Reklama

Siły zbrojne

USS Gerald R. Ford gotowy w 90 %. "Lotniskowiec zostanie oddany w terminie"

Amerykańskie siły morskie potwierdziły, że nie ma zagrożenia co do terminowego oddania USS „Gerald R.Ford” - pomimo kłopotów z systemem hamowania samolotów na pokładzie lotniczym AAG (Advanced Arresting Gear).

Problemy techniczne z systemem AAG spowodowały jak dotąd sześciotygodniowe opóźnienia w programie. Wina leżała po stronie producenta – koncernu General Atomics, który jednak znalazł rozwiązanie i już je wprowadził na okręcie.

Większość elementów systemu hamującego została już zainstalowana. Teraz montuje się już tylko amortyzatory lin, co jest trudną operacją biorąc pod uwagę ich wielkość i ograniczone miejsce oraz równolegle wykonywane prace nad pokryciem pokładu lotniczego specjalnym tworzywem antypoślizgowym. Wymaga to więc ścisłego koordynowania działań różnych wykonawców.

Nie odnotowuje się natomiast jak na razie żadnych problemów z katapultami elektromagnetycznymi (EMALS). Zakończono na razie testy bez obciążenia systemu startu nr 2. Badania na katapulcie nr 1 rozpoczną się w przyszłym tygodniu. System nr 3 i 4 będzie dopiero montowany.

System hamowania statków powietrznych Advanced Arresting Gear– fot. General Atomics Image

Ocenia się, że lotniskowiec jest gotowy w 90%. Przygotowano m.in. 53% pomieszczeń dla załogi, która zacznie być wprowadzana na pokład już od sierpnia br.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Grom

  Powinniśmy sobie taki kupić a najlepiej dwa ;-) ale powinny być budowane w polskich stoczniach, wyposażone w polskie radary i zamiast reaktorów napędzane polskim węglem ;-)

  1. grom

   Pisz pod własnym pseudonimem trolu

  2. tom40

   Świetny pomysł !!!! a nazywać się będą - "ORP Jan Paweł 2" i "ORP Kardynał Dziwisz" lub skoro to mają być blizniaki jak domniemam to - "ORP Jarosław Kaczyński" i "ORP Lech Kaczyński" :):):):)

  3. Uzi

   świetny pomysł, jeden obowiązkowo zwodowany na jeziorze Śniardwy.

 2. Smok

  Jest dobrym obyczajem podawać przy nazwie amerykańskich okrętów również ich sygnatury. Swoją drogą gdy zacząłem się tym interesować to w służbie były jeszcze "Midway" (CV-41) i "Coral See" (CV-43)

Reklama