Reklama

Siły zbrojne

Wojsko odbiera kolejne radary

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej via Twitter

Wojsko Polskie otrzymało jedenasty zmodernizowany mobilny trójwspółrzędny radar średniego zasięgu TRS-15M Odra, będący ostatnim egzemplarzem dostarczanym w ramach umowy z września 2018 roku, podpisanej z przedsiębiorstwem PIT-Radwar wchodzącym w skład PGZ.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek za pośrednictwem swojego konta w serwisie Twitter poinformował o dostarczeniu kolejnego trójwspółrzędnego radaru średniego zasięgu TRS-15M Odra, który był jednocześnie ostatnim zamówionym egzemplarzem na potrzeby wojska (umowa z 2018 roku). Jednocześnie podpułkownik przypomniał o tym, że kolejna dwa tego typu urządzenia będą dostarczone naszym Siłom Zbrojnym w 2024 roku. Podobny komunikat wystosowało Ministerstwo Obrony Narodowej dodając informacje o tym, że w tym roku rozpocznie się dostarczanie radarów Bystra.

Czytaj też

Czytaj też

Radar TRS-15M "Odra" przeznaczony jest do pracy w systemie obrony powietrznej jako źródło informacji radiolokacyjnej dla systemów dowodzenia i kierowania. Radary TRS-15M umożliwiają wykrywanie obiektów w odległości powyżej 200 km, pułapie do 30 km oraz jednoczesne śledzenie minimum 120 obiektów. Radar posiada antenę na podnoszonym maszcie, co zwiększa zdolności wykrywania i śledzenia niskolecących celów powietrznych. Radary te wyposażone są w interrogatory ISZ-50 systemu IFF standardu MARK XIIA, umożliwiające identyfikację „swój – obcy" w modzie 5.

Reklama

Radary TRS-15M są obecnie dostarczane na podwoziach wysokiej mobilności JELCZ P662D.43 M62 oraz P882D.43 M64. Starsze wersje radarów TRS-15 były w większości dostarczane na podwoziach Tatra, (poza wariantem TRS-15C używanym w Morskiej Jednostce Rakietowej, opartym już wcześniej również na podwoziu produkcji Jelcza).

Czytaj też

Wykorzystywany przez polskie, nadbrzeżne dywizjony rakietowe radar trójwspółrzędny TRS-15C
Wykorzystywany przez polskie, nadbrzeżne dywizjony rakietowe radar trójwspółrzędny TRS-15C
Autor. M.Dura
Reklama

Komentarze (5)

 1. Facetoface

  Miało być Global Fire Power

 2. Facetoface

  Odsyłam do rankingu Gloal Fire Power, oczywiście jak każde zestawienie trzeba umieć czytać.

 3. kowalsky

  3 lata na wyprodukowanie 2-ch radarów też nie świadczy o potędze producenta. "Byle ludzie mieli pracę" czy jaka cholera ?

  1. Artuditu

   Proponuję jeszcze raz i na spokojnie przeczytać . W ciągu 4 lat zostało wyprodukowanych 11 sztuk . Zgoda że jeszcze dwa dostaniemy za dwa lata jednak dlatego że obecnie odbywa się produkcją radaru Bystra . Mi też zdarza się przeczytać coś za szybko . Pozdrawiam

 4. Obywatel_RP

  Podobają mi się te homeopatyczne zamówienia - niech żyje tradycja. Czekam na moment kiedy nasi politycy obudzą się pod wpływem czynników zewnętrznych i ogłoszą zachciewajkę 500 szt. na wczoraj, pewnie z Płd. Korei bo nasz PGZ nie jest przygotowany. Historia lubi się powtarzać. I jeszcze odtrąbi to jeden z drugim, że to za jego czasów wzmocnił WP. Ciekawe na których to tym razem trafi.

  1. Thorgal

   Za wszystko i wszystkich odpowiadają politycy, przecież jak z wiejskiej nie zamówią to nikt nic nie zrobi prawda?? Możę nasz naród się ogarnie i zacznie szkolić ludzi do pracy a nie samych magistrów... Może wypowiedzielibyśmy niemcom umowę o podwójnym opodatkowaniu i tępili propagandę zachęcającą do wyjazdu na zachód? Mentalność plucia na własny kraj wchodzi coraz na wyższy poziom.. Jak pracy i siebie nawzajem nie zaczniemy szanować to żaden rząd nie pomoże ani Bruksela..

  2. hermanaryk

   Zdajesz sobie sprawę, że ten radar ma zasięg 240 km? Czyżbyśmy kupili Afrykę, że kilkanaście takich radarów to dla ciebie mało?

  3. wert

   kolejny niedouczony ignorant. PIT przeprowadza się do Kobyłki. W warsiafce był blokowany deweloperką więc wegetował od lat. Zachował i rozwinał B+R dlatego mamy Bystrą i praktycznie gotowe radary do Narwi opracowywane od 2014. Mając gotowy produkt można myślec o masowej produkcji. Zapotrzebowanie do Narwi to ponad 120 szt. Produkcję trzeba dostosować do LCC sprzętu inaczej zakład nasyci wojsko i stanie z braku nowych zamówień. Chciejstwo na ekonomikę produkcji nie działa

 5. Kleofas03

  Podsumowując 546 mln PLN za 11 radarów TRS 15 50 mln PLN sztuka Docelowo 25 radarów

Reklama