Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowany radar Odra dostarczony

Fot. PIT-RADWAR
Fot. PIT-RADWAR

W marcu br. nastąpiło oficjalne przekazanie na potrzeby Sił Zbrojnych RP pierwszego w tym roku egzemplarza mobilnego trójwspółrzędnego radaru obserwacyjnego średniego zasięgu TRS-15 w wersji zmodernizowanej (TRS-15M).

Przekazanie nastąpiło na mocy umowy, podpisanej 4 września 2018 roku pomiędzy PIT-RADWAR S.A. a Inspektoratem Uzbrojenia na dostawę 11 kompletów trójwspółrzędnych radarów średniego zasięgu w pasmie „S" w wersji zmodernizowanej TRS-15M oraz 4 konsol zdalnego sterowania KZS-15 i pakietu logistycznego. Wartość kontraktu opiewa na kwotę ponad 500 mln zł.

Radar TRS-15M "Odra" przeznaczony jest do pracy w systemie obrony powietrznej jako źródło informacji radiolokacyjnej dla systemów dowodzenia i kierowania. Radary TRS-15M umożliwiają wykrywanie obiektów w odległości powyżej 200 km, pułapie do 30 km oraz jednoczesne śledzenie minimum 120 obiektów. Radar posiada antenę na podnoszonym maszcie, co zwiększa zdolności wykrywania i śledzenia niskolecących celów powietrznych. Radary te wyposażone są w interrogatory ISZ-50 systemu IFF standardu MARK XIIA, umożliwiające identyfikację „swój – obcy" w modzie 5.

Radary TRS-15M są obecnie dostarczane na podwoziach wysokiej mobilności JELCZ P662D.43 M62 oraz P882D.43 M64. Starsze wersje radarów TRS-15 były w większości dostarczane na podwoziach Tatra, (poza wariantem TRS-15C używanym w Morskiej Jednostce Rakietowej, opartym już wcześniej również na podwoziu produkcji Jelcza). 

Mobilne radary TRS-15 i TRS-15M służą Wojskom Radiotechnicznym jako tzw. "gap filler", czyli do uzupełnianiu luk w pokryciu radiolokacyjnym. Dzięki czemu ich wykorzystanie w znaczący sposób poprawia świadomość, jeśli chodzi o sytuację w polskiej przestrzeni powietrznej, również w wypadku wystąpienia potencjalnych sytuacji kryzysowych.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/zielona-droga-1990-2020-30-lat-doswiadczenia-bylego-operatora-jw-grom/
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama