Siły zbrojne

Wojsko Polskie będzie szkolić ukraińskich żołnierzy

Polscy żołnierze będą szkolić ukraińskich instruktorów. Na zdjęciu ćwiczenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Fot. chor. S.Kinasiewicz/Combat Camera DO SZ
Polscy żołnierze będą szkolić ukraińskich instruktorów. Na zdjęciu ćwiczenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Fot. chor. S.Kinasiewicz/Combat Camera DO SZ

W Polsce odbędą się szkolenia dla ukraińskich żołnierzy, realizowane w ramach programu Sojuszu Północnoatlantyckiego wspierającego system edukacji wojskowej Kijowa.

W bieżącym roku w ośrodkach na terytorium RP zostaną zorganizowane trzy kursy dla instruktorów, szkolących ukraińskich podoficerów. Odbędą się w czerwcu, we wrześniu i w październiku. Łącznie ma w nich uczestniczyć około 50 podoficerów sił Ukrainy – podaje rzecznik prasowy MON płk Jacek Sońta.

Celem działań realizowanych w ramach natowskiego programu jest przygotowanie Ukraińców w oparciu o polską bazę szkoleniową, zgodnie ze standardami NATO. W trakcie kursów dla instruktorów prezentowane mają być rozwiązania, które będą mogły potem zostać zastosowane w trakcie szkolenia podoficerów sił zbrojnych Ukrainy.

Jak podkreśla płk Sońta, podobne działania będą podejmowane również przez inne kraje Paktu Północnoatlantyckiego. Są realizowane w ramach programu DEEP, ukierunkowanego na wsparcie krajów partnerskich NATO. W projekcie dotyczącym Ukrainy biorą także udział Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Czechy i Słowacja.

Obecnie na Ukrainie przebywają brytyjscy żołnierze, prowadzący szkolenia dla sił zbrojnych, w tym w zakresie działań obronnych. W kwietniu ma się ponadto rozpocząć kurs z udziałem wojskowych amerykańskiej 173. Brygady Powietrznodesantowej, prowadzony dla ukraińskiej Gwardii Narodowej.

Komentarze