Reklama

Siły zbrojne

Wzrost wydatków obronnych na Litwie zatwierdzony

Dodatkowe środki na obronę na Litwie mają zostać przeznaczone między innymi na zwiększenie intensywności szkolenia wojsk. Fot. SSgt L.Ambroževičiūtė/MON Litwy.
Dodatkowe środki na obronę na Litwie mają zostać przeznaczone między innymi na zwiększenie intensywności szkolenia wojsk. Fot. SSgt L.Ambroževičiūtė/MON Litwy.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zatwierdziła przepisy, na podstawie których Litwa zwiększy wydatki obronne jeszcze w ciągu bieżącego roku.

Jak pisze Atlantic Council, przepisy wprowadzające poprawki do litewskiego budżetu na 2014 rok zostały zaakceptowane przez prezydent Litwy. Oznacza to, że wydatki obronne tego kraju wzrosną jeszcze w ciągu bieżącego roku o 130 milionów litów (około 50 mln USD).

Wcześniej informowano, że dodatkowe środki przekazane litewskiemu ministerstwu obrony w 2014 roku mogą zostać przeznaczone między innymi na zwiększenie intensywności szkoleń wojsk, a także zakupy w Polsce przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Litwini prawdopodobnie pozyskają także systemy przeciwpancerne. W chwili obecnej siły zbrojne Litwy mają na uzbrojeniu między innymi pociski kierowane typu Javelin.

W ubiegłym roku według danych sztokholmskiego instytutu SIPRI Litwa przeznaczyła na obronę równowartość 355 mln USD, co stanowiło zaledwie 0,8 % produktu krajowego brutto tego kraju. W świetle wydarzeń na Ukrainie władze Litwy zapowiedziały jednak stopniowe zwiększanie nakładów na obronę, aż do osiągnięcia wskaźnika udziału wydatków obronnych w PKB poziomie 2 % zgodnie z zaleceniami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Warto pamiętać, że regulacje dotyczące zwiększenia wydatków obronnych zostały w ostatnim czasie przyjęte także przez władze sąsiedniej Łotwy. Estonia z kolei już w chwili obecnej przeznacza 2 % PKB na obronę narodową, z czym wiąże się realizacja relatywnie dość szeroko zakrojonego programu modernizacji i rozbudowy sił zbrojnych.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Swiatowid

  Zainwestowac w miny MINY przeciw piechotne i przeciw czolgowe, tanie ale skuteczne!!

 2. z prawej flanki

  nie szaleć ; mądrze zainwestować kasę z tego relatywnie niewielkiego budżetu - żadne głupstwa w postaci Patriotów i wymiany szkolnego "Albatrosa" sztuk jeden - na drugiego... Przedefiniować wraz z pozostałymi dwoma państwami bałtyckimi cała strategię obronną i oprzeć wszystko na mobilnych i nasyconych przenośnymi zestawami ppk i plot - pododdziałach piechoty i specjalsów wspomaganych samobieżnymi systemami minowania narzutowego i ew. dobrze dyslokowaną artylerią rakietową. Nabywanie czegokolwiek cięższego poza transporterem piechoty/nosicielem w/w zestawów ; po prostu mija się z celem ,którym z konieczności w przypadku Bałtów muszą być działania opóźniająco/osłonowe wobec ew.agresji na ich kraje. Niczego więcej ze względu na nikły ,ogólny potencjał i tak nie zwojują.

  1. podbipieta

   Nic dodac nic ując prawie.Bo po co narzutowe systemy minowe?Zwykłe miny i ajdiki starczą

  2. Oj

   Tat,tak najlepiej wydawać "grosze" na obronność a my i inni naiwni za darmo mają im bronić nieba,morza itd. a jak Wielki Brat zapuka do drzwi to szumny sojusz ma natychmiast wysłać dywizje pancerne do ich obrony TAK? a oni w swoim stylu nam za to w odpowiednim czasie podziękują..-)

 3. albert

  W związku z zapowiadanym zwiększeniem wydatków przez Litwinów Fabryka Broni powinna zaoferować im sprzedaż MSBS

Reklama