Reklama

Siły zbrojne

W październiku otwarcie nowej siedziby Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Fot.: Muzeum Wojska Polskiego
Fot.: Muzeum Wojska Polskiego

8 października pierwsi goście odwiedzą nową siedzibę Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Unikatowe eksponaty będzie można podziwiać w placówce powstałej na terenie nieruchomości przy poznańskim lotnisku Ławica.

Muzeum wznawia działalność już jako oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wcześniej działało w mniej formalny sposób i mieściło się w obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Na zgromadzoną w Poznaniu kolekcję składają się czołgi, działa pancerne, transportery, limuzyny rządowe i pojazdy techniczne.

Początkowo muzeum miało być gotowe w 2018 r. na setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Datę otwarcia nowej siedziby muzeum kilkakrotnie przekładano – głównie ze względu na poszerzenie zakresu prac budowlanych o budowę zadaszenia pomiędzy pawilonami. Dzięki temu placówka będzie miała dwukrotnie większą powierzchnię wystawienniczą niż pierwotnie zakładano.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego Sebastian Warlikowski, Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu będzie otwarte dla zwiedzających od wtorku 8 października. Pierwszy dzień działalności placówki będzie dniem darmowego zwiedzania.

Łączny koszt inwestycji związanej z przystosowaniem nieruchomości przy lotnisku do potrzeb muzeum to ponad 21,5 mln zł brutto. Eksponaty będą prezentowane na ok. 6 tys. m kw. zadaszonej powierzchni.

"W ciągu ostatnich miesięcy wykonaliśmy szereg prac konserwatorskich i remontów, dzięki czemu przywróciliśmy dawny blask naszym eksponatom. Jednocześnie na terenie muzeum trwały ostatnie etapy inwestycji, z których najważniejszą był proces przygotowania podłoża i ułożenia specjalnej kostki o zwiększonych parametrach wytrzymałości" – podał rzecznik.

Do tej pory ekspozycja zgromadzona była w obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Panujące tam warunki nie pozwalały już na dalsze poszerzanie kolekcji; sprzęt musiał się tam pomieścić na ok. 750 m kw. zadaszonej powierzchni. Kilka lat temu zapadła decyzja o całkowitym  zamknięciu ekspozycji dla zwiedzających.

W poznańskiej kolekcji, gromadzonej od lat 60 ub. wieku, znajduje się kilkadziesiąt cennych eksponatów. Wśród nich jest jedyny na świecie kompletny, jeżdżący egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV, unikatowa niemiecka armata polowa 7,7 cm leichte Feldkanone (l.F.K.) 1896 n. czy polska tankietka z 1935 roku.

Wiele eksponatów trafiło do Poznania w katastrofalnym stanie. Dzięki pracom działających przy placówce miłośników broni pancernej odzyskało dawną świetność.

Źródło:PAP
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (7)

  1. później

    Otwarcie będzie 11-11-2019

  2. rydwan

    no to w muzeach wszelakiego rodzaju jesteśmy potęgą światową ,szkoda tylko że prócz wymuszonych odwiedzin szkolnych wycieczek nikt tam nie zaglada -bo i po co?

  3. 22

    Wspaniała wiadomość. Wreszcie będzie można umieścić w jednym miejscu większość sprzętu sił lądowych WP. :)

  4. tak myślę

    " Eksponaty będą prezentowane na ok. 6 tys. m kw. zadaszonej powierzchni." Prawie jak "pod chmurką". Nie przetrwają dla kolejnych pokoleń.

    1. Ja

      Zdecydowana większość przestrzeni to dawne garaże i magazyny jednostki wojskowej, więc o stan eksponatów, zwłaszcza tych najcenniejszych, można być spokojnym.

    2. ryba

      mamy ich tyle w armii że co rok możemy dostarczać nowe egzemplarze.

  5. ryszard56

    szlak by to trafił w tym nikt nas na Swiecie nie przebije ,szkoda że tak wojska nie modernizujemy masakra

    1. Polak

      Ryszard56, Bo nikt nie ma takiej historii jak my. Szanuj historię i broń przyszłości.

    2. Masz świętą rację! Te 21 ml na uzbrojenie bo w razie czego będą zbierali na karabin maszynowy.

  6. Idzekt

    No wreszcie!

  7. Wielkopolska

    Super wiadomość ! Koniecznie będzie trzeba odwiedzić i obejrzeć zgromadzone eksponaty.

Reklama