Reklama

Siły zbrojne

Wzmożony ostrzał na granicy izraelsko-libańskiej

Fot. IDF
Fot. IDF

Atak Hezbollahu na izraelski konwój wojskowy na granicy z Libanem wywołał ostrzał terytoriów przygranicznych. Zaostrzenie sytuacji jest prawdopodobnie powiązane z izraelskim atakiem lotniczym w Syrii 18 stycznia. Zginęło wtedy sześciu ważnych członków Hezbollahu i Irański generał. 

Atak na konwój izraelskich pojazdów opancerzonych i artylerii miał miejsce 28 stycznia w godzinach porannych. Pocisk przeciwpancerny wystrzelony z terytorium Libanu trafił jeden z transporterów opancerzonych. Hezbollah, który przyznał się do ataku, twierdzi iż zginęło 15 żołnierzy IDF, jednak bardziej wiarygodne są dane strony izraelskiej. Wojsko, podało iż w ataku zginęło 2 żołnierzy a 7 zostało rannych.

W odpowiedzi izraelska artyleria przeprowadziła intensywny ostrzał terytorium Libanu, a w rejon ataku wysłano śmigłowce bojowe. Również 28 stycznia armia Izraela rozpoczęła akcję poszukiwania tuneli Hezbollahu na granicy z Libanem. Co prawda, jak poinformowano, brak jest danych wywiadowczych na temat nowych tuneli, jednak mieszkańcy są zaniepokojeni podejrzanymi odgłosami dobiegającymi spod ziemi.

Wzrost na granicy związany jest z atakiem rakietowym izraelskich śmigłowców na terytorium Syrii 18 stycznia. Zginęło wtedy 6 ważnych dowódców Hezbollahu i sześciu Irańczyków, w tym generał. Zarówno Liban jak i Iran wspierają syryjski reżim. Izrael pomaga opozycyjnym bojownikom działającym w pobliżu Wzgórz Golan. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. tagore

  ISIL to bojownicy?

 2. karus

  cz żby nowa wojna midzy hezbollahem a izraelem .

  1. DSA

   decyzja o wojnie "w rękach" Izraela. Zbliżają się wybory i zbyt mało znam realia ich sceny politycznej aby ocenić czy się to rządzącej opłaci czy nie. W każdym razie jest mało prawdopodobne by Hezbollah był zainteresowany wojną w Libanie skoro jest zaangażowany w walki w Syrii. Warto zwrócić uwagę że dokonał ataku na cele militarne a nie jak to ma w zwyczaju dokonał ataku rakietowego w na cele cywilne. Tak więc w meczu Izrael-Iran 1:1 i jest szansa że ten wynik się utrzyma przez jakiś czas ale tak jak wspomniałem decyzja w rękach Izraela.

 3. Karol

  Nie żadnym opozycyjnym bojownikom, tylko terrorystom! Front Al- Nusra to żadni powstańcy, tylko zwykli islamscy bandyci.

 4. Albreht

  no to nie zaciekawie i tam

Reklama