Reklama

Siły zbrojne

Wypadek z udziałem litewskiego pojazdu wojskowego

Litewski kołowy bojowy wóz piechoty Vilkas podczas ćwiczeń Tumak24.
Litewski kołowy bojowy wóz piechoty Vilkas podczas ćwiczeń Tumak24.
Autor. st. kpr. Piotr Szafarski/16. Dywizja Zmechanizowana

Kilka dni temu doszło do wypadku na drodze krajowej DK92 z udziałem zestawu niskopodwoziowego przewożącego litewski kołowy bojowy wóz piechoty Vilkas. Biorą one udział w ćwiczeniach Tumak-24.

Jak podaje TVP 3 Poznań, do zdarzenia doszło w dniu 21 listopada na drodze krajowej DK92 pomiędzy miejscowościami Lwówek i Pniewy (dokładniej w rejonie tej pierwszej) około godziny 17.30. Udział w nim wzięły dwa samochody osobowe oraz jeden cywilny zestaw niskopodwoziowy przewożący litewski kołowy bojowy wóz piechoty Vilkas, który wypadł z drogi przebijając barierki i wjechał na pobliskie pole. Jak informuje Głos Wielkopolski, ciągnik siodłowy miał zderzyć się ze wspomnianymi samochodami osobowymi w wyniku czego kierowca jednego z nich został zakleszczony.

W wyniku wypadku obrażenia odnieść miała jedna osoba (zakleszczony kierowca), która jak informuje serwis Remiza.pl, miała zostać przetransportowana do szpitala przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Nie jest wiadome, czy w wyniku wypadku uszkodzeniu uległ należący do litewskiej armii pojazd oraz w jaki sposób doszło do niego. Wydarzenie to pokazuje m.in. dlaczego duże transporty sprzętu wojskowego z np. fabryk do jednostek lub na ćwiczenia jest dokonywane w nocy, gdy ruch na drogach jest znikomy. Ograniczenie ryzyka wypadku do minimum jest elementem kluczowym podczas tego typu przedsięwzięć.

Czytaj też

Reklama

Vilkas, czyli lokalna wersja Boxera został dostosowany do wymagań litewskiej armii, które dotyczyły przede wszystkim samej wieży. Wóz ten otrzymał bowiem izraelski bezzałogowy  moduł  wieżowy Samson Mk2 produkcji Rafael Advanced Defence Systems uzbrojony w armatę Bushmaster II Mk44S kal. 30 mm i sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Dodatkowe uzbrojenie przeciwpancerne stanowi także wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. W ramach obecnego zakupu część pojazdów będzie uzbrojona w armaty 30 mm, a część w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia z karabinami maszynowymi 12,7 mm. Jednostka napędowa to silnik wysokoprężny MTU 8V 199 TE20 o mocy 710-805 KM w zależności od wersji. Pozwala on na rozpędzenie pojazdu do 103 km/h przy zasięgu operacyjnym wynoszącym do 1100 km.

Litewskie kołowe bojowe wozy piechoty Vilkas podczas ćwiczeń Tumak24.
Litewskie kołowe bojowe wozy piechoty Vilkas podczas ćwiczeń Tumak24.
Autor. st. kpr. Piotr Szafarski/16. Dywizja Zmechanizowana
Reklama
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze

    Reklama