Reklama

Siły zbrojne

Wojskowe kamizelki pilnie do naprawy

Fot. MON
Fot. MON

Warszawscy logistycy uruchomili postępowanie przetargowe dotyczące pilnej naprawy kamizelek kulo- i odłamkoodpornych. Przetarg odbywa się w trybie przyśpieszonym ze względu na zaistniałą sytuację realnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24

Reklama

Ogłoszenie zamieszczone w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej informuje o poszukiwaniu wykonawcy gotowego do podjęcia naprawy nieznanej liczby kamizelek kulo- i odłamkoodpornych typu KLV/OLV. Określonyzostał natomiast termin wykonania czynności określonych w specyfikacji warunków zamówienia, a mianowicie naprawa gwarantowana powinna zakończyć się w ciągu 90 dni licząc od daty zawarcia umowy (jednakże nie później niż do dnia 30 czerwca bieżącego roku), zaś naprawa kamizelek z zamówienia opcjonalnego nie później niż do dnia 31 października br.

Czytaj też

Logistycy z Warszawy wyjaśniają w ogłoszeniu przyczynę zastosowania przyśpieszonej procedury wpływającej na szybsze wyłonienie wykonawcy jak i szybsze przeprowadzenie napraw. Ma to związek z wybuchem konfliktu zbrojnego pomiędzy Rosją i Ukrainą oraz utrzymującymi się incydentami związanymi z nielegalnym przekraczaniem granicy pomiędzy Polską i Białorusią co zdaniem 2. RBLog stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa polskiego i stanowi podstawę do skrócenia terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Tytułowych kamizelek używają pododdziały skierowane do zadań na granicy RP. Naprawy pozwolą też podtrzymać liczbę pozostałych kamizelek gotowych do użytku.

Reklama

Termin składania wniosków upływa 14 marca bieżącego roku o godzinie 8:00. Przewiduje się, że do złożenia ofert w postępowaniu zostaną zaproszone trzy podmioty . Zamawiający usługę poinformował również o kryteriach oceny ofert. Są nimi cena (waga 85), dodatkowa gwarancja dla wszystkich wkładów balistycznych tekstylnych i dodatkowych wkładów balistycznych twardych (waga 5), dodatkowa gwarancja dla poszycia zewnętrznego (waga 5) i dodatkowa gwarancja (waga 5).

Czytaj też

Rok temu miało miejsce podobne postępowanie dotyczące naprawy ponad 300 sztuk kamizelek KLV/OLV. Za realizację odpowiadała spółka Lubawa, oferując swoje czynności serwisowe za kwotę 1,8 mln zł brutto.

Kamizelki KLV/OLV są na wyposażeniu Wojska Polskiego od lat 90. ubiegłego wieku i zostały opracowane przez Grupę Lubawa. Pomimo wdrożenia szeregu nowych typów oporządzenia, nadal pozostają one w służbie i są poddawane naprawom oraz modyfikacjom.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (11)

 1. Z prawej flanki

  Straż graniczna niedawno kupowała nowe kamizelki po 2 tys pln/ sztuka.

  1. raf123

   widocznie tam nie ma takiej korupcji jak w wojsku

 2. raf123

  1 800 000 / 300 = 6000 zł za jedną kamizelkę 6k za naprawę kamizelki. a ile kosztuje nowa?

  1. pomz

   Nowa? Tych kamizelek sie nie produkuje. To wyroby z lat 90/00. To anachronizm. Zeby chociaz tasmy molle doszyli do nich, zeby mozna bylo indywidualnir sobie ladownice troczyc...

  2. Greedo

   Dlatego trzeba je zastąpić nowoczesnymi kamizelkami, wygodnym i z lepszą ochroną balistyczną.

 3. Greedo

  Za te pieniądze, to można kupić nowiutkie kamizelki z wkładami balistycznymi klasy IIIA -IV. Jedyne wytłumaczenie to dostawa do końca marca i szycie, dzień noc, 24h i w niedziele. Maskpol produkuje doskonałe kamizelki i wkłady balistyczne, dlaczego nikt nie porównuje kosztów naprawy do zakupu nowych. Może taką ofertę trzeba złożyć w tym przetargu. A jak wybiorą droższą naprawę, to będzie wreszcie sposób by "intendentura" trafiła za kraty.

 4. baltazar

  naprawa 300 kamizelek za 2 miliony zlotych?"NAPRAWA" to chyba ktos powinien juz siedziec za takie cos?

 5. Darek S.

  Wojna, a nawet zaopatrzenie armii to super biznes dla tych hien, które zajmują się u nas zaopatrzeniem naszej Armii. Według mnie są bardziej groźni od V kolumny i cyberataków razem wziętych.

 6. DA(łn)VIEN

  Żart...tyle kosztuje mowa kamizelka z wkładami...850 dolarów kosztuje kamizelka + 2 wkłady poziomu 4....żart po prostu żart i kpina z obywatela.

 7. Komentator

  Jeśli "wiedzieliśmy" od listopada br., to dlaczego dopiero teraz??

 8. NineTailFox

  "Przetarg odbywa się w trybie przyśpieszonym" Czyli standardowo bedzie jak ze spadachronami. Troche jak chodzic na zakupy glodnym, zawsze kupi sie za duzo za drogo albo nie to Co tzeba.

 9. Extern.

  Szkoda że cywil w Polsce nie może jak człowiek kupić takiego demobilu jak wojskowa kamizelka kuloodporna. Nie było by potem może takich kwiatków jaki ostatnio widziałem że na gwałt szuka się kamizelek a okazuje się że rynek wtórny takiego sprzętu u nas zupełnie nie istnieje, czyli po prostu nie mamy łatwo dostępnych zasobów. tego typu które w razie potrzeby szybko można by wykorzystać. Ciekawe z czego w razie potrzeby sformowalibyśmy sobie oddziały pospolitego ruszenia? Na Ukrainie takie improwizowane siły, bardzo się przydają do zabezpieczania tyłów, zwalniając żołnierzy do ważniejszych zadań.

  1. Giáp

   Na OLX są do kupienia wkłady balistyczne "kolekcjonerskie", które zatrzymują pociski 9mm i 7,62x39 mm. Na YT są testy tych wkładów.

 10. Lek

  Co ruski trollu jątrzysz jak możesz? Usiłujesz skłócić Polaków, szczujesz na grupy zawodowe? Dziś lekarze, jutro nauczyciele, potem górnicy i księża, w końcu zamówienia wojskowe i dowódcy. Nie uda ci się!

 11. Sidematic

  A może by tak w końcu zamówili jakieś Piraty? Może by coś drgnęło w kwestii Moskitów? Może jakiś granatnik jednorazowy? Nie bardzo? No właściwie po co skoro Ukraina sama rozniesie Rosję. Lepiej kupmy jeszcze trochę maseczek, dajmy jeszcze po kilkadziesiąt tysięcy lekarzom za nic nierobienie, zbudujmy kilka szpitali które nigdy nikogo nie przyjmą. To jest dopiero kreatywna działalność!

Reklama