Reklama

Siły zbrojne

Wojsko odbiera kolejne Poprady

Fot. PGZ
Fot. PGZ

PIT-RADWAR S.A. zakończył tegoroczną dostawę partii Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (SPZR) POPRAD do Sił Zbrojnych RP. Dwadzieścia cztery zestawy trafiły do jednostek wojskowych na terenie kraju oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

Ostatni egzemplarz SPZR POPRAD wyjechał z zakładu 26 listopada. Dostawy realizowane są na podstawie umowy z Inspektoratem Uzbrojenia, która obejmuje 79 systemów o wartości ponad miliarda złotych. Zestawy Poprad stanowią uzbrojenie trzech pułków przeciwlotniczych należących do istniejących dywizji Wojsk Lądowych oraz dywizjonów przeciwlotniczych w czterech brygadach (15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana).

Dostarczenie 24 nowoczesnych systemów klasy VSHORAD to ważny etap w modernizacji Sił Zbrojnych RP. Sprawna realizacja zamówienia, przy jednoczesnym prowadzeniu szeregu innych projektów, między innymi nad systemami łączności i dowodzenia, radiolokatorami na rzecz programu pk. NAREW, najlepiej potwierdza potencjał spółek GK PGZ do ambitnych i wymagających projektów

- członek zarządu PGZ S.A. Hubert Stępniewicz

SPZR Poprad przeznaczony jest do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bardzo krótkich odległościach (do 5,5-6,5 km w zależności od typu użytych rakiet) i małych wysokościach (do 3,5-4 km). Posiada autonomiczny pasywny system wykrywania i śledzenia celów oraz zapewnia współpracę z systemem rozpoznania, dzięki czemu jest trudny do wykrycia i odporny na zakłócenia. Może pracować w systemie, jak również samodzielnie realizować zadania obrony przeciwlotniczej.

Zestawy POPRAD, podobnie jak inne oferowane przez PIT-RADWAR rozwiązania, dzięki modułowej i skalowalnej architekturze mają duży potencjał, jeśli chodzi 
o możliwość modernizacji, modyfikacji oraz dalszego rozwoju. PIT-RADWAR oferuje spójne, nowoczesne systemy, nie tylko w klasie VSHORAD, ale też w zakresie OP krótkiego zasięgu, dysponujące możliwością współdziałania z innymi elementami obrony powietrznej, spełniające potrzeby operacyjne SZ RP i adekwatne do wymagań pola walki – zarówno w bliższej, jak i dalszej perspektywie.

prezes zarządu PIT-RADWAR S.A. dr hab. Krzysztof Kluza

Poprad wyposażony jest w rakiety GROM/PIORUN, produkcji spółki MESKO S.A oraz elementy optoelektroniki produkcji PCO S.A. Jak informował Defence24.pl, 27 listopada żołnierze 8 pułku przeciwlotniczego z Koszalina przeprowadzili z powodzeniem pierwsze w historii strzelania pociskami Piorun z zestawów Poprad.

Właściwości bojowe zestawu, szczególnie takie, jak wysoka mobilność i możliwość radiowej transmisji danych, zostały podporządkowane jego głównemu zastosowaniu – osłony przeciwlotniczej wojsk operacyjnych i zwalczaniu obiektów powietrznych, jak np. samolotów czy śmigłowców. Poprad to też skuteczny środek przeciwko bezpilotowym aparatom latającym.

System antydronowy firmy Advanced Protection Systems S.A. (radary 3D i jammery) zintegrowany z wozem bojowym Poprad. Fot. Advanced Protection Systems S.A.
System antydronowy firmy Advanced Protection Systems S.A. (radary 3D i jammery) zintegrowany z wozem bojowym Poprad. Fot. Advanced Protection Systems S.A.

Funkcjonalność tę można wzmocnić poprzez doposażenie go w elementy zestawu niekinetycznej neutralizacji BSP. Taka integracja, uwzględniająca system firmy Advanced Protection Systems S.A. (radary 3D i jammery) została już przeprowadzona przez PIT-RADWAR. PIT-RADWAR opracował również koncepcję integracji na zestawach Poprad pocisków Piorun 2 o zasięgu ponad 10 km. W przyszłości PIT-RADWAR przewiduje możliwość integracji pocisków rakietowych o zasięgu ponad 12 km. Istnieje również możliwość zmodernizowania zestawu Poprad poprzez umożliwienie mu wykonywania zadań ogniowych w ruchu. 

Fot. PIT-RADWAR.
Fot. PIT-RADWAR.
Reklama

Komentarze

    Reklama