Reklama

Siły zbrojne

Nowe karabiny wyborowe dla snajperów US Army i USMC

Fot. Barrett Firearms Manufacturing Inc.
Fot. Barrett Firearms Manufacturing Inc.

W roku fiskalnym 2021 dwa rodzaje Sił Zbrojnych USA planują zakup nowych karabinów snajperskich. Wybór US Army oraz USMC padł na nowoczesny karabin precyzyjny jakim jest MRAD (Multi-Role Adaptive Design) firmy Barrett Firearms Manufacturing Inc.

Reklama

Według dostępnych informacji amerykańskie wojska lądowe chcą kupić 536 szt. karabinów Mk22 (oznaczenie MRAD-ów stosowane z SZ USA) za kwotę 10,1 mln USD. Z kolei korpus piechoty morskiej planuje nabyć 250 szt. za 4 mln USD. Tym samym piechota oraz marines idą w ślady Dowództwa Operacji Specjalnych (US Special Operations Command - SOCOM), które wybrało konstrukcję Barretta w ramach programu ASR (Advanced Sniper Rifle), co potwierdzone zostało wartym 49,9 mln dolarów pięcioletnim kontraktem zawartym w marcu 2019 r.

image
Barrett Firearms Manufacturing Inc.

Było to zresztą drugie podejście, tym razem zakończone sukcesem, producenta z Murfreesboro w stanie Tennessee do programu wyboru karabinów snajperskich dla SOCOM-u. Pierwsze, którego efektem było powstanie MRAD-a na bazie karabinu M98B, dotyczyło konkursu PSR (Precision Sniper Rifle) na nową broń wyborową dla sił specjalnych. Miała ona zastąpić używane powtarzalne karabiny wyborowe M40, M24, Mk13 – bazujące na Remingtonie M700, a zasilane nabojami 7,62 x 51 mm NATO oraz 7,62 x 67 mm Winchester Magnum. W rozstrzygniętym w marcu 2013 roku konkursie zwyciężyła konstrukcja Remington Arms Company LLC – MSR.

W kwietniu 2017 r. USSOCOM rozpoczął poszukiwanie nowej broni precyzyjnej, którą można by dostosowywać do strzelania różnego rodzaju amunicją (7,62 NATO, .300NM, .338NM) i charakteryzującą się skupieniem 0.5 MOA na 300 metrach dla pocisków kalibru 7,62 i .300 oraz 1.5 MOA dla .338. Te wymagania spełnia właśnie MRAD - konstrukcja Chrisa Barretta (syn Ronnie Barretta, twórcy słynnej „pięćdziesiątki” – M107) po którą ostatecznie sięgnęli amerykańscy specjalsi.

Także US Army oraz USMC postanowiły wybrać karabin oferujący znacznie większy zasięg oraz skuteczność niż obecnie wykorzystywane systemy snajperskie, przy takiej samej a nawet niższej masie. Istotną cechą nowej broni ma być również możliwość wykorzystania szerokiej gamy amunicji. W przypadku MRAD-a są to nie tylko wymienione wcześni rodzaje, ale także .300 Winchester Magnum, 6.5 Creedmoor oraz specjalną .300 Precision Rifle Cartridge.

MRAD-y Mk22 ASR mają zastąpić w US Army karabiny M107 oraz M2010 ESR a w USMC – Mk13 Mod7 kal .300 WM i inne wyborowe „repetiery”.

Karabin MRAD był również oferowany, przez spółkę Cenzin, Wojskom Lądowym SZ RP w przetargu na broń wyborową dalekiego zasięgu pk. „Kij” na amunicję .338 LM, z opcją dostosowania do naboju 7,62 mm NATO. W tym postępowaniu pod koniec 2016 roku wybrano ostatecznie ofertę spółki IBCOL, obejmującą karabiny SAKO TRG M10.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Basia Blondyneczka

  Dodam jeszcze, jako uzupelnienie poprzedniego komentarza, ze rowniez japonskie sily samoobrony wprowadzaja na wyposazenie swoich snajperow kal. 6,5 Creedmoor, karabin bedacy wersja wojskowa znanej konstrukcji Howa 1500 z lufa gwintowana gwintem "wojskowym":-) Powaznym bledem zakladow Howa jest uparte trzymanie sie gwintu "mysliwskiego" w swoich wersjach dla rynku cywilnego, co wynika z japonskiego odwojskowienia, swoiscie rozumianej poprawnosci politycznej. NB, Howa robi ta konstrukcje na linii produkcyjnej zakupionej w calosci od Sako. Mialam przyjemnosc przystrzeliwac wiekszosc opisanych w artykule wyrobow a takze wojskowa wersje Howa 1500 w osadzie norweskiej GRS Berserk, lufa i zamek kute na zimno, utwardzane laserowo i jest to moj wybor nr.2, natomiast numerem jeden nadal pozostaje Sako. Repetiery w tej branzy jednak trzymaja sie mocno, mozemy sobie spekulowac jak bardzo klony Rem700 sa przestarzale, ale i tak sa niezawodne. I tak, naprawde jestem kobieta...:-)

  1. Rafał silver metalic, bo siwy

   Basiu? Rozwiń trochę co masz na myśli pod: Gwint wojskowy, gwint myśliwski, zanim zacznę dorabiać teorie. ;)

 2. w

  a Tarnów z wyrobami ?? Gdzie ??? W lesie ????

  1. Extern

   SKW coś ciągle nie może dojechać.

  2. Adam

   SKW nie jest wielkokalibrowy.

 3. Sierżant

  Za mały kaliber na dzisiejsze pole walki snajpera.

  1. andrzejto

   6,5 Creedmor jest doskonały balistycznie i energetycznie.

  2. To dlaczego wprowadzają 300 Norma Magnum?

 4. Basia Blondyneczka

  Uwagi w komentarzach na temat zbyt malego kalibru 6,5 Creedmoore sa niepowazne. Balistycznie zdecydowanie w tej chwili najlepsza ammo jaka stworzyl przemysl, konkretnie Hornady. Warto byloby dodac ze to wlasnie 6,5 Creedmoore bedzie podstawowa amunicja snajperow USMC

 5. Marek1

  Dla niewiedzących - karabiny Sako TRG są produkowane w Finlandii, ale fabryka jest własnością Beretta Holding. Przetarg z 2016r dot. wyłącznie karabinów kalibru .338LM(8,6mm) i w dość mętnawych podobno okolicznościach wygrał SakoTRG M10, choć w większości wymaganych parametrów MRAD był lepszy.

  1. Niewiedzacy

   Dzieki za info.

  2. Obserwator z boku

   Jak zawsze w takich sytuacjach jakiś idiota albo wziąć łapówkę albo jakiś sabotażysta dopiął swego ,żeby ciutek osłabić armię. Tak bogaty kraj powinien brać to ,co najleprze i nie ważna cena.

  3. TT

   To zależy jakie postawiono kryteria przetargowe. Przypomnę, że w WP od wielu lat używane są Sako TRG 22 i 42. I z uwagi na szkolenie i serwis kupno kolejnej wersji rozwojowej jest jak najbardziej racjonalne. Broń Sako to I Liga światowa. Cena gołego TRG z lufami 7,62 i 338LM to ok. 29 tys. PLN. Montaż, luneta dzienna, przystawka termowizyjna lub noktowizyjna podnosi cenę 2 lub 3 x.

 6. Lld

  Czy w polsce produkuje sie odpowiedniki tych karabinow? Bor? Tor? Alex? Czemu kupujemy Sako? Powazne pytam.

  1. Ron

   Bo żołnierze wolą Sako. Poważnie odpowiadam.

  2. Extern

   Nie, automatycznej broni wyborowej w Polsce jeszcze nie produkujemy na masową skalę (Bor, Tor, Alex to repetiery). Z samopowtarzalnych na razie jest tylko wersja Grota z grubą snajperska wymienną lufą i SKW z Tarnowa, tyle że obie konstrukcje są ciągle na etapie prototypu.

  3. TT

   Bo krajowy przemysł zbrojeniowy nie potrafi wykonać przyzwoitego karabinu precyzyjnego. Ciężkie, toporne i siermiężne konstrukcje nie uwzględniające potrzeb i nie dostosowane do wydawało by się oczywistej oczywistości tj. budowy anatomicznej strzelca.

 7. Afganczyk

  Jak tam SAKO? Niezawodne trzymają celność? Czy powrót do ruskiego pewniaka

 8. Polarny Miś

  10k usd za sztuke a,SAKO?

  1. Paweł

   20k USD

 9. milhunter

  .300 Winchester Magnum to 7,62x67 bo ktos pomyśli że (7,62 x 67 mm Winchester Magnum) to jeszcze cos innego. 7,62x51 jest oczywiste żę to kal. 7,62 NATO zarówno mozna podać odmiane myśliwską .308Win.

 10. Na bezrybiu

  Całe 500 sztuk Recznie robione?

 11. Kaczor

  20k usd sztuka co ze zlota?