Reklama

Siły zbrojne

WZE z serwisem "polskich kłów" na kolejne lata

Polska wrzutnia NSM. Fot. Kongsberg
Polska wrzutnia NSM. Fot. Kongsberg

Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A w dniu 6 kwietnia 2023 roku zawarły umowę na serwisowanie i wsparcie techniczne sprzętu wojskowego systemu NSM-CDS dla Morskiej Jednostki Rakietowej. Wartość kontraktu to 35 mln zł na lata 2023-2025.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Umowa ta pozwoli na wydłużenie wsparcia dla polskiego systemu zwalczania okrętów NSM przez Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., które to dotychczas były odpowiedzialne m.in. za przedłużanie resursów. Prace związane z utrzymaniem systemu będą prowadzone w ramach Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM, powstałego w Zielonce w ramach offsetu związanego z pozyskaniem tego systemu.

Czytaj też

Polska wykorzystuje dwa dywizjony nadbrzeżnych wyrzutni pocisków przeciwokrętowych NSM wprowadzonych do służby w 2012 i 2017 roku. Dywizjony te wchodzą w skład Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR) zapewniającej zdolności uderzeniowe i antydostępowe dla Marynarki Wojennej RP. Jest to obecnie główny element systemu obrony polskiego wybrzeża, który pozwala praktycznie na pełne kontrolowanie powierzchni południowego Morza Bałtyckiego i w wypadku konfliktu blokadę bazy morskiej Bałtijsk.

Reklama
Wyrzutnia rakiet NSM należąca do Marynarki Wojennej. Fot. M. Dura/Defence24.pl
Wyrzutnia rakiet NSM należąca do Marynarki Wojennej. Fot. M. Dura/Defence24.pl
Reklama

Komentarze (4)

 1. Był czas_3 dekady

  Te kosztowne NSMy są chronione ciągnionymi armatkami 2x23mm. Brak osłony w marszu kolumny powoduje, że są bezbronne choćby wobec dronów potencjalnego przeciwnika.

  1. Chyżwar

   2x23mm mogą walić z paki ciężarówki. Co z tego, że ciężarówka musi najpierw się zatrzymać? IBCS ma do siebie to, że w czas wykrywa co leci i przesyła komu trzeba. a NSMy nie działają przy linii frontu. Ponadto MW jako pierwsza dostanie 35mm, bo to ona właśnie uparła się na ten kaliber.

  2. Był czas_3 dekady

   Chyżwar@ Nie mogą walić z paki ciężarówki, bo są ciągnione przez ciężarówkę. Nie mogą tym samym chronić kolumny w marszu. To nie Pilica. Dobra wiadomość że MW jako pierwsza dostanie 35mm ,byle w wersji SONA, a nie ciągniona Hydra.

 2. Hubert

  Przydałoby się trochę więcej wyrzutni

 3. staryPolak

  ba! ale Bałtyk po akcesji Szwecji stanie się wewnętrzną sadzawką NATO. Jakby kto chciał z Kaliningradu czy Petersburga wypłynąć to musi poprosić o pozwolenie.

  1. Chyżwar

   Dokładnie. Starczy spojrzeć na mapę by wiedzieć, że ruscy na tym akwenie i bez Szwecji mają przerąbane bardziej niż Szarik w czołgu. Wejście Szwecji do NATO jest dla nich kaplicą.

 4. Orthodoks

  Do dopięcia triady polskich kłów brakuje Orki z rakietami.

Reklama