Reklama

Siły zbrojne

Verba - nowa generacja rosyjskich MANPADS

9K333 Verba. Fot. producent
9K333 Verba. Fot. producent

Rosyjskie media poinformowały o nowym przenośnym przeciwlotniczym zestawie rakietowym 9K333 Verba. Według producenta jest w dużej mierze odporny na zakłócenia dzięki głowicy analizującej promieniowanie z trzech pasm podczerwieni i dzięki temu przewyższa systemy starszej generacji jak Igła-S.

Nową broń pokazano oficjalnie w czasie pokazów w Kubince, gdzie w dniach od 16 do 19 czerwca trwało Międzynarodowe Forum Wojskowo-Techniczne „Armia 2015”, Producent - zakłady KBM - zapewnia, że zestaw jest już wykorzystywany operacyjnie w „kilku brygadach i dywizjach powietrzno-desantowych armii rosyjskiej”. 

Producent deklaruje, że nowy pocisk może służyć do zwalczania śmigłowców i samolotów, a także pocisków manewrujących i bezzałogowych aparatów latających. Jest wyposażony w głowicę śledzącą, działającą na zasadzie analizy trzech pasm promieniowania – ultrafioletu, bliskiej i średniej podczerwieni. Dzięki porównaniu danych z trzech pasm, głowica jest zgodnie z deklaracjami Rosjan w stanie odrzucić cele pozorowane czy też namierzyć maszyny wyposażone w urządzenia chłodzące i rozpraszające gazy wylotowe silników. Producent podaje, że głowica jest „czulsza od odpowiedniego elementu pocisku Igła-S”, a – co za tym idzie – może namierzyć cel z większej odległości.

Wyrzutnie mają być wyposażone w system komunikacji, pozwalający im na wymianę danych dotyczących celu. Producent informuje, że po wykryciu grupy celów następuje automatyczne określenie ich priorytetów i przydzielenie celów do konkretnych wyrzutni, przy czym brane jest pod uwagę wzajemne usytuowanie celów i stanowisk ogniowych. Częścią systemu jest naziemne urządzenie rozpoznawcze „swój-obcy”.

Producent twierdzi, że w czasie testów strzeleckich żołnierze wojsk powietrzno-desantowych działali dziesięciokrotnie szybciej, niż w przypadku wykorzystywania wyrzutni starszych typów. Od wykrycia celu do wystrzelenia pocisku miało mijać kilkanaście sekund, podczas gdy wcześniej czas reakcji wynosił od 3 do 5 minut.

Producent podaje, że za pomocą 9K333 Verba możliwe jest zwalczanie celów poruszających się z prędkością do 500 m/s (1800 km/h), znajdujących się w odległości do 6 km. Cele można zwalczać na wysokościach od 10 do 4500 m.

Reklama

Komentarze (19)

 1. Mustafa

  Idealna dla Palestyńczyków...

 2. Chasim

  Gogle jak i hełm to chyba z systemu Ratnik ;)

  1. waldek

   ....tu masz lepszy hełm...http://politikus.ru/army/52706-verba-protiv-stingera-noveyshiy-rossiyskiy-pzrk-ne-imeet-analogov-v-mire.html

 3. Koba

  Ciekawe - czy po raz kolejny podp....li nam rozwiązania z Groma (zdobytego w Gruzji), czy mają wtyczkę w MESKO i jest to technologia z PIORUNA. Ale oczywiście nie jestem podejrzliwy i nie snuję teorii spiskowych.

  1. 74fr

   @Koba, pamiętasz aferę z kradzieżą cześci MANPADS z MESKO? O Znaleziono rozkręcone MANPADS produkcji rosyjskiej pod płotem. To MESKO rozkręcało rosyjskie IGŁY, a GROM to nieco ulepszona kopia.

 4. pablo

  Dlaczego Rosjanie jakoś potrafią; a nas to jak zwykle przerasta?

  1. Rafał

   A czego my niby nie potrafimy w związku z tym artykułem? Propagandy walić? Fakt, tego nie potrafimy w ogóle, bo zestawy przeciwlotnicze tej klasy to produkujemy całkiem niezłe, pewnie lepsze od tych o których tu mowa.

 5. Kris

  Manpadsy to świetna broń, stosunkowa tania, ze szkoleniem podstawowym dla operatora trwającym około 2 tygodni, a przy tym praktycznie uniemożliwiająca loty śmigłowcom niezależnie od generacji i bezzałogowcom. Polska armia powinna być nasycona tego rodzaju bronią skoro już chcemy zrezygnować z sensownej marynarki i lotnictwa to przynajmniej takiej rzeczy powinniśmy kupować.

  1. jaan

   Ale z silnikami Motor Sicz, według ich prezesa, taki nasz sokół, po wymianie również rotorów mogą lecieć na pułapie pow. zasięgu tych rakietek.

 6. RR

  'Producent - zakłady KBM - zapewnia, że zestaw jest już wykorzystywany operacyjnie w „kilku brygadach i dywizjach powietrzno-desantowych armii rosyjskiej”.' Czyli skoro produkt już od miesięcy w użyciu, to zapewne sprawdzony operacyjnie na Ukrainie...

  1. Viktor

   Rozpoznawczy AN sam się nie zestrzelił.

 7. Malo wiedzacy

  A nas nie stac na nowy manpads tylko modernizujemy ten stary radziecki chłam czyli grom. Wychodzi na to że grom-m tez bedzie g. wart.

  1. rumtumtum

   Twój nick jest niesamowicie trafny.

 8. zaciekawiony

  Ale dlaczego podaje się jako newsa coś, co rosyjskie media podały rok temu? By dąć w balon "rosyjskiego zagrożenia"? I skrócenie czasu reakcji nie zawdzięcza się Verbie (trochę pewnie tak, ale mniejszość), tylko sieciocentrycznemu systemowi wskazywania celów, w jakie wyposażono operatorów Verby, o czym rosyjskie media też wspomniały rok temu.

  1. zdzich

   Nie bardzo rozumiem co cię tak denerwuje?Uważasz że nie powinno się takich informacji ludziom przekazywać?Ja np. pierwszy raz o tym słyszałem i uważam że dobrze się dzieje że powstaje "Piorun".Bez tej informacji uważałbym być może że "Piorun" jest niepotrzebny.I po co w takim razie tak "pokojowy naród" jak Rosjanie i "nikomu nie zagrażający" modyfikuje te MANPADSY?Aha...Rozumiem...Po to żeby się obronić przed "agresywnym" Zachodem prawda?Te nowe czterdzieści rakiet międzykontynentalnych które ponoć "przełamują wszystkie znany systemy obrony" też pewnie mają służyć do obrony a Zachód znów bezpodstawnie zacznie dąć w balon "rosyjskiego zagrożenia"?

  2. Oj

   Nie tylko podały ruskie media rok temu ale i ruscy żołnierze dostali go do ręki. Ale nie to jest śmieszne.O pomstę do nieba woła głupota osobników typu Witold,Tyberios,cerg,nono,czu,ciekawy. Zobaczymy ilu jeszcze bęcwałów napisze o Gromie itd.

 9. ciekawy

  czyżby buchnęli plany naszego pioruna?

  1. monomah

   Piorun istnieje dokładnie tak samo jak F-230 Skorpion. Jest sobie makieta i pomysł ale nikt nad nim nie pracuje i wstawia się tylko kity a teraz czekam na seryjnego samobójcę.

  2. vvv

   good joke. ruskie sa swiatowym liderem jezeli chodzi o OPL.

 10. Mijdjd

  A my co? Dalej chwalimy sie tym zmodernizowanym radzieckim chlamem jakim jest grom. A grom-m to tylko lepsza glowica naprowadzajaca.

  1. anonymus

   I ta właśnie głowica samonaprowadzająca to najważniejszy element autonomicznej rakiety! Polska jest jednym z trzech krajów na świecie, który opanował taką technologię i sam projektuje oraz produkuje takie głowice. Zamiast pisać takie brednie to byś lepiej najpierw zasięgnął wiedzy w tym temacie...

 11. Tyberios

  Ciekawe jak wiele w tym skopiowali z naszych Gromów, podobno cieszyły się wielkim zainteresowaniem Rosjan po tym jak zdobyli ich kilka podczas walk w Gruzji.

  1. MAG

   Ty wiesz o czym piszesz? PS. A kto niby skonstruował "protoplastę" (i bezpośredniego "dawcę" koncepcji oraz większości technologii) tego naszego GROM-a ponad 50 lat temu? Melanezyjczycy z Fidżi?

 12. Leo

  Gustowne gogle :)

 13. czu

  To ostatnie zdjecie tego zolnierza w calosci. Po oddaniu salwy na znak demokratycznego prezydenta Pultina vel.kim im sena odpada mu glowka.

 14. Witold

  Widać , że Rosji doskwiera brak zachodnich technologii i próbują nadgonić samoróbkami , Verbę- trochę zerżneli nieudolnie z naszych Gromów przejętych w Gruzji w 2008 r i tyle. Sprzęt dużo poniżej średniej zachodniej technologii , nasz Grom po liftingu nadal guruje nad tym ruskim szmelcem.

  1. Czesław

   Grom to zmodyfikowana Igła. I to by było tyle w temacie kto tu coś zerznął.

 15. nono

  Smaczku dodają temu systemowi gogle v gen. i skupiacz myśli łączący mózg strzelca z głowicą

 16. Krzysiek

  Nie można poprostu napisać w tytule artykułu Wierba ewentualnie Wierzba? Przecież mamy Polską transkrypcję i transliterację cyrylicy, nie musimy używać tej Angielskiej, coś ala Goździk a nie Gvozdika. "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają"

  1. piosz

   Brawo, słuszna uwaga.

 17. cerg

  Taaa, bardzo ambitne plany i marzenia mają Rosjanie. Ale na tym nie koniec. W wersji docelowej - w 2030 roku - ten manpad będzie miał możliwości baterii Patriot w najnowszej wersji.

 18. Krzysiek

  może i system nowoczesny ale hełmy cały czas z drugiej wojny światowej

 19. Szyk Cech

  I bardzo dobrze!!! My też takie powinniśmy mieć!

Reklama