Reklama

Siły zbrojne

USA przeprowadziły pierwszy pełny test rakiety hipersonicznej

B-52H Stratofortress - fot. USAF
B-52H Stratofortress - fot. USAF

Stany Zjednoczone przeprowadziły pierwszą pełną próbę AGM-138A ARRW, pocisku szybującego o prędkości ponad pięciokrotnie większej od prędkości dźwięku - ogłosiły w poniedziałek Siły Powietrzne USA. Próba miała osiągnąć wszystkie zamierzone cele.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak podały w komunikacie US Air Force, próba odbyła się w piątek, kiedy bombowiec B-52H Stratofortress wystrzelił rakietę nazwaną Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW) nieopodal wybrzeży południowej Kalifornii.

Czytaj też

"Po odłączeniu się od samolotu, ARRW osiągnął prędkość większą niż pięciokrotna prędkość dźwięku, ukończył swoją ścieżkę lotu i dokonał detonacji w końcowym obszarze. Wskazania pokazują, że wszystkie cele zostały spełnione" - napisano w oświadczeniu.

Reklama

Według Pentagonu, ARRW został zaprojektowany, by zagrażać nieruchomym, wymagającym szybkiej reakcji celom o wysokiej wartości w warunkach wojennych.

Czytaj też

Był to pierwszy całkowity test tej broni. W maju udanie przeprowadzono próbę rakietowego silnika pocisku, po dwóch nieudanych wcześniejszych testach. Badania nad bronią hipersoniczną stały się jednym z priorytetów USA po tym, jak podobne pociski zaprezentowały Rosja i Chiny.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. farfozel

    Rok , dwa testów i wejdzie do produkcji.

  2. Filemon19

    Pikanterii dodaje Fakt że mogą być uzbrojone w głowice B61 mod12a każda po 28$ mln TKA tail assembly kit pasuje do B1 Lancer

Reklama