Reklama

Siły zbrojne

Defender-Europe 21 oficjalnie rozpoczęty

Fot. U.S. Army Europe
Fot. U.S. Army Europe

Jak poinformowało U.S. Army Europe and Africa, w tym tygodniu oficjalnie rozpoczyna się druga, aktywna faza międzynarodowych ćwiczeń DEFENDER-Europe 21. W założeniu mają one trwać do czerwca br. i zaangażować siły zbrojne łącznie ponad dwóch tuzinów państw.

Ubiegłoroczne ćwiczenia, których celem było budowanie gotowości operacyjnej i interoperacyjności pomiędzy sojusznikami i partnerami NATO zakończyły się sukcesem, choć w związku z nieprzewidzianymi trudnościami związanymi z pandemią COVID-19 zostały one zrealizowane w zmienionej formule Defender-Europe 20 Plus. W tym roku swój udział w tym przedsięwzięciu zadeklarowało 26 państw sojuszniczych i partnerskich NATO, które wydzielą w tym celu 28 tysięcy żołnierzy. Wojska te wejdą w skład sił międzynarodowych, mających ćwiczyć na ponad 30 poligonach wojskowych na terenie kilkunastu państw. W odróżnieniu od poprzedniej edycji głównym obszarem ćwiczeń będzie w tym roku region Morza Czarnego choć już w przyszłym roku manewry (podobnie jak w poprzednim) będą ponownie koncentrować się w rejonie Morza Bałtyckiego.

W tym roku w ćwiczenia te zaangażowane w większym stopniu mają natomiast zostać także Siły Powietrzne i Marynarka USA. Do przerzutu amerykańskich sił spoza europejskich baz wykorzystane mają zostać kluczowe szlaki lądowe, morskie i powietrzne. Wykorzystane mają zostać także zasoby Brygad Wsparcia amerykańskiej armii, a także niedawno reaktywowanego (z wysuniętym dowództwem na terenie Europy - w Poznaniu) V Korpusu U.S. Army. Harmonogram ćwiczeń obejmuje rozpoczęcie przerzutu personelu i sprzętu wojskowego z terenu kontynentalnego USA do Europy w marcu br., po czym w kwietniu ma rozpocząć się pobieranie uzbrojenia i wyposażenia ze strategicznych magazynów APS na terenie Holandii, Niemiec i Włoch. Kolejnym krokiem ma być przeprowadzenie większości planowanych ćwiczeń wojskowych w maju oraz zakończenie ćwiczeń i powrót amerykańskich wojsk do USA, oraz zdanie sprzętu pobranego na terenie Europy.

image
Reklama

Jeśli chodzi o właśnie rozpoczętą aktywną część DEFENDER-Europe 21, czyli ćwiczenia poligonowe, to planowane są następujące przedsięwzięcia w tym zakresie. Pierwszym z ćwiczeń ma być Swift Response w pierwszej połowie maja br. na terenie Bułgarii, Estonii i Rumunii z udziałem ponad 7 tysięcy żołnierzy z 11 państw. Następnie w drugiej połowie maja i na początku czerwca mają zostać przeprowadzone ćwiczenia Immediate Response z udziałem ponad 5 tysięcy żołnierzy z 8 państw na terenie 31 poligonów w 12 różnych państwach połączone ze wspólną operacją logistyczną Over-the-Shore. Równolegle przeprowadzony ma być Sabre Guardian z udziałem ponad 13 tysięcy żołnierzy z 19 państw. Ostatnim aspektem mają być ćwiczenia dowódczo-sztabowe w czerwcu z udziałem ok. 2 tysięcy żołnierzy, których celem jest przećwiczenie zdolności dowodzenia wielonarodowymi siłami lądowymi.

Reklama

Komentarze

    Reklama