Reklama

Siły zbrojne

Wypadek wojsk amerykańskich na Litwie

Fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

Cztery amerykańskie wozy opancerzone Stryker zderzyły się na drodze Preny-Kowno. Rany odniosło 13 amerykańskich żołnierzy, którzy zostali przewiezieni na obserwację do szpitala w Kownie – podała litewska armia.

Do wypadku doszło przed południem, podczas przemieszczania się kolumny pojazdów wojskowych USA w ramach odbywających się na Litwie ćwiczeń NATO Saber Strike. Według wstępnych danych w wypadku nie ucierpieli cywile. Sprawę bada policja wojskowa litewskiej armii.

Na Litwę z Polski w nocy ze środy na czwartek wjechały pierwsze z ponad 1 200 pojazdów z 2. Pułku Kawalerii wojsk lądowych USA uczestniczących w manewrach Saber Strike.

Przekraczanie polsko-litewskiej granicy w Budzisku-Kalwarii (Kalvarija) i Ogrodnikach-Lazdijai potrwa przez dwie najbliższe noce.

Żołnierze USA poruszają się w dwóch kierunkach. Część drogą Via Baltica udaje się na ćwiczenia odbywające się na Łotwie, część na poligony litewskie w centrum i na wschodzie kraju.

Tegoroczne ćwiczenia Saber Strike rozpoczęły się 3 czerwca na Litwie, która jako państwo gospodarz jest głównym terenem manewrów, odbywających się także na Łotwie, w Estonii i w Polsce. Ćwiczenia potrwają do 15 czerwca. Bierze w nich udział ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw, najliczniej są reprezentowane siły lądowe Stanów Zjednoczonych. U.S. Army jest też organizatorem ćwiczenia.

Polska wystawiła drugą pod względem liczebności reprezentację żołnierzy. W ćwiczeniach biorą udział wielonarodowe grupy bojowe NATO, stacjonujące w regionie w ramach wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

Wojska mają sprawdzać i doskonalić działania logistyczne, w tym przerzut wojsk, oraz działania typowo bojowe.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. polak

  Ta \"niezwyciężona\" armia sama się wraz ze sprzętem unicestwi, i bardzo dobrze!

 2. Zbyszko i Maćko

  Cie fras, szli na Kowno, ciekawe czy Ragneta tam jeszcze jest

  1. sier

   Napisz kto Cię zrobił to Cię pomszczę ?

  2. PKP kargo

   Sprytnie... Nawet nie wiedzą co na nich czeka... Tamdaradej

  3. US down

   Nawet nie wszczynając konfliktów zbrojnych USA ponoszą znaczne straty w ludziach i sprzęcie... Niestety stanowią coraz większe zagrożenie dla państw, które mają bronić, oczywiście na swój sposób...

 3. Fizyk

  Co chwilę jest wypadek z udziałem wojsk amerykańskich. Ostatnio w piątek w okolicach Leszna jechała cała grupa sprzętu wojsk amerykańskich eskortowana przez polski samochód żandarmerii wojskowej który na drodze zachowywał się jak John Wayne z amerykańskich westernów który próbował polskie samochody osób cywilnych maksymalnie zmuszać do całkowitego zjechania na pobocze i zatrzymania się bo jadą amerykańskie Pany a ty szary Polaku kiedyś musiałeś uważać na okupacyjne wojska radzieckie dziś jesteś nikim wobec okupacji innych Panów tych zza wielkiej wody... Tylko co z tego mamy ??? Aha no tak przecież znieśli wizy Polakom do USA...

 4. rosyjski troll internetowy

  Teraz NATO się głowi jak winę przypisać Putinowi i jego \"trollom internetowym\"?

Reklama