Wojsko zwiększa zaangażowanie w walkę z koronawirusem

21 października 2020, 09:27
1_420
Fot. Adam Guz/KPRM
Reklama

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony Mariusz Błaszczak zapowiedzieli zwiększenie zaangażowania Wojska Polskiego w zwalczanie pandemii koronawirusa. Żołnierze wesprą służbę zdrowia między innymi przy pobieraniu wymazów.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciechem Skurkiewiczem odwiedzili Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu. Szef rządu wziął udział w przeprowadzonej tam odprawie oraz prezentacji mobilnego punktu poboru.

Kancelaria Prezesa Rady Ministerów poinformowała, że w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim obywatelom w dobie pandemii koronawirusa. Wojsko Polskie wesprze cywilną służbę zdrowia co najmniej 180 wojskowymi zespołami wymazowymi. W działania te mają być zaangażowane przede wszystkim Wojska Obrony Terytorialnej.

Brygady WOT oraz pododdziały wojsk operacyjnych rozpoczęły już działania w ramach zwalczania jesiennej fali epidemii. Angażują się w nie przede wszystkim zespoły terytorialsów. W miejscach trudno dostępnych i w sytuacjach, gdzie liczy się szybkość działania, pomagają mobilne punkty do pobierania próbek, tzw. drive-thru.

To, co mogłem tu zobaczyć, to bardzo budujący obraz. Dzisiaj na bardzo wielu polach działań walki z Covidem żołnierze WOT wchodzą w pewną przestrzeń, która pozwala luzować nasze podstawowe zasoby kadrowe w służbie zdrowia – powiedział szef rządu. Dodał, że dzięki zaangażowaniu żołnierzy WOT i działaniu takich punktów pobierania wymazów do badań na obecność koronawirusa, jak ten w Zegrzu, służby medyczne będą mogły być odciążone i skierowane do innych zadań.

Szef rządu podkreślił, że wydajność punktów pobrań drive-thru jest bardzo wysoka, a  stworzone w nich warunki sanitarne są odpowiednie. Dodał także, że punkty zostały  zorganizowane w taki sposób, aby w przyszłości można było dokonywać w nich szczepień.

Z kolei minister Mariusz Błaszczak poinformował, że "żołnierze będą pobierali próbki do badań na obecność koronawirusa we wszystkich punktach w Polsce. Wojskowi mają odpowiednie przeszkolenie i sprawdzili się podczas pierwszej fali epidemii". W praktyce oznacza to, iż żołnierze będą - oczywiście w pewnej części - wykonywać zadania dziś realizowane przez pracowników służby zdrowia, pozwalając na przekierowanie ich do bardziej specjalistycznych działań związanych np. z leczeniem zakażonych pacjentów.

W ramach akcji „Odporna Wiosna”, wymazy pobierało ponad 440 zespołów złożonych z żołnierzy WOT. Pobrano niemal 70 tysięcy wymazów do badań, głównie od pensjonariuszy i personelu domów pomocy społecznej, w których zdiagnozowano ogniska koronawirusa. Łącznie w placówkach opieki społecznej w czasie wiosennej akcji pobrano 52,2 tys. wymazów.

W skali  całego kraju żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uruchomili także 54 mobilne punkty poboru „TEST&GO”. Pobierane są w nich wymazy od osób, które mogą być zakażone koronawirusem. Podczas badania pacjent przez cały czas pozostaje w swoim samochodzie. Cała procedura trwa około piętnastu minut. Mobilne zespoły docierały także do osób przebywających na kwarantannie, pobierając niemal 28 tys. wymazów. Zespoły kontynuują i będą kontynuować swoje zadania również w ramach akcji „Trwała Odporność”.

W ramach walki z pandemią żołnierze WOT brali również udział w badaniach przesiewowych na obecność SARS-CoV-2. Badania przeprowadzono wśród górników śląskich kopalni oraz pracowników sezonowych na Mazowszu, kierując swoje siły przede wszystkim tam, gdzie odnotowano dużą liczbę osób zakażonych koronawirusem.

image
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Fenol
środa, 21 października 2020, 16:58

W SZ RP jest ok. 50 drużyn rozpoznania skażeń rozproszonych po całym kraju. Każda z definicji jest zdolna do pobierania próbek, w tym materiałów biologicznych. Należy ich przeszkolić do robienia wymazów i niech działają.

abenader
środa, 21 października 2020, 21:23

Program 1 Polskiego Radia podał dziś rano informację że działania w Zegrzu przeprowadza 12 Wielkopolska BWOT której dowództwo mieści się w Poznaniu.To gdzie tu terytorialnosc?

marian
czwartek, 22 października 2020, 09:03

W Zegrzu była tylko pokazówka, bo tam jest główne dowództwo WOT.

Tweets Defence24