Reklama

Siły zbrojne

Wojsko planuje pozyskać nowe quady i motocykle

Quady podczas defilady Wojska Polskiego w 2016 roku | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Quady podczas defilady Wojska Polskiego w 2016 roku | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Wojsko Polskie planuje pozyskać w tym roku 40 quadów i 80 motocykli. W ramach opcji możliwe jest zamówienie kolejnych 80 sztuk pojazdów samochodowych typu quad oraz dodatkowych 120 motocykli.

3. Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa rozpoczęła postępowanie na dostawę pojazdów samochodowych czterokołowych typu quad i motocykli. Postępowanie prowadzone jest w dwóch zadaniach.

Pierwsze zadanie dotyczy pozyskania 40 sztuk pojazdów samochodowych czterokołowych typu quad w ramach zamówienia gwarantowanego oraz dodatkowych 80 sztuk pojazdów w ramach opcji. Przy czym zamawiający zaznaczył, że prawo opcji będzie realizowane według cen jednostkowych określonych w ofercie dla zamówienia podstawowego i od tego będzie wyznaczona ilość dokupionego sprzętu.

Dostarczone wojsku quady powinny być zdolne do wykonywania przewidzianych dla nich zadań transportowych po drogach twardych, gruntowych oraz po bezdrożach w warunkach klimatycznych i terenowych charakterystycznych dla obszaru Europy. Quady powinny posiadać czterosuwowy, dwucylindrowy silnik o pojemności minimum 800 cm3, a także napęd 2x4/4x4 (elektrycznie zmienny) oraz automatyczną skrzynię biegów (z biegiem wstecznym). Pojazdy muszą być ponadto wyposażone w zewnętrzną wciągarkę elektryczną o min. mocy 0,7 kW z linką stalową (min. 15 m długości) o wyciągu minimum 1300 kg oraz zderzaki rurowe (tylne i przednie) i zaczep kulowy do holowania przyczepy.

Zgodnie z SIWZ maksymalna masa pojazdu bez obciążenia to 400 kg, a szerokość 1,4 m. Quady muszą być fabrycznie przystosowane do przewożenia 2 osób oraz posiadać dwa bagażniki:
a) przedni bagażnik – minimum 40 kg;
b) tylni bagażnik – minimum 90 kg (łącznie z naciskiem na hak holowniczy).

Drugie zadanie dotyczy zakupu 80 motocykli w ramach zamówienia gwarantowanego i do 120 sztuk w ramach opcji, przy zachowaniu zasad z zadania pierwszego. Pozyskiwane motocykle muszą być wyposażone w czterosuwowy, jednocylindrowy silnik o pojemności minimum 450 cm3 chłodzony cieczą i mocy większej niż 35 kW, a także 5-biegową skrzynię biegów. Maksymalna masa pojazdu bez obciążenia została wyznaczona na 160 kg.

W postępowaniu chętne podmioty mogą wziąć udział w każdym zadaniu oddzielnie. Termin składania wniosków został wyznaczony na 26 marca br. Zwycięzca zostanie wybrany na podstawie najkorzystniejszej oferty na podstawie ceny (waga 60) oraz gwarancji (waga 40).

Reklama

Komentarze (28)

 1. Gde

  Mamy rządową bazę danych CEPiK. Czy tam nie ma Quadów ATV? Teraz potrzebne są małe ilości, bo tysiące Polarisów, Hond i innych bardzo dobrych maszyn są w polskich stodołach i garażach...W razie \"W\" można je zajmować. Nawet przyczepki i wyciągarki mają.

 2. polo69

  proponuje pojazdy marki GIBBS jeżdżą i pływają

 3. fbg

  Będą jeździć na zmianę ...

 4. Zona

  Jakieś bazy kupują pojazdy? To jak rozumiem centralny aparat państwa w tym MON nie wiedzą czego chcą. Poza tym oczywiście że nie chcą by w Polsce cokolwiek było produkowane lub choćby montowane. Bo taki będzie rezultat zakupów po 20 sztuk \"sprzętu\" na krzyż. Tak w ogóle co ciekawe skąd absurdalna idea tych quadów. Filmów amerykańskich się naoglądali?

  1. Bash

   Dobrze wykorzystany ATV jest niezastąpiony i bardzo uniwersalny. W Gruzji w połączaniu z gromem stanowiły postrach rosyjskich śmigłowców.

 5. say69mat

  Tak się zastanawiam, rzeczone quady v/s motocykle to ... kontynuacja chlubnej tradycji kawaleryjskiej w WP??? Czyli wizja zmotoryzowanej kawalerii ad 1939\' realizowana ad\' 2018\'??? No to chłopakom trzeba jeszcze ... szable. Tak na marginesie, budowa mobilności sił zbrojnych nie polega na wyposażeniu każdego żołnierza w indywidualny środek transportu. To jest jakaś v/s czyjaś ... paranoja. Wyobraźmy sobie atak tego typu formacji, na jakkolwiek formację zmotu lub pancerną potencjalnego przeciwnika. W jednym z artykułów publikowanych na forum defence24, zaprezentowano rosyjską koncepcję wykorzystania śmigłowców szturmowych i transportowych operujących z zasadzki w obszarach leśnych. W warunkach Sił Zbrojnych RP, odpowiednikiem rosyjskich śmigłowców mają być quady i motocykle??? Oczywiście, rosyjskie siły zbrojne wykorzystują quady, ale są to głównie narzędzia rozpoznania lub infiltracji i zapewne stanowią margines środków transportu w strukturze sił zbrojnych.

  1. andrzej.wesoly

   Na poważnie: quady i motocykle to chyba jednak dobry zakup dla oddziałów piechoty górskiej i rozpoznawczych, działających w Karpatach (21 Bryg. Strzelców Podhalańskich), już dawno powinni im unowocześnić sprzęt.

  2. m p

   Nigdzie tego w artykule nie napisano, ale większość tu chyba zakłada, że ten sprzęt trafi w całości do WOTu, który na motocyklach ma zastąpić zmech i czołgi. O tym że Małopolskie to także góry to mało kto chyba pamięta. No cóż, każdy ma swój świat ;)

  3. say69mat

   Motocykle sprawdziły się zarówno w Iraku, Syrii, Afganistanie, Synaju, jako narzędzie wykorzystywane przez wyznawców daesh do atakowania czego się da i czym się da. Stąd mtocykle i quady są rewelacyjnym środkiem transportu dla SG oraz \'specjalsów\' v/s jednostek rozpoznania. Z kolei słabą cechą quadów jest - noise effect - nie widzisz a słyszysz.

 6. Jasiek1972

  Quad to pomyłka. Tego typu pojazdy mają wszystkie wady motocykli i samochodów przy braku widocznych zalet. Już lepiej byłoby wznowić produkcję Starów 660 - one wjadą wszędzie. Jeśli dokumentacja techniczna zaginęła to można odkupić jakiegoś z OSP i na podstawie istniejących maszyn przeprowadzić inżynierię wsteczną.

  1. zły

   To ja proponuję inżynierię wsteczną Willysa MB skoro już żeśmy się tak rozmarzyli. Wjedzie jeszcze bardziej wszędzie niż Star 660 ale przy okazji mniej spali.

 7. tak tylko...

  Pamiętam swego czasu D24 zamieścił artykuł o rosyjskich wojskach, które zakupiły dla żołnierzy sanie i renifery. Ile wtedy było zachwytów w wypowiedziach czytelników. Teraz kiedy my dla wojska kupujemy motocykle i quady pojawia się szyderstwo. W propagandzie jak w życiu, trzeba zachować umiar, by nie być śmiesznym...

 8. tt

  Na motorach to już w Iwś. posuwali,teraz ta technika,w końcu dotarła i do naszego Kraju.

 9. Grzyb

  Takie coś to się nadaje do patrolowania granicy. Jeżeli IU i MON myśli o małych pojazdach, szybkich i mobilnych to proponuję tankietkę WIESEL. Szybka, zwrotna, na głowę nie pada, i na gasienicach. Nawet daje minimum ochrony balistycznej i jest nieco uzbrojona. Na pewno lepsza od quada albo motóra.

 10. Patcolo

  I to jest nasz miś skrojony na naszą miarę a nie jakieś tam korwety patrolowce czołgi nowej generacji czy samoloty 5 generacji.

 11. mar

  polaris terrainarmor 850 ma stalowy rack i specjalne ogumienie nawet fabryka jest w polsce w opolu

  1. wilczyszaniec

   Montownia a nie fabryka.

  2. Nikos

   Nawet nie montowania , tylko hurtownik kupujący quady z Chin

  3. Quadowiec

   Każdy polaris (quad) dobry jak nowy

 12. Nikos

  Powinni kupić konie i szable , będzie ciszej bezpieczniej dla kierowcy , pojedzie po trudniejszym terenie , zwłaszcza ekologiczny :-)

 13. Olo

  Na paradę jak znalazł. Rowery też byłyby dobre.

 14. Harry 2

  A słychać TOTO jak jedzie na drugim końcu wsi! W sam raz do cichego podejścia dla zwiadowców!

 15. Marek1

  I oto mamy KOLEJNY kontrakt na miarę naszych aspiracji i potrzeb w pełni wpisywalny w obowiązujący od dekad w MON trend p/t \"Jak wydać wszystkie pieniądze, by w żaden sposób nie wpłynąć na potencjał bojowy WP\". Ręce, nogi i inne członki opadają ...

 16. keller79

  Po jednym quadzie dla każdego planowanego żołnierza OT i Błaszczak będzie mógł pochwalić wydaniem 100% środków na modernizację WP już w połowie roku rozkładając niemniej światłego poprzednika i \"znafcę\" wojskowości na łopatki... Nie znam szczegółów SIWZ, ale zalecam zamówienie pokaźnego kufra, w którym zmieszczą się się duże ilości materiałów wybuchowych - sobie chłopaki będą mogli podjechać znienacka w pobliże rosyjskich czołgów oraz bwp i tam się elegancko wysadzić... Ja jednak wolałbym rower i nowoczesny granatnik ppanc, do zakupu którego oczywiście potrzeba dialogu technicznego (bo to przecież taka skomplikowana broń) - czytaj: z dziesięć lat na niego poczekamy. Wątpię, czy nasi bracia ze wschodu dadzą nam tyle czasu.

 17. Mucha

  najlepiej jakby zmiast tego kupili 1000 rowerow w kolorze zielonym...(elektrycznych) zeby pod gorke nie musiec dralowac.

 18. KAR

  Będzie na czym paradować, bo w sumie MON to tylko od i do parady...

 19. Vlad1

  Hmm 3. Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa powinna przy okazji zarządać od firm, które będą stanowić do przetargu i będą składać wnioski aby dostarczyła quady i motocykle do testów poligonowych.

 20. gedawer

  a sanki? czy beda zakupione sanki ja sie pytam? i czy to wszystko bedzie spelnialo wymog plywalnosci?

 21. JózeK

  Mam nadzieje że pojazdy będą budowane w konwencji spadającej kropli tzw stelath i co najmniej generacji 4+ a nawet 5 z cyfrowym nadrukiem i maskowaniem o głośności silnika nie większej niż 21,6 decybela inaczej nie ma sensu zakup

 22. skiud

  Ciekawe po co im takie narowiste motury? 1 garnek i min. 35 kW(to ponad 50kobyłek...) Mają w monie tylu speców od motocrosu?? Skrzynia 5 biegowa, jakiś konkretny model? Chyba większość sprzętu na rynku ma min 6 biegów.

 23. polak mały

  Quady jeszcze (z trudem) rozumiem, ale po wujka wojsku motocykle?

 24. hmmm

  a opl? żałosne to już się zrobiło.

 25. strażak

  Na quadch i motocyklach wojny się nie wygrywa absurd!

Reklama