Reklama

Siły zbrojne

F-16 US Air Force w Polsce i Estonii. Biorą udział w Saber Strike 2018

Polskie i amerykańskie F-16 wspólnie w 31. BLT. Fot.: USAF
Polskie i amerykańskie F-16 wspólnie w 31. BLT. Fot.: USAF

Osiemnaście myśliwców F-16C/D z 52 Skrzydła Myśliwskiego USAF operuje obecnie z 31. Bazy Lotnictwa Taktyczne Poznań-Krzesiny. Kolejne 10 maszyn ze 140 Skrzydła Gwardii Narodowej Kolorado stacjonuje w estońskiej bazie Ämari. Amerykanie biorą udział w ćwiczeniach Saber Strike oraz Baltops, które odbywają się na terytorium Polski, Litwy, Łotwy i Estonii oraz na akwenie Morza Bałtyckiego.

Kontyngent złożony z 300 żołnierzy i oficerów oraz 18 samolotów bojowych przybył do Krzesin z Bazy Lotniczej Spangdahlen w Niemczech w ramach rotacyjnej obecności US Air Force będącej częścią operacji Atlantic Resolve. Personel i samoloty należą do 52. Skrzydła Myśliwskiego i nie są w Polsce po raz pierwszy. Regularne, ćwiczebne relokacje z miejsca stałego stacjonowania mają na celu przećwiczenie działań poza bazą macierzystą, ale również zwiększenie interoperacyjności z siłami sojuszniczymi.

Podczas trwającego od 1 do 20 czerwca pobytu w Polsce, Amerykanie będą nie tylko współpracować z polskim personelem 31. BLT. Wezmą również udział w rozpoczętych właśnie ćwiczeniach Saber Strike oraz Baltops. Pierwsze z nich, to ogromna operacja sojusznicza z udziałem 18 tys. żołnierzy z 19 krajów, której celem jest przede wszystkim przećwiczenie wsparcia działań w Polsce oraz krajach bałtyckich, również w zakresie współdziałania sił powietrznych i lądowych.

Baltops 2018 jest natomiast ćwiczeniem morskim, którego celem jest sprawdzenie gotowości do działań w obrębie Morza Bałtyckiego. W obecnej edycji, której gospodarzem po raz pierwszy jest Litwa, bierze udział 50 okrętów wojennych, 60 samolotów oraz około 5 tysięcy żołnierzy z 22 krajów. Oba ćwiczenia są wobec siebie komplementarne. Udział w tak zróżnicowanych działaniach stanowi dla amerykańskich lotników możliwość zapoznania się z wyzwaniami jakie stawiają operacje realizowane w ramach Operacji Atlantic Resolve na wschodniej flance NATO.

18 samolotów z 52 Skrzydła Myśliwskiego to nie jedyne amerykańskie F-16 które przebazowano na wschód w związku z trwającymi ćwiczeniami. W Estonii znalazło się w tym samym czasie 10 myśliwców należących do 140. Skrzydła Colorado Air National Guard znalazło się Estonii, skąd będą operować w ramach tych samych ćwiczeń nad Litwą, Łotwą, Estonią i Morzem Bałtyckim.

Reklama

Komentarze (1)

  1. AIS

    Hmm 18szt. tyle co su22, może przylecieli się wymienić ;)

Reklama