Reklama

Siły zbrojne

"Żeńskie" kamizelki kuloodporne w amerykańskiej armii

Fot. US Army
Fot. US Army

Jak donoszą amerykańskie media, US Army wprowadza stopniowo do służby liniowej nowo opracowaną kamizelkę kuloodporną w wersji specjalnie dla kobiet. Działania te zostały podjęte w związku ze stopniowym wzrostem udziału żeńskiej części personelu w amerykańskich siłach zbrojnych.

Nowa kamizelka kuloodporna dostosowana do żeńskiej fizjonomii ma być wyraźnie lżejsza i lepiej wyprofilowana do kobiecej budowy ciała. Dotychczas kobiety służące w amerykańskiej armii były zmuszone do wykorzystywania klasycznych, "męskich" kamizelek kuloodpornych, które występowały najczęściej w większych rozmiarach i nie były przystosowane do ich kształtu ciała czy też dłuższych włosów. Fakt ten istotnie zmniejszał ergonomię, a co za tym idzie komfort użytkowania, co negatywnie wpływało na zdolności bojowe. Analogiczne kroki podjęto także w kwestii zwiększenia różnorodności kształtu i wymiaru hełmów w celu ich dostosowania do osób posiadających np. dłuższe włosy.

Według danych Departamentu Obrony USA obecnie procentowy udział kobiet w amerykańskich siłach zbrojnych stopniowo i trwale wzrasta. Obecnie wynosi on odpowiednio dla USAF 21%, US Navy 20,2%, US Army 15,4% i USMC 9,1%. Oczywiste cechy charakterystyczne i różnice w budowie ciała powodują, że jednolity wzór kamizelki nie jest idealnie dopasowany do użytkowników obydwu płci. Każdy z rodzajów sił zbrojnych USA podjął już w ostatnich latach intensywne działania mające na celu zwiększenie komfortu eksploatacji wyposażenia używanych przez kobiety.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.