Reklama

Siły zbrojne

Marines zamawiają roboty saperskie

Fot. FLIR Systems
Fot. FLIR Systems

Jak poinformowała spółka FLIR Systems, została zawarta umowa z U.S. Marine Corps na ponad 140 egzemplarzy robotów saperskich FLIR Centaur™ wraz z pakietem części zamiennych o wartości 18,6 mln USD. Środki na ten kontrakt zostały przeznaczone przez Departament Obrony USA w ramach programu Man Transportable Robotic System Increment II (MTRS Inc II).

W U.S.M.C. saperzy z zespołów Explosive Ordnance Disposal (EOD) wykorzystują bezzałogowce Centaur w różnych konfiguracjach przy wykrywaniu i neutralizacji improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), niewybuchów i innych niebezpiecznych materiałów wybuchowych. Dostawy tych systemów dla Marines mają rozpocząć się od połowy br.

Centaur daje Marines uniwersalną, średniej wielkości bezzałogową platformę lądową (UGV), która będzie uzupełniała roboty FLIR PackBot, SUGV i FirstLook, które nadal dostarczamy do Korpusu. Jesteśmy zaszczyceni [kontraktem dla — przyp. red.] Sił Powietrznych, a teraz Marines wybierają Centaur jako platformę EOD i cieszymy się, że program MTRS Inc II U.S. Army może służyć jako kanał zaopatrzenia

prezes działu Government & Defense Technologies w spółce FLIR David Ray

W ubiegłym miesiącu spółka FLIR Systems otrzymała kontrakt od U.S. Air Force na ponad 200 robotów saperskich tego modelu o wartości 23 mld USD. Już wcześniej, w 2017 roku U.S. Army wybrała ofertę spółki Endeavour Robotics (obecnie część FLIR Systems), jako dostawcę średnich robotów saperskich w ramach programu MTRS Inc II o łącznej wartości ponad 150 mln USD. To właśnie na potrzeby tego programu został opracowany ten system.

Centaur™ to średniej wielkości bezzałogowa platforma lądowa, która w wersji robota saperskiego umożliwia wykrywanie, rozpoznawanie i neutralizację ładunków wybuchowych. Ten ważący nieco ponad 70 kg bezzałogowiec jest wyposażony w zestaw różnego typu kamer oraz manipulator ze zdalnie sterowanym ramieniem o zasięgu prawie 2 metrów, oraz możliwości wspinania się po schodach.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.