Reklama

Siły zbrojne

Wojsko pomaga w organizacji ŚDM

Fot. MON
Fot. MON

Wojsko Polskie weźmie aktywny udział w organizacji Światowych Dni Młodzieży. Zakres udzielanego wsparcia obejmuje bardzo szeroki wachlarz przedsięwzięć, które już są realizowane, a w szczytowym momencie będą angażować kilka tysięcy żołnierzy. Przedsięwzięcia te związane są z zapewnieniem bezpieczeństwa, zabezpieczenia medycznego, inżynieryjnego, wydzieleniem różnorodnego sprzętu i wyposażenia oraz udzieleniem bezpośredniej pomocy przez żołnierzy.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych opublikowało komunikat prasowy, w którym szczegółowo rozpisane zostało wsparcie udzielane przez polską armię w organizację oraz pomoc w zabezpieczaniu przebiegu Światowych Dni Młodzieży. Planuje się, iż w dniach od 26 do 31 lipca Kraków oraz Brzegi pod Wieliczką odwiedzi blisko 2,5 mln uczestników. 

Czytaj także: Rząd przyjął projekt ustawy antyterrorystycznej

W zakresie wsparcia inżynieryjno – saperskiego, jednostki podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych będą zaangażowane w:
•    budowę czterech tymczasowych przepraw z mostów składanych typu DMS-65 w celu ewakuacji i możliwości bezpiecznego  przemieszczania się uczestników pomiędzy sektorami. Łączna długość przepraw to ponad 300 m. z szerokością przepraw od 4 do 26 metrów. Zadanie realizuje 65 żołnierzy wykorzystując przy tym 46 pojazdów i maszyn inżynieryjnych. Przeprawy są budowane na rzekach: Zabawka, Serafa oraz dwie na rzece Drwina. Zadanie jest obecnie realizowane, zakończenie prac planowane jest na drugą połowę czerwca.
•    sprawdzenie terenu miejsca głównych uroczystości w rejonie tzw. Campusu Misericordiae (ok 240 ha) pod względem występowania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Zadanie będzie realizowane na przełomie czerwca i lipca.
•    wydzielenie trzech masztów oświetleniowych z własnymi agregatami prądotwórczymi i obsługą do zabezpieczenia oświetlenia;
•    wydzielenie trzech kontenerowych zestawów prądotwórczych wraz z obsługą. Każdy zestaw składał się będzie z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o łącznej mocy 900 kW.

W zakresie wsparcia zabezpieczenia medycznego:
Działania wojskowej służby zdrowia ze składu jednostek podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych na rzecz zabezpieczenia uczestników ŚDM będą kierowane zarówno do cudzoziemców jak też obywateli RP. Działalność wojskowych, medycznych sił i środków koordynowana będzie przez Sztab Medyczny ŚDM, w którego składzie znajdzie się koordynator wojskowy, odpowiedzialny za użycie sił i środków SZ RP.

Zakres wsparcia medycznego będzie obejmował wydzielenie:
•    dwóch śmigłowców o standardzie SAR do zabezpieczenia VIP;
•    Wojskowego Zgrupowania Medycznego, w skład którego wchodzić będą: 2 samoloty CASA C-295 M wraz z obsadą Zespołu Ewakuacji Medycznej ze składu 8. BLTr. Jeden z samolotów będzie w konfiguracji z dwoma stanowiskami do intensywnej opieki medycznej podczas lotu oraz 5 noszami, drugi samolot  - w  konfiguracji z 24 noszami.
•    Wojskowej Medycznej Jednostki Ewakuacyjnej (WMJE), która będzie rozwinięta w bezpośredniej bliskości miejsca uroczystości, na lotnisku Balice, gdzie zostanie rozmieszczony zestaw kontenerowo-namiotowy z 50 łóżkami szpitalnymi  oraz możliwością leczenia i podtrzymywania funkcji życiowych pacjentów przygotowywanych do ewakuacji samolotami C-295 M.
•    20 samochodów sanitarnych 4-noszowych z obsadą do ewentualnego wsparcia ewakuacji ze szpitali krakowskich na lotnisko Balice oraz wsparcia ewakuacji ze szpitali częstochowskich do innych szpitali województwa śląskiego.
•    Samolotów CASA C-295M, WMJE oraz samochodów sanitarnych, które zapewnią funkcjonowanie „mostu powietrznego”, którego zadaniem będzie ewakuacja pacjentów ze szpitali krakowskich do szpitali w innych województwach.
•    Grupy Zadaniowej Centrum Reagowania Epidemiologicznego SZ, której zadaniem będzie reagowanie i wsparcie służb cywilnych w przypadku pojawienia się zagrożeń epidemiologicznych i innych.

Ponadto jednostki podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych wydzielą:
•    5 tys. namiotów NS oraz 5 tys. łóżek polowych, wyposażenie zostanie dostarczone i rozstawione we wskazanych przez organizatora miejscach;
•    5 tys. materacy oraz 750 łóżek składanych z materacami i podkładami do zabezpieczenia warunków noclegowych dla uczestników;
•    10 autocystern o pojemności 10 tys. litrów każda, wraz z 20 kierowcami do dowozu wody pitnej;
•    1000 lekkich noszy brezentowych;
•    360 żołnierzy do kierowania ruchem;
•    200 żołnierzy do organizacji i funkcjonowania 10 punków wydawania suchego prowiantu w dniu 30 lipca.
•    100 żołnierzy do prac pomocniczych przy budowie infrastruktury tymczasowej związanej z organizacją centralnych uroczystości w Brzegach, na Błoniach Krakowskich oraz w Łagiewnikach;
•    150 żołnierzy i 15 wojskowych ciężarówek będzie wspierało Policję w budowie wygrodzeń sektorów;
•    Zakwaterują i zapewnią wyżywienie dla ponad 300 osób personelu medycznego cywilnego oraz miejsce stacjonowania dla 140 pojazdów sanitarnych w oparciu o kompleks koszarowy w Krakowie;
•    W dniu inauguracji Światowych Dni Młodzieży zespół akrobacyjny Biało – Czerwone Iskry wykona przelot nad Błoniami Krakowskimi.

Czytaj także: 100 mln zł na zabezpieczenie ŚDM

Jak informuje ppłk Marek Pietrzak z Oddziału Komunikacji Społecznej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, lista wsparcia organizacji ŚDM nie jest zamknięta, wciąż napływają kolejne zgłoszenia od organizatorów, które po rozpatrzeniu są przesyłane do akceptacji ministra obrony narodowej.

Poza zadaniami związanymi z organizacją ŚDM, jednostki podległe dowódcy generalnemu będą realizowały działania operacyjne wzmocnienia systemu obrony powietrznej w celu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza, oraz egzekwowania przestrzegania ograniczeń i zakazów wykonywania lotów w wyznaczonych strefach ograniczonego ruchu lotniczego i w strefie zakazu lotów. Celem tych działań będzie zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości.

Do jednostek wojskowych, które będą najbardziej zaangażowane w organizację ŚDM będą należały: 6. Brygada Powietrznodesantowa, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 25. Brygada Kawalerii Powietrznej, 2. Pułk Inżynieryjny, 10. Brygada Logistyczna, 35. Wojskowy Oddział Gospodarczy, 3. Rejonowa Baza Logistyczna, 5. batalion dowodzenia (9BWD), Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych, 41. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego, 1. Brygada Lotnictwa Transportowego, 8. Baza Lotnictwa Transportowego.

Czytaj także: Śmigłowcowa oferta na ŚDM. 10 ukraińskich Mi-2 dla polskich służb?

Poza szerokim wachlarzem wsparcia organizacji spotkania młodych katolików, wojsko włączy się również w ich duchową część. 750 żołnierzy z Polski i z zagranicy weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży, organizacją tego zajmie się Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Ronin

    Był czas, gdy takie działania jeszcze wtedy LWP były obśmiewane, chociaż nie różniły się zasadniczo od tego co wojsko robi teraz. "Według mądrych" były to zadania nie licujące z zadaniami żołnierza, który ma się szkolić, choć np. bataliony budowy dróg i mostów, pomagając społeczeństwu, także się szkoliły, a przy okazji wykonywały dobrą robotę, na wykonanie której ludzie czekaliby nieraz latami. Minęło parę lat i co: teraz żołnierz już się jednak szkoli podczas prac na rzecz "sektora cywilnego"? co takiego się zmieniło, że przedtem było to złe, a teraz jest OK. A może to zależy tylko od tego kto mówi i kto obśmiewa? Obśmiać jest bardzo łatwo, pomyśleć to już wysiłek, dla niektórych ponad siły.

  2. mac

    żołnierz tani jest, już to przerabialiśmy w LWP

    1. Karo

      Nie jest wcale tani, ale jest "z góry opłacony", a to różnica. Poza tym, jest od tego również pomagać służbie cywilnej.

Reklama