt!