Reklama

Siły zbrojne

Załogi Rosomaków ćwiczą przed forsowaniem przeszkód wodnych

Fot. Archiwum 3bpzmot.
Fot. Archiwum 3bpzmot.

Żołnierze 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej wchodzącego w skład 12. Brygady Zmechanizowanej uczestniczyli w szkoleniu dopuszczającym pododdziały do pokonywania przeszkody wodnej na KTO Rosomak.

W dniach 20-22 lipca br. w ramach przygotowania do wrześniowego pokonywania rzeki Odry na poligonie Biała Góra koło Krosna Odrzańskiego, żołnierze z pododdziałów 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu uczestniczyli w kompleksowym szkoleniu, dopuszczającym pododdziały do pokonywania przeszkody wodnej na KTO Rosomak. Zajęcia odbywały się w ośrodku wodnym 2. Brygady Zmechanizowanej.

Czytaj także: Wojsko kupi system identyfikacji pola walki na KTO ROSOMAK

Przez 3 dni żołnierze doskonalili umiejętności pływackie oraz techniki ratownictwa wodnego, tj. pływanie kraulem ratowniczym i pod wodą, skok ratowniczy i holowanie osoby tonącej, ewakuację tonącego z lądu oraz na łódź i ponton ratowniczy. Ponadto poznali w działaniu praktycznym sprzęt ratowniczy oraz przeprawowy. Realizowali również akcję ratowniczą przy użyciu kół oraz rzutek holowniczych wraz z reanimacją osoby poszkodowanej.

"W ostatnim dniu szkolenia kompanie batalionu  zaplanowały, przygotowały oraz praktycznie wykonały przeprawę podręcznymi środkami przeprawowymi przez rzekę Drawę, celem opanowania po obu brzegach zaminowanego mostu bronionego przez przeciwnika" - informuje kierownik zajęć major Tomasz Kłonowski, który bardzo wysoko ocenił zaangażowanie podległych pododdziałów w wykonywaniu zadań oraz podkreślił, że wszystkie cele szkoleniowe odnośnie dopuszczenia do pokonywania przeszkód wodnych zostały zrealizowane.

Kolejnym pododdziałem, który realizować będzie podobne szkolenie są żołnierze 1 batalionu Legionów, którzy również muszą przejść kompleksowe szkolenie, by już za niecałe dwa miesiące pokonać bezpiecznie Odrę.

Czytaj także: Rosomaki i niemieccy strzelcy górscy w Estonii

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.