Reklama

Siły zbrojne

Wojsko zakupi Kontenerowe Zestawy do Odkażania Ludzi Apis-2

Jelcz 662.D43 bez zabudowy Fot. Jelcz
Jelcz 662.D43 bez zabudowy Fot. Jelcz

Jak poinformował Inspektorat Uzbrojenia MON, rozstrzygnięte zostało postępowanie na Kontenerowe Zestawy do Odkażania Ludzi (KZdOL) Apis-2, które mają docelowo trafić na wyposażenie pododdziałów wojsk chemicznych Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Przedmiotem przetargu rozpoczętego w 5 kwietnia 2018 roku była dostawa 26 egzemplarzy zestawów KZdOL Apis-2 (6 gwarantowanych i 20 opcjonalnie). Postępowanie było poprzedzone dialogiem technicznym, który rozpoczął się 22 sierpnia 2016 roku w związku z zapotrzebowaniem na systemy tego typu. Otwarcia ofert dokonano zgodnie z harmonogramem postępowania 31 stycznia 2020 roku. Jedyną złożoną i zakwalifikowaną ofertą było konsorcjum spółek  Janusz Kania Agregaty PEX-POOL PLUS z Dębicy i Lubawa z Ostrowi Wielkopolskie, które uzyskało maksymalną ocenę 100 pkt. W kryterium oceny pod uwagę brane były: cena i gwarancja, odpowiednio 90 i 10 pkt.

W związku z pomyślnym wyłonieniem dostawcy tych systemów podpisanie umowy ma nastąpić w najbliższym czasie. Łączna wartość zamówienia gwarantowanego (6 egzemplarzy) wynosi ponad 32,27 mln zł brutto, a termin jego dostaw oraz niezbędnego szkolenia personelu obsługującego jest przewidziany odpowiednio na 30 listopada 2021 roku i 30 listopada 2022 roku.

KZdOL Apis-2 to mobilny system przeznaczony prowadzenia działań odkażających na ludziach składający się kontenera oraz wyposażenia dodatkowego takiego jak namioty, agregaty prądotwórcze i systemy łączności, który jest przewożony na nośniku kołowym (preferowanym jest Jelcz 662.D43). System ten ma umożliwiać prowadzenie zabiegów sanitarnych i likwidacji skażeń bronią ABC. Przepustowość systemu ma wynosić do 48 żołnierzy w pełnym oporządzeniu na godzinę.

Reklama

Komentarze (32)

 1. niki

  Wcześnie się obudzili. Jak się pojawią na stanie to już będzie po pandemii i liczbą ludności znacznie niższą niż obecnie.

 2. dsa

  dlaczego Jelcz nie idzie w prod. cywilną? Dlaczego nie stworzy spółki join venture z innymi dużymi graczami...

  1. Było tak przecież i nie do końca się udało. Co prawda dawno, ale Bo przegra. Będzie odstawał jakością, serwisem, dostępnością części. W przypadku dostaw dla wojska, są to drugorzędne wymagania. W przypadku Polski decydują w dużej mierze wzgledy polityczne, mniej ekonomiczne.

 3. Nergal

  Niestety, brak modernizacji armii widać od dekad. Polska armia w obecnym stanie, jest do odbudowy niemal od podstaw. Jest to wina każdego rządu od kilkudziesięciu lat, a zbudowanie armii, to nie kilka lat.

 4. Lucas

  Koronawirus obniżył słabość systemu ....nie jesteśmy gotowi stawić czoła jednemu średniogroźnemu wirusowi, a co dopiero by się działo w obliczu konfliktu wojennego ????!!! Gotowość wojska , policji i służby zdrowia to czysta fikcja....takie są realia ...za to skutecznie działa tylko medialna machina propagandy..

  1. Chuj.

   A inne państwa są gotowe?

  2. Chuj.

   Dobrze, a Włochy były gotowe.

  3. Kacap

   Tego właśnie boi się Polska przy takiej wielkości epidemii jak w Włoszech Francji czy Hiszpani. POLSKA jako państwo przestanie istnieć

 5. Nemo

  Dialog techniczny zaczął się w 2016 roku..... :) A czemu na samoloty VIP nie było żadnego dialogu technicznego.Dla siebie w tempie ekspresowym a dla żołnierzy cyrk ciągnie się latami.A skończył się już dialog techniczny dotyczący zakupu kuchni polowych? Rozpoczęli go chyba 1,5 roku temu i do dzisiaj cisza :) I mam nadzieję że wraz z wyborem kuchni polowych "spece" z MON załatwią nam dobry offset :)

  1. Sebix

   No właśnie ktoś coś wie. Chciałbym otworzyć interes przy drodze krajowej. Grochówka z najnowszej kuchni polowej!

  2. Podbipięta

   Tia...to był akurat najdłuższy dialog..ze 20 lat trwał..

  3. Prawdziwy fan p.Davien'a(?)

   Daj sobie spokój.GDDKiA nie da Tobie prawa zjazdu z drogi krajowej .Najpierw rozpisza przetarg który, co za przypadek wygra firma na O.Potem E.nie da Tobie warunków przyłącza energetycznego , pisząc że planują modernizację podstacji w najbliższej przyszlosci a gdy je dostaniesz to warunkiem bedzie budowa na Twoj koszt linii ,ktora potem bedziesz musial ,za dziekuje, ,przekazac E.Taniej będzie wynająć lokal na Piotrkowskie

 6. Andrettoni

  Pamiętajmy też o innych zakupach - np. mosty, które mogą przydać się też na wypadek powodzi. Logistyka jest niedoceniana, ale to ona stanowi o sile armii.

  1. Gort

   Bo jak wypadną na paradzie przyzwoite ładowarki? Jak pokityk może zrobić sobie zdjęcie przy agregacie prądotwórczym, radiostacji czy systemie antydronowym? To musi być wielki drogie i zza oceanu.. Nie

  2. Anonim

   Mosty są ale do kupienia na stronach agencji mienia wojskowego. Po co dać ludzią żeby w czasie powodzi mieli połączenie że światem jak może to leżeć w magazynach i niszczec

 7. ZeedHorn

  Taaa, zakupi ale jak już bedzie pp wszystkim, ale za to cena będzie 300% wartości rynkowej

 8. Witek

  Kto będzie produkował Kontenery?

  1. Zen

   Szwagier ministra...ha ha

  2. Technik

   Pewnie z zagranicy ,bo Polska takowych nie produkuje jak i innych komponentów i damy zarobić firmom zagranicznym a nie polskim.

 9. Taka prawda !

  A kiedy WP zakupi mobilne kontenerowe krematoria ?

  1. Gen. Jasio

   Jesteśmy w trakcie rozmów

  2. Ss

   Jestem za

  3. Oszołom

   Przednia idea. W ramach NATO moglibysmy uzyczac Italii albo Hiszpanom...

 10. KotCzyOrzel

  Nowszy model Irsa2C/2M, jednak nic to nie zmienia skoro buda dalej ta sama. Jeśli chodzi o sprzęt w wojsku to mamy chyba najgorszy w europie

  1. Teresa

   Niestety to prawda.

 11. Teresa

  Mam nadzieję że to wszystko jest możliwe.

 12. ppor. rez. Krzysztof

  Już prawie wszystko powiedziano. Brak wyobraźni, "global -defiladowe" podejście i zwykła głupota. Pokazanie tego pustego podwozia to niemal symbol. Kiedyś każdy pułk maiła kompanię chemiczną, nawet jeżeli była skadrowana. Być możne ARS-y IRS-y i podobne do wojny atomowej się nie nadawały, ale do dezaktywacji różnych obiektów owszem. Na takie działanie zapotrzebowanie będzie przy kolejnych fazach pandemii. Kto to będzie robił? Jeden oszczędnościowy pułk z Tarnowskich Gór? Nota bene też nie wychodzący poza ARS-y

 13. Lopezik

  O kurde nie mieliśmy czegoś takiego? Widać na jaki poziomie jesteśmy masakra

  1. Gg

   Mamy , ale przestarzałe

 14. Żółw

  Chyba spadnę z konia 2 lata wybór z przetargu a teraz 2 lat a realizacja Bravo

  1. ryba

   hmm te dwa lata to nie fanaberia MONu taka właśnie prężna jest nasza gospodarka która ma ambicje tygrysa ( oczywiscie w głowach obywateli a jak powiesz wez sie do oboty to leń lenia leniem pogania .to też jest cena utrzymywania personelu fabrycznego np Bumru mieszajacego powietrze w pustych nieużywanych halach . ) a to zwykła dżdżownica kulajaca sie powoli w bylektóra strone bo sama jeszcze nie wie gdzie ma iść.

 15. Zen

  Dopiero teraz? To czym do tej pory dysponowaly wojska przeciwchemiczne????

  1. Michał

   Wojska chemiczne, a nie przeciwchemiczme. Nie było się panie we wojsku :)

 16. Tolek

  Gdzie pociągi szpitalne,maski gazowe z Maskpolu Cz-a.,kontenery medyczne,szfalnie polowe do produkcji produktów jednorazowych,kuchnie polowe dla karmienia medyków,generały pobudka wojna idzie ...

 17. ruina

  zanim dojadą to będzie już dawno po epidemii, a jeszcze ludzi trzeba przeszkolić...

  1. mick8791

   Człowieku przecież te zestawy nie są kupowane ze względu na epidemię koronawirusa! Potrafisz czytać artykuły ze zrozumieniem? Wiesz co to jest broń ABC?

  2. locco

   Dokładnie tak, należy jeszcze dodać w tym miejscu, że polskie wojsko nie dysponuje w zasadnie tego typu sprzętem, zaś chęć pozyskania tych zestawów planowana jest od lat 90 XX w.

  3. Pyrus

   Głąbie,a milagro do czego służy a zestaw do dekomtaminacji do czego służy?Złamasie jak nie masz pojęcia o czym piszesz to nie pisz!

 18. Slawohim

  No tak Polska, to trybik w Globalnej maszynie... I musi pozostać na miejscu wskazanym przez architekta... Depopulacja trwa, a to dopiero początek.

 19. Konik morski

  Produkuje,kontenery dla maersk 34sztuk na miesiąc Mam na,stanie,14-sztuk Ale o tym przetargu nie wiedziałem

  1. JarJar

   A to był przetarg na kontenery morskie ?

  2. Prawdziwy fan p.Davien'na(?)

   Kontener to kontener.Konstrukcja nośną że stali ,z kształtowników i dowolne ,wg zapotrzebowania ,ściany boczne.Kontenery socjalne ,kontenery biurowe ,kontenery morskie wycofane z użytku jako magazyny,dostępne w ilości dziesiątek szt.na każdej większej budowie.W godz.M czy W można złożyć dowolny obiekt np.szpital .Potrzeba tylko wiertni pod ujęcie wody ,2 stacji uzdatniania wody (druga jako chlorownia),kilkaset mb Ong ,żeby ludzi nie popiescil prąd podczas deszczu,agregat okrętowy,kontener chłodnia ,kilka -kilkanaście wywrotka tlucznia na podbudowę, żeby ludzie nie utoneli w błocie i można budować dziesiątki szpitali czy co tam potrzeba.Zadna filozofia.

 20. Anua

  Dopiero trochę za późno

 21. Antonek

  Postepowanie 2 lata. Dramat.

 22. Ssss

  Przetarg masakra covid nie czeka parodia armii nasz kraj jest nie przykotowany wystarczy jak Italia i koniec z Polską

 23. Michał

  Dwa lata trwa kupowanie podstawowego wyposażenia... ech, skoda słów

 24. Rezerwista

  Stare sprzedali A było tego sporo no ale normy NATO, wywalić lub wyprzedzać.

 25. Sonar

  To do tej pory wojsko nie mialo takich systemów? Czy u nas w Polsce zawsze dopiero kopie się studnię jak jest pożar ?

  1. antoniusz

   a umiesz ty czytać :) przecież jest wyraźnie napisane że przetarg rozpoczął się 5.04.2018 czyli zakup ten nie ma nic wspólnego z koronawirusem. A biorąc pod uwagę "dialogi techniczne" to procedura zakupu mogła się zacząć ładnych kilka lat temu.

Reklama