Siły zbrojne

USS Gerald R. Ford gotowy w 90 %. "Lotniskowiec zostanie oddany w terminie"

System hamowania statków powietrznych Advanced Arresting Gear– fot. General Atomics Image
System hamowania statków powietrznych Advanced Arresting Gear– fot. General Atomics Image

Amerykańskie siły morskie potwierdziły, że nie ma zagrożenia co do terminowego oddania USS „Gerald R.Ford” - pomimo kłopotów z systemem hamowania samolotów na pokładzie lotniczym AAG (Advanced Arresting Gear).

Problemy techniczne z systemem AAG spowodowały jak dotąd sześciotygodniowe opóźnienia w programie. Wina leżała po stronie producenta – koncernu General Atomics, który jednak znalazł rozwiązanie i już je wprowadził na okręcie.

Większość elementów systemu hamującego została już zainstalowana. Teraz montuje się już tylko amortyzatory lin, co jest trudną operacją biorąc pod uwagę ich wielkość i ograniczone miejsce oraz równolegle wykonywane prace nad pokryciem pokładu lotniczego specjalnym tworzywem antypoślizgowym. Wymaga to więc ścisłego koordynowania działań różnych wykonawców.

Nie odnotowuje się natomiast jak na razie żadnych problemów z katapultami elektromagnetycznymi (EMALS). Zakończono na razie testy bez obciążenia systemu startu nr 2. Badania na katapulcie nr 1 rozpoczną się w przyszłym tygodniu. System nr 3 i 4 będzie dopiero montowany.

System hamowania statków powietrznych Advanced Arresting Gear– fot. General Atomics Image

Ocenia się, że lotniskowiec jest gotowy w 90%. Przygotowano m.in. 53% pomieszczeń dla załogi, która zacznie być wprowadzana na pokład już od sierpnia br.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.