Reklama

Siły zbrojne

Nowa generacja systemów WRE dla okrętów US Navy

ilustracja: US Navy
ilustracja: US Navy

Koncern Northrop Grumman otrzymał zgodę na rozpoczęcie produkcji partii próbnej okrętowego systemu Walki Elektronicznej SEWIP Block 3 AN/SLQ-32(V)7. Oznacza to, że na amerykańskich okrętach wreszcie pojawi się nowa generacja systemu WRE zdolna do zakłócania najnowszej generacji rakiet przeciwokrętowych naprowadzanych radiolokacyjnie.

Amerykanie zdając sobie sprawę z ograniczeń swojego systemu Walki Elektronicznej AN/SLQ-32 już od dłuższego czasu pracowali nad jego modernizacją w ramach programu SEWIP (Surface Electronic Warfare Improvement Program). Prace realizowane początkowo przez koncern Lockheed Martin a później przez koncern Northrop Grumman, zakończyły się opracowaniem kompleksu WRE nazwanego SEWIP Block 3 AN/SLQ-32(V)7.

Seryjna produkcja tego systemu mogła się zacząć po zatwierdzeniu fazy programu określanej jako Milestone C formalnie kończącej badania i testy określające przydatność systemu do jego wprowadzenie na amerykańskie okręty. Zadanie było o tyle trudne, że rozwiązanie opracowane przez koncern Northrop Grumman ma być zdolne do reagowania na zagrożenia pochodzącego od najnowszej generacji pocisków przeciwokrętowych.

Chodzi przy tym nie tylko o zdolność do wykrywania głowic naprowadzających tej klasy rakiet, ale również o ich skuteczne zakłócanie tak, by nie mogły się dokładnie namierzyć na cel ataku. Amerykanie nie ujawnili sposobu, w jaki zrealizowano zadanie jednak wiadomo, że prace dotyczyły nie tylko samego oprogramowania i układu obróbki, ale również systemu antenowego. Koncern Northrop Grumman wykorzystał przy tym aktywne anteny ścianowe klasy AESA, które wkomponowano w nadbudówki okrętu w taki sam sposób, jak w radarze AN/SPY-1 systemu AEGIS.

Zapewnia to pełne przeszukiwanie przestrzeni w azymucie oraz daje możliwość lepszego skupienia energii sygnału na zakłócanym celu. Nowa wersja systemów WRE ma pozwalać dodatkowo na wcześniejsze wykrywania i analizę niebezpiecznych emisji, co przekłada się na szybsze i pewniejsze ostrzeganie o zbliżających się zagrożeniach (w tym przede wszystkim rakiet przeciwokrętowych).

W ten sposób Amerykanie uzyskali środek, który w sposób niekinetyczny ma zapewnić ochronę ich własnych okrętów. Będzie to więc kolejne uzupełnienie wielowarstwowego systemu antyrakietowego amerykańskich okrętów, który wcześniej opierał się tak naprawdę głównie na rakietach przeciwlotniczych średniego i krótkiego zasięgu oraz artyleryjsko rakietowych systemów obrony bezpośredniej (np. Sea RAM i Vulcan Phalanx).

Do czasu wprowadzenia systemu SEWIP Block 3 AN/SLQ-32(V)7 Amerykanie prowadzili proces modernizacji systemu AN/SLQ-32C, który jest używany na prawie każdym, bojowym okręcie nawodnym amerykańskiej floty wojennej. Rozwiązania potrzebne do zrealizowania tego zadania były opracowane przez koncern Lockheed Martin w ramach programów: SEWIP Block 1 i SEWIP Block 2.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. John

    @Gts o F35 pentagon wypowiedział się bardzo dobitnie, więc może lepiej nie wyciągaj tego produktu jako przykład.

  2. Gts

    Tak jogn sa do bani, a jakies konrety poza sloganami? Nawet probelmatyczny w wielu kwestiach F-35 okazuje sie znacznie wiekszym problemem dla przeciwnika niz producenta, wojska czy podatnika. Jest wiele dziedzin, w ktorych smerykanie sa zapoznieni co nie znaczy ze za Rosjanami czy Chinczykami. Wybika to ze skali produkcji, a potem chocby modernizacji, ktora musi byc masowa w ilosci niejednokrotnie przekraczajacej ilosc sprzetu w armii chinskiej i rosyjskiej razem wzietych.

  3. droma

    rosja skamielina nie pozostaje w tyle ; wymieniono rurki w chlodnicach okretowych bimbrowni ,nowy produkowany eliksir pozwoli bezzebnemu zolnierzowi krasnej armi widziec nadlatujaca rakiete jeszcze przed jej wystrzeleniem ,a wyczyszczona patelnia ,zmyli kzdy system a najbardziej glodnego majtka ...

  4. Davien

    Panie john i znowu wszystkich rozsmieszasz:) Charakterystyki rosyjskich głowic sa doskonale znane na Zachodzie a taki BrahMos to indyjska modernizacja staarego dosyć Oniksa, zreszta lepsza od pierwowzoru i Rosjanie nie maja ani jednej:) A co do amerykańskich wynalazków to w przeciwieństwie do rosyjskich maja sie całkiem dobrze , pływaja, lataja i jeżdzą a w Rosji kończy sie na prototypach:) Co do Kinzała to zwalczanie tej przeróbki Iskandera dla SM-3/6 nie jest zadnym problemem.

  5. John

    "W ten sposób Amerykanie uzyskali środek, który w sposób niekinetyczny ma zapewnić ochronę ich własnych okrętów. Będzie to więc kolejne uzupełnienie wielowarstwowego systemu antyrakietowego amerykańskich okrętów" - to czy zyskali to się dopiero okaże, ostatnie wojskowe wynalazki amerykanów sa lekko mówiąc do bani więc lepiej być z takimi twierdzeniami bardzo ostrożnym tym bardziej, że nie nic nie wiadomo o charakterystykach chińskich czy rosyjskich głowić rakiet przeciw-okrętowych a dodatkowo ten system z rakietą typu Brahmos czy Kindżał sobie nie poradzi.

  6. Niuniu

    Jak zawsze mnóstwo nazw i oznaczeń a zero szczegółów. Nawet jednego słowa nie ma jak mają zamiar zakłócać naprowadzanie tych pocisków.