Siły zbrojne

Koronawirus: plany DEFENDER-Europe 2020 ograniczone

Fot. Lieutenant Junior Grade Travis Weger/U.S. Navy
Fot. Lieutenant Junior Grade Travis Weger/U.S. Navy

Jak poinformowało w oficjalnym komunikacie prasowym Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM), w odpowiedzi na obecną pandemię koronawirusa COVID-19 i wytyczne od Sekretarza Obrony USA zdecydowano się na ograniczenie rozmiaru i zakresu trwających obecnie ćwiczeń wojskowych DEFENDER-Europe 20.

Począwszy od piątku, wstrzymane zostało całkowicie przemieszczanie się personelu i techniki wojskowej z terytorium Stanów Zjednoczonych do Europy. Decyzja ta jest motywowana "zdrowiem, bezpieczeństwem i gotowością amerykańskich żołnierzy, cywilów pracujących dla wojska i ich członków rodzin". Jak podaje EUCOM priorytetem USA jest zachowanie gotowości swoich sił zbrojnych przy jednoczesnej "maksymalizacji wysiłków na rzecz rozwoju naszych sojuszy i partnerstw".

W związku z wprowadzeniem istotnych korekt w ćwiczeniach DEFENDER-Europe 20 zdecydowano się na anulowanie towarzyszących im ćwiczeń o kryptonimach Dynamic Front, Joint Warfighting Assessment, Saber Strike i Swift Response. Rozmieszczony już w Europie Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy (ABCT) ma przeprowadzić planowane strzelania i inne elementy ćwiczeń z siłami sojuszników z NATO w ramach zmodyfikowanego ćwiczenia Allied Spirit. Pozostałe siły, które zostały rozmieszczone już na terenie Europy, mają powrócić do macierzystych jednostek w USA.

Celem ćwiczeń DEFENDER-Europe 20 jest budowanie strategicznej gotowości poprzez rozmieszczenie w Europie znaczących sił bojowych, które mają na celu wsparcie sojuszników z NATO i amerykańskiej strategii obrony narodowej. W związku z tym U.S. Army planowała przeprowadzić ćwiczenia przemieszczania swoich sił na dużą skalę w koordynacji z sojusznikami i partnerami. Wiązało się to, z przerzuceniem do Europy począwszy od stycznia br. do tej pory ok. 6 000 żołnierzy w tym dowództwa dywizji i jednego ABCT, w skład którego wchodziło 9 tysięcy pojazdów i sprzętu z magazynów Army Prepositioned Stocks na terenie Europy i kolejne 3 tysiące drogą morską z USA. Następnie sprzęt ten miał zostać przetransportowany do rejonu odbywania założonych ćwiczeń w Niemczech, Polsce i państwach bałtyckich.

Według EUCOM wiele konkretnych szczegółów dotyczących dalszych działań w ramach DEFENDER-Europe 20 zostanie zmienionych w związku z rozwojem epidemii koronawirusa. Przewidywane są bieżące zmiany w planowanych obecnie terminach rozmieszczania amerykańskich żołnierzy pozostających w Europie, ponownego rozmieszczania sprzętu z USA oraz kolejnej rotacji Atlantic Resolve.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.