Reklama

Siły zbrojne

WZE z serwisem "polskich kłów" na kolejne lata

Polska wrzutnia NSM. Fot. Kongsberg

Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A w dniu 6 kwietnia 2023 roku zawarły umowę na serwisowanie i wsparcie techniczne sprzętu wojskowego systemu NSM-CDS dla Morskiej Jednostki Rakietowej. Wartość kontraktu to 35 mln zł na lata 2023-2025.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Umowa ta pozwoli na wydłużenie wsparcia dla polskiego systemu zwalczania okrętów NSM przez Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., które to dotychczas były odpowiedzialne m.in. za przedłużanie resursów. Prace związane z utrzymaniem systemu będą prowadzone w ramach Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM, powstałego w Zielonce w ramach offsetu związanego z pozyskaniem tego systemu.

Czytaj też

Polska wykorzystuje dwa dywizjony nadbrzeżnych wyrzutni pocisków przeciwokrętowych NSM wprowadzonych do służby w 2012 i 2017 roku. Dywizjony te wchodzą w skład Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR) zapewniającej zdolności uderzeniowe i antydostępowe dla Marynarki Wojennej RP. Jest to obecnie główny element systemu obrony polskiego wybrzeża, który pozwala praktycznie na pełne kontrolowanie powierzchni południowego Morza Bałtyckiego i w wypadku konfliktu blokadę bazy morskiej Bałtijsk.

Wyrzutnia rakiet NSM należąca do Marynarki Wojennej. Fot. M. Dura/Defence24.pl

Komentarze (4)

 1. Był czas_3 dekady

  Te kosztowne NSMy są chronione ciągnionymi armatkami 2x23mm. Brak osłony w marszu kolumny powoduje, że są bezbronne choćby wobec dronów potencjalnego przeciwnika.

  1. Chyżwar

   2x23mm mogą walić z paki ciężarówki. Co z tego, że ciężarówka musi najpierw się zatrzymać? IBCS ma do siebie to, że w czas wykrywa co leci i przesyła komu trzeba. a NSMy nie działają przy linii frontu. Ponadto MW jako pierwsza dostanie 35mm, bo to ona właśnie uparła się na ten kaliber.

  2. Był czas_3 dekady

   Chyż[email protected] Nie mogą walić z paki ciężarówki, bo są ciągnione przez ciężarówkę. Nie mogą tym samym chronić kolumny w marszu. To nie Pilica. Dobra wiadomość że MW jako pierwsza dostanie 35mm ,byle w wersji SONA, a nie ciągniona Hydra.

 2. Hubert

  Przydałoby się trochę więcej wyrzutni

 3. staryPolak

  ba! ale Bałtyk po akcesji Szwecji stanie się wewnętrzną sadzawką NATO. Jakby kto chciał z Kaliningradu czy Petersburga wypłynąć to musi poprosić o pozwolenie.

  1. Chyżwar

   Dokładnie. Starczy spojrzeć na mapę by wiedzieć, że ruscy na tym akwenie i bez Szwecji mają przerąbane bardziej niż Szarik w czołgu. Wejście Szwecji do NATO jest dla nich kaplicą.

 4. Orthodoks

  Do dopięcia triady polskich kłów brakuje Orki z rakietami.