Siły zbrojne

Maskpol ulepsza uniwersalne kamizelki [ANALIZA]

Fot. PSO Maskpol SA
Fot. PSO Maskpol SA

Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego ,,Maskpol” S.A. wdraża do swojej oferty oporządzenia i wyposażenia osobistego dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych nową, ulepszoną wersję Uniwersalnej Kamizelki Ochronnej KWM-02/2020.

Obecnie podstawowym środkiem ochrony balistycznej używanym przez żołnierzy Sił Zbrojnych jest Uniwersalna Kamizelka Ochronna KWM-02. System ten jest podstawowym środkiem bezpieczeństwa podczas wykonywania codziennych zadań poligonowych, a przede wszystkim w działaniach militarnych prowadzonych w misjach bojowych na terenach objętych konfliktami zbrojnymi.

KWM-01

Kamizelka ta została zaprojektowana i jest produkowana przez spółkę "Maskpol" S.A., począwszy od 2008 roku do chwili obecnej. Geneza jej powstania sięga początku XXI wieku kiedy to Polska po wstąpieniu w struktury NATO oraz rozpoczęcia aktywnego udziału w misjach sojuszniczych w Iraku i Afganistanie. Wtedy to właśnie Wojsko Polskie stanęło w obliczu potrzeby pozyskania nowoczesnego rozwiązania w zakresie nowej kamizelki balistycznej dla żołnierzy, które zapewniłyby odpowiednią ochronę na współczesnym polu walki.

W związku z tym zapotrzebowaniem Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego "Maskpol" S.A. rozpoczęło prace nad nową konstrukcją tego typu, w wyniku czego w 2008 roku opracowano kamizelkę typu UKO o oznaczeniu KWM-01. Spełniała ona wymogi ówczesnego pola walki oraz umożliwiała przenoszenie twardych wkładów balistycznych (zbliżonych do standardów płyt SAPI) oraz wykorzystywała system  MOLLE/PALS (umożliwiający dowolne konfigurowanie i przenoszenie koniecznego wyposażenia i oporządzenia). Nowa kamizelka została przyjęta na wyposażenie SZ RP. W 2009 roku trafiła w ręce żołnierzy PKW Afganistan i PKW Irak.

KWM-02

Szybko jednak okazało się, że użytkujący je żołnierze nie są do końca zadowoleni z nowego rozwiązania. W związku z tym "Maskpol" przeprowadził szybką modyfikację. W wyniku tego powstała jej nowa wersja o oznaczeniu KWM-02, nosząca roboczy kryptonim „KANDAHAR”. W trakcie wprowadzania zmian skupiono się na zapewnieniu odpowiedniej ergonomii samego produktu, a także na wykorzystaniu doświadczeń i uwag żołnierzy, którzy wykorzystywali KWM-01 w czasie misji bojowych. W zmodyfikowanej wersji wprowadzono dodatkowo możliwość wykorzystania miękkich wkładów balistycznych (o zbliżonych standardach SPEAR BALCS). Dodatkowo przy produkcji miękkich wkładów balistycznych wykorzystywano włókna aramidowe, a przy produkcji twardych (płyt balistycznych) połączenie ceramiki z włóknami aramidowymi.

image
Fot. PSO Maskpol SA

Nowa kamizelka w związku z dużym zapotrzebowaniem Wojska Polskiego została szybko wdrożona do produkcji seryjnej oraz na wyposażenie SZ RP jeszcze w 2009 roku. KWM-02 trafiła także w ręce żołnierzy PKW Afganistan, gdzie przylgnęła do niej potoczna nazwa "kandaharka". Nowe rozwiązanie zyskało pozytywne opinie wśród jego użytkowników, również w warunkach bojowych oraz zostało uznane za porównywalne do innych tego typu kamizelek balistycznych na świecie. 

KWM-02 to Uniwersalna Kamizelka Ochronna, która łączy w sobie cechy kamizelki kuloodpornej i przeciwodłamkowej, a także kamizelki taktycznej (dzięki zastosowaniu systemu MOLLE/PALS). Cechuje ją także modułowość, ze względu na możliwość dostosowania jej do indywidualnych potrzeb i wymagań użytkownika w zależności od zadania oraz potencjalnego zagrożenia. Odbywa się to poprzez wykorzystanie wkładów balistycznych dodatkowych (twardych) w celu podniesienia poziomu ochrony balistycznej oraz poprzez doposażenie kamizelki wybranymi, dopinanymi wkładami balistycznymi (miękkimi) tj. kołnierz balistyczny, naramienniki, osłona podbrzusza oraz panele udowe w celu zwiększenia powierzchni ochronnej. Każdy z elementów wyposażenia dodatkowego również posiada naszyte taśmy w systemie MOLLE/PALS umożliwiające dopięcie wybranego oporządzenia.

Kamizelka składa się z rozdzielnych części: poszycia przód, poszycia tył, pasa wewnętrznego stabilizującego, pasa zewnętrznego modułowego (poszycia przedniego i tylnego) oraz wyjmowanych wkładów balistycznych (miękkich i twardych). Poszycie od strony zewnętrznej wykonane jest z materiału Cordura®, a od strony wewnętrznej z siatki konstrukcyjnej, która zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Część przednia i tylna połączone są ze sobą za pomocą regulowanych szelek (z dopinanymi nakładkami poprawiającymi komfort noszenia, tzw. COMFORTPADY). Dodatkowo kamizelka obszyta jest praktycznie na całej wolnej powierzchni poszycia zewnętrznego taśmami MOLLE/PALS, dzięki którym możliwe jest mocowanie wybranych modułów oporządzenia (ładownice, zasobniki, kieszenie uniwersalne, apteczki itp.) w dowolnej konfiguracji.

image
Fot. PSO Maskpol SA.

Kamizelka jest zapinana zewnętrznym, usztywnionym pasem typu CUMMERBUND, który jest mocowany rzepem na przednim panelu pod klapą. Część przednia mocowana jest do części tylnej na jej bokach, za pomocą pasów zewnętrznych typu CUMMERBUND. Dodatkowo kamizelka stabilizowana jest pasami wewnętrznymi, spinanymi pod częścią przednią. W górnej części przedniego panelu znajdują się także elementy antypoślizgowe, które mają ułatwiać strzelanie poprzez pewne, stabilne podparcie kolby broni palnej. Pomiędzy nimi znajduje się uchwyt systemu szybkowyczepnego QR (Quick Release), który umożliwia szybkie zrzucenie kamizelki w sytuacji awaryjnej. Wypięcie elementów kamizelki następuje poprzez energiczne wyciągnięcie do góry uchwytu systemu szybkowyczepnego. Dodatkowo na tylnym panelu na wysokości barków znajduje się duży, wzmocniony uchwyt ewakuacyjny.

Poszycia KWM-02 występują w dwóch wersjach kamuflażu wz. 93 o wybarwieniu Pantera i Pantera Pustynna, przeznaczonych dla dwóch stref klimatycznych. W zestawie do kamizelki znajduje się także torba transportowa i komplet oporządzenia podstawowego. Kamizelka jest szeroko wykorzystywana przez Siły Zbrojne RP i nadal im dostarczana.

image
Fot. PSO Maskpol SA

Kamizelka KWM 02/2020

Ponad dekada służby liniowej kamizelki balistycznej KWM-02 skłoniła jej producenta — spółkę "Maskpol" S.A. do rozpoczęcia prac nad modyfikacją kamizelki, z uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń i opinii używających ją żołnierzy. W związku z tym zdecydowano się na opracowanie jej ulepszonej wersji, która otrzymała nowe robocze oznaczenie KWM-02/2020. Kamizelka zapewnia ochronę przed ostrzałem z broni ręcznej, w tym pociskiem przeciwpancernym 7,62x39 BZ (płyty balistyczne) oraz odłamkami i ostrzałem z pistoletów (wkłady miękkie). Może zostać wyposażona w dwuczęściowy kołnierz chroniący szyję i kark, osłony ramion, podbrzusza oraz panele udowe. Podobnie jak w standardowej KMW-02, zastosowano w niej także system szybkiego wypięcia QR oraz uchwyt ewakuacyjny na panelu tylnym.

image
Fot. PSO Maskpol SA

W pracach modyfikacyjnych skoncentrowano się przede wszystkim na poprawie ergonomii przy zachowaniu parametrów ochronnych oraz polepszeniu własności użytkowych. Wśród zmian, które zdecydowano się wprowadzić w KWM-02/2020 są dodatkowe klamry umożliwiające dopięcie panelu CHEST-RIG, który może być również użytkowany jako element samonośny na dedykowanych do zestawu szelkach. Wprowadzono także stopniowanie rozmiarów kamizelki (dodatkowe rozmiary S i M), które pozwoliły na obniżenie ich masy do poziomu 3,2 kg oraz lepsze dopasowanie do kształtu ciała użytkownika.

image
Fot. PSO Maskpol SA

Dodatkowo system został ukompletowany w  pas biodrowy składający się z trzech elementów (pas podstawowy z klamrą Cobra, podpas oraz rękaw modułowy z systemem MOLLE/PALS), która umożliwia przenoszenie dodatkowego wyposażenia indywidualnego (ładownic, kabury lub kieszeni dodatkowych). W związku z tym przenoszenie wyposażenia dodatkowego z wykorzystaniem tej kamizelki będzie możliwe aż na trzy sposoby: bezpośrednio na kamizelce (MOLLE/PALS), na panelu CHEST RIG lub na pasie biodrowym. Zmieniono także konstrukcję kieszeni dodatkowych w stosunku do wersji KWM-02 produkowanej do końca 2019 roku oraz zastąpiono dwa rodzaje ładownic (pistoletowych i karabinowych) odpowiednikami typu fast. Zapewniają one błyskawiczny dostęp do magazynków, a jednocześnie gwarantują mocne trzymanie i uniemożliwiają przypadkowe ich wypadnięcie.

image
Fot. PSO Maskpol SA

Artykuł przygotowany z wykorzystaniem materiałów Maskpol SA.

Komentarze (27)

 1. codybancks20!!

  Słabe punkty to zbyt duże wycięcia z przodu i z tyłu okolic szyjnych !!! Przydałby się dopinany kołnierz balistyczny !!! Ramiona tez mocno odsłonięte , w razie postrzału obezwładnia i z obrony nici !! Jako podstawowa to może chroni od kul pistoletowych , anie z broni długiej !!

  1. Autor

   Na 5 zdjęciu masz kołnierz.

  2. PD

   Ta, a może zrobić zbroję

 2. Szwej

  I tak kij z tym, skoro armia i tak nie wyposaży całości stanu w przyzwoite środki ochrony. Nie narzekam że WOT ma... Narzekam że my nie mamy. Sprzęt z lat młodości mojego ojca to zdecydowana przesada. Wstyd żeby po `20 latach w NATO` jeszcze ktokolwiek latał w pasoszelkach OP-1 i stalakach. To nie są czasy Ztki że się daje co się ma ,a wojsko i tak weźmie bo jest tu z przymusu. Wszyscy obecnie w armii są ochotnikami(poza nielicznymi wezwanymi na szkolenia rezerwy). Żeby już nie stać było Polski na to żeby wyposażyć i tak nielicznych ochotników(ludzie nawet do WOTów nie chcą iść), w sprzęt choćby sprzed 20 lat, to jest najzwyczajniejszy wstyd. Pozdrawia (nie)szczęśliwy posiadacz przydziałowych: bechatki, pasoszelek,OP-1 i stalaka. Jak tak dalej pójdzie to armia się nie powiększy, jak to jest w planach, a zredukuje. Po prostu nie będzie nowych nabytków.

 3. newconcept

  Jakby ktoś nie wiedział to kamizelkę kuloodporną wymyślili Polacy ponad 100 lat temu. Wynalzków było dużo więcej. Jesteśmy zdolnym narodem i pozbądźmy się kompleksów, zacznijmy więc działać wspólnie i likwidujmy bariery rozwojowe i proceduralne wspierając nasz przemysł.

  1. Yunior

   mega zdolne to my mamy jednostki, jako zbiorowość to co najmniej od kilkuset lat na wyżyny mądrości się nie wspinamy

  2. GRD

   Dobre. I niestety prawdziwe.

  3. gnago

   Bo na decydentów ciągle nie wiadomo co wybieramy

 4. fflyer

  Teraz trzeba pozyskać nowe kamizelki w ilości ponad sto tysięcy sztuk dla całej armii, straży granicznej, policji oczywiście w perspektywie kilku lat.

  1. Ktoś znany

   Ale po co aż 100tys, przecież WOTow jest tylko 50 tys.... Aaaaaa żeby każdy WOTowiec miał po 2, bo po co dawać nowy sprzęt prawdziwym żołnierzom?

 5. Leon Amateur

  Ja bym ją skrócił trochę żeby nie ocierała się o pas. Poza tym jeśli pas nie posiada inner belta to jest nic nie wart. Chyba że "podpas" to w ich terminologii pas wewnętrzny. I ciekawe czy te wstawki antypoślizgowe na ramionach będą lepszej jakości niż te stare. Twórcy muszą się określić czy robią kamizelkę do noszenia z battle beltem czy bez. Bo jeśli to pierwsze to ona jest zdecydowanie za długa.

  1. Jansen

   inner belty i battle belty - pewnie jeszcze jeździsz carem i jesz meale... A na tym belcie to chciałbyś pistol czy pistolet?

 6. sato

  Mam nadzieje że w najpierwszej kolejności ten sprzęt trafi do profesjonalistów weekendowych. Reszta amatorów może sobie poczekać i co najwyżej pozazdrościć.

 7. NuPagadi

  OK. Jak juz wprowadzano modyfikacje, a tak uczyniono, to pas moglbyc w calosci szeroki (najlepiej wyprofilowany) aby wspomagal biomechanike ciala - pas ledzwiowo biodrowy, usztywniajacy odc piersiowo-ledzwiowy. Gdyby byl szeszy moglby przeciwdzialac przepuklinom powstajacym przy dzwiganiu. Ktos nie do konca przemyslal funkcjonalnosc tego pasa...

 8. Mały

  Byłem na ustaleniach w sprawie nowych kamizelek. Z całej Polski przyjechało ok. 40 żołnierzy żeby podzielić się opiniami na temat aktualnie używanego modelu. Podalismy jak na tacy wszystkie nowe rozwiązania i na koniec dnia był gotowy zarys nowej eleganckiej kamizelki. Widzę że KTOŚ sobie COŚ zapisał i COŚTAM skleili. Problemem nie jest i nigdy nie był Maskpol. Szyją to co dostaną w zamówieniu. Oni są skłonni wprowadzić każdą modyfikację i rozpocząć nową produkcję w miesiąc. Problem leży po drugiej stronie. Ktoś musiałby wykonać pracę żeby sporządzić nową dokumentację i może jeszcze niechcący się spocic biegając za podpisami. Lepiej nie robić nic, odgrzać starego kotleta sprzed 10 lat, dodać kilka gifcików i popraweczek żeby zamknąć usta malkontentom i krzykaczom i dalej siedzieć na stołeczku tylko teraz z dumą po perfekcyjnie przeprowadzonej modernizacji wyposażenia. Cieszę się tylko że odwołano drugie spotkanie. Tym sposobem zmarnowałem tylko jeden a nie dwa dni

  1. Gabryś

   Co z tego że byłeś? Jak pewnie nigdy prochu nie wąchałeś i po górach Afganistanu w tym super produkcie nie chodziłeś. Kolejny wąsaty pan major prowadzi dialog techniczny w sprawach o których nie ma pojęcia. Kamizelka ma chronić!!! nie dobrze wyglądać. Niech pan nie pisze już o wysokiej jakości produktów tej firmy.

  2. Ruskij sołdat-FR

   To idź do krawca Pana Stasia to uszyje na miarę i ręczna prawdziwa krawiecka robota. Ura Ura Ura!!! Pabieda!!!!! :)

  3. next generation

   Całkowita racja IU tragicznie działa i czas najwyższy na zdecydowany krok resortu i rządu wymienić tam kadry.

 9. Cynik

  Widać że wprowadzili wersję SLIM... zaraz wypuszczą spodnie rurki i marynarki mundurowe z wcięciem w talii. Kamizelka kuloodporna ma chronić a nie dobrze wyglądać. Niestety czasami lepiej kupić dobry zachodni produkt a nie wspierać zacofane rozwiązania.

  1. alkaprim

   Cynik-tak oczywiście-najlepiej wszystko kupować na zachodzie-najlepiej za atlantykiem,nawet konserwy i chleb-a nasz przemysł przestawić na produkcję krasnali ogrodowych,a resztę na zasiłek.

  2. carl fath

   "Nasz przemysł" już dawno produkuje tylko krasnale ogrodowe, a większość ludzi żyje z zasiłków i innych danin...

  3. yt

   Bardzo dobrze, że wprowadzają mniejsze rozmiary! Lepiej przylega do ciała lepiej rozkłada się masa oraz mniej męczy ramiona. Dodatkowo daje więcej możliwości ruchu oraz zastosowanie pasa biodrowego (w obecnych też da się, ale nie zawsze)

 10. GRD

  Czytam komentarze i tak sobie myślę, że ciężko dogodzić ludziom. Pomyślcie, że większość wojska zawodowego biega w stanikach lubawy. Wyglądamy jak wojsko bantustanu a nie kraju NATOwskiego. Wyposażenie osobiste, stan broni etatowej, siła ognia tzw. jednostek zabezpieczenia woła o pomstę do nieba. Jesteśmy jak bezzębny , wyliniały wilk, wspominający czasy świetlanej młodości.

 11. Afganczyk

  Koledzy pamiętają kamizelki US które można było kupić w bazie Mój caly pluton mial takie SAFETY FIRST

  1. Cynik

   Też taką kupiłem kiedyś. Do tej pory ją mam. Bardzo wygodna.

 12. Roman

  No to jestem dumny, po tylu latach taki krok... Tak niestety wychodzi ulepszanie zza biurka i na papierze. No bo produkt nie jest raczej "Rocket Science" i nie wymaga potężnego biura projektowego tylko kogoś doświadczonego, potrafiącego wyciągać wnioski. Ale aby to w pełni zrozumieć polecam wycieczkę nawet do takiej Praszki, tam w miwo można zobaczyć o czym piszę...

  1. Mesko Man

   Kolego właśnie wracam Tam same rewelacje Drukarek 3D brakuje

  2. Bogdan

   Niech pan nie robi reklamy... Jedyny atut wymienionej przez pana firmy to produkują wiele elementów umundurowania w barwach wz. 93 pantera. Poza tym to sprzęt dobry dla wędkarzy i dzieci z grup paramilitarnych. Mundur w ich wykonaniu z stojącym kołnierzykiem i durnymi nie praktycznymi kieszonkami w spodniach to szczyt braku jakiejkolwiek wiedzy o szyciu. Kolejna firma krawiecka żerująca na braku w elementach wyposażenia WP. Mamy do wyboru kamizelkę- gorset Lubawy albo kamizelkę miwo... Bo nikt nie chce wyposażyć wojsk lądowych w oporządzenie osobiste i taktyczne.

  3. MinionWlkP

   Jeżeli wiesz że na rynku jest tylko Miwo, nawet nie wiesz pewnie że Miwa są dwa, i jeszcze twierdzisz że to sprzęt dla wędkarzy... To wracaj z powrotem za biurko. Miwo P szyje z 12 lat ( szyło wcześniej razem ze swoją siostrzaną firmą Miwo L), gdyby nie obydwa Miwa to Wojsko Polskie do dziś w większości zasuwałoby w lubawach. Teraz jednak jest nowa era i są też nowe, dobre firmy- Direct Action, Templars Gwar, Currahee, Helikon ( tak, teraz szyja już na przyzwoitym poziomie), Barribal.

 13. snajper

  Bardzo ładna kamizelka. Pięknie wygląda. Idealna żeby bawić się w paintbal.

 14. As

  Wreszcie coś na co nas stać będzie po koronawirusie

 15. Desantowiec

  Dam stowe każdemu kto byl w kamizelce na poligonie w Orzyszu i nie rzucił na pake

  1. Zmechu 12

   To musialo bebnić od TEGO wkładu

  2. Tsw soldato

   U nas na Jelczach nic nie bebni. My nie nosimy wkładów hehe

  3. Zmech

   JW 2522 Nie na Jelcza, a na Stara 266, czekam na stówę;)

 16. Mały

  Byłem osobiście na spotkaniu w sprawie nowej kamizelki. Przyjechało ok. 40 żołnierzy z całej Polski żeby podzielić się opiniami na temat aktualnie uzywanego modelu. Widzę że KTOŚ sobie COŚ zapisał i COŚTAM zrobili. Ogólnie problemem nie jest i nigdy nie był Maskpol. Szyją to co dostaną w zamówieniu. Byli skłonni w miesiąc wprowadzić każdą naszą modyfikację i wdrożyć do produkcji. Problem jest taki że ktoś u nas musiałby wykonać pracę żeby wprowadzić nowy produkt (wskazać nowego gestora, stworzyć nową dokumentację itp.). Mimo że podalismy na tacy gotowe rozwiazania to jednak nie znalazł się chętny żeby wykonać niezbedne mininum pracy, spiąć wszystko do kupy i w końcu stworzyć kompletny produkt. Lepiej dalej wygodnie siedzieć bez spinki za swoim biurkiem i bazować na przestarzalym gotowcu sprzed 10 lat, dodać kilka giftów żeby uciszyć malkontentów i być dumnym z fantastycznie przeprowadzonej modernizacji. Dobrze że odwolali drugie spotkanie bo tym sposobem zmarnowalem tylko jeden a nie dwa dni.

  1. Yt

   ehhh, nic dodać, nic ująć.

 17. Żołnierz

  Dobrze ze wyeliminowali idiotyczne wykonczenia w CZARNYM kolorze - kilka lat im to zajelo...ile lat zajmie wymiana tasm na takie w kamuflazu? Ktos powie ze pierdola, prawda? Ja mam tylko nadzieje ze po 23 latach sluzby w Silach Powietrznych (opl) moze zobacze chociaz w magazynie w swojej jednostce. Takie glupie marzenia starego zolnierza.

  1. Yt

   Może byś zobaczył te zmiany wcześniej, gdyby nie to, że każda taka zmiana, to nowy model, nowy przetarg, nowe papiery + urzędy i monoza. Odechciewa się producentom ulepszać cokolwiek...

 18. Pitek1

  Co jest lepsze: sprzęt z Maskpolu czy Lubawy? Czekam na odpowiedź

  1. Pzdr

   Z Ameryki. Tam wszystko jest najlepsze

  2. Pitek1

   A tak z Polski?

  3. Yt

   DirectAction zapewnia kamizelki dla GROMu. MIWO Praszka i MIWO Lubliniec często kupowane prywatnie przez zawodowych. Maskpol i Lubawa, produkują tylko dla wojska, więc też nie mają dużo możliwości (albo chęci) rozwoju, chociaż próbują.

 19. Stefan

  Miała być Mapa i do tego Dromader, nie ma ani jednego, ani drugiego. Proza życia.

  1. Kris

   Właśnie , co się stało z MAPĄ ??? MON podobno wykupił prawa autorskie i co ??? Do szuflady czy sprzedał jankesom ????

  2. Alek

   Jeżeli już to jako WASAL Jankesów przekazał za darmo. To jankesi mają z nas zyski, a nie my z Jankesów.

  3. Prorok

   Jankesom, oprocz dobrego materialu ludzkiego, nic nie mozemy zaoferowac

 20. putin

  Szkoda ze z armii poszly kandaharki i dostały woty.Złe nie były

  1. Gromik

   Niech sobie żołnierki z WOT je teraz zapocą Przypominam ze brak prysznicow polowych Hahaha

  2. Zawsze gotowy

   Zolnierki maja hajsy za kazdy dzuien we WOT:) zolnierki nie glupie, wiedza co to pasoszelki i gdzie mozna kupic. Taka jest prawda ze malo kto u nas chodzi w tych kandaharkach. Do tego zawodowi wogole nie wnikaja ze ktos ma swoj sprzet :) także smigajcie dalej w lubawkach , nasze Kandaharki bezpieczne w magazynie wisza hehe

 21. xyz

  Troszkę jak na 2020 rok prymitywna ta kamizelka. Jak ktoś miał okazję chodzić w kwm-02 z ciężkim plecakiem to wie, ze zakładając do niej nawet najlepszy plecak wciska w ramiona plastikową regulację w szelkach. Za dużo jest w niej ciężkich taśm. Wymaganie od kamizelki pancerności jak uprzęży wspinaczkowej mija się z celem i zwykle kończy się dużym ciężarem. Dziś chest rigi często wykonuje się z jednego elementu tak, aby nie troczyć wszystkiego na molle, ponieważ ten chestrig robi się o kilka centymetrów za gruby i za ciężki. Ale mimo wszystko fajnie by było żeby ktoś pchną temat do przodu bo co jak co, ale kamizelkę powinniśmy umieć wyprodukować :D

  1. Desantowiec

   Kolega strzela w dyche W śmigłowcu służyly jako podkład pod tyłek żeby nie odstrzelilo

  2. Darth Vader

   Przez 10lat maskpol niczego się nie nauczył BADZIEWIE NIE DO NOSZENIA Taka tania podróbka Szkoda polskiego żołnierza

  3. y

   Głupoty piszesz. Ja kandahara nosiłem. Całą zmianę w Afganie. I wcale nie narzekałem. Amerykańskie nie były lepsze. A paru chłopakom zdrowie i życie uratowały. I są fajne filmiki w internecie jak Ukraińcy je testowali. Dawały radę. Kiepskie to były polskie kamizelki z lat 90.

 22. GPAS1

  A gdzie te kamizelki? Bo teraz nawet lubawek nie wydają.

 23. Aleksander

  Hmmm czekam na kolejny mądry ruch MON...po malowaniu hełmów stalowych ,remontach VIsów i kupowaniu setek tysięcy mundurów i sprzętu w camo pantera jak Tytan ,,ma mieć,, nowy kamuflarz... - na przetarg na głęboką moderbizację np.wymiane czarnych lamuwek w ultranowoczesnej gorseto-staniko kamizelce Lubawy

  1. werte

   Kolejnym ruchem będzie sprowadzenie szwedzkich starowinek czyli okrętów podwodnych za grubą kasę. PS Remontach VISów? Raczej WISTów.

 24. Terytorials

  Przez prawie 3 lata we WOT (wschod Polski) ni razu nie uzywalismy Kandaharek z wkladami! Żadnych wkladow, ani miekkich ani twardych. Kilka razy mielusmy okazje widziec z bliska zolnierzy USA, ci w pelnej zbroji, my na lekko. Dziwili sie. Pare razy pytalem sie naszej kadry czemu nam chociazby miekkich wkladow nie wydadza. Szefuncio wiadomo jakie podejscie- a po co? A na co? Pogubia? Zle beda instalowac, potem kwuty, meldunki... inny zawodowy powiedzial wprost. Rozkaz odgorny NIEZAJEZDZAC ZOLNIERZA. Ci co by chcueli nas czegos nauczyc, wiecej dynamiki, odchodza albo do cywila, albo do innych jednostek. To weterani Iraku, Afganu...

  1. Hubert

   To zależy od Brygady. U nas w 6 zawsze mamy płyty.

  2. Pawel

   Wam to jest niepotrzebne ,wojsko zawodowe jest nr 1.Chcesz się nauczyć dynamiki, to plecak wez sobie i 20 kg kamieni powrzucaj.

  3. Z WOGU

   Slabo to wygląda i u zawodowcow. Np w 18PR w Bialymstoku :) Mielismy radoche jak drużynami biegli 3km z bronią hehe. T R A G E D I A!!!

 25. Billabongpl

  Fajnie mam nadzieje ze nie kosztuje 10000 zł

  1. Użytkownik

   Niestety chyba kosztuje tyle

  2. Terytorials

   Wątpię, te starsze kosztowaly ok 7000 zeta...

  3. Olo

   Ile wdług Ciebie kosztuje komplet wkładów miękkich i twardych, dwa poszycia (leśne i pustynne), zestaw ładownic w dwóch kamuflażach i torba na cały zestaw?