Reklama

Siły zbrojne

Koronawirus: plany DEFENDER-Europe 2020 ograniczone

Fot. Lieutenant Junior Grade Travis Weger/U.S. Navy
Fot. Lieutenant Junior Grade Travis Weger/U.S. Navy

Jak poinformowało w oficjalnym komunikacie prasowym Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM), w odpowiedzi na obecną pandemię koronawirusa COVID-19 i wytyczne od Sekretarza Obrony USA zdecydowano się na ograniczenie rozmiaru i zakresu trwających obecnie ćwiczeń wojskowych DEFENDER-Europe 20.

Począwszy od piątku, wstrzymane zostało całkowicie przemieszczanie się personelu i techniki wojskowej z terytorium Stanów Zjednoczonych do Europy. Decyzja ta jest motywowana "zdrowiem, bezpieczeństwem i gotowością amerykańskich żołnierzy, cywilów pracujących dla wojska i ich członków rodzin". Jak podaje EUCOM priorytetem USA jest zachowanie gotowości swoich sił zbrojnych przy jednoczesnej "maksymalizacji wysiłków na rzecz rozwoju naszych sojuszy i partnerstw".

W związku z wprowadzeniem istotnych korekt w ćwiczeniach DEFENDER-Europe 20 zdecydowano się na anulowanie towarzyszących im ćwiczeń o kryptonimach Dynamic Front, Joint Warfighting Assessment, Saber Strike i Swift Response. Rozmieszczony już w Europie Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy (ABCT) ma przeprowadzić planowane strzelania i inne elementy ćwiczeń z siłami sojuszników z NATO w ramach zmodyfikowanego ćwiczenia Allied Spirit. Pozostałe siły, które zostały rozmieszczone już na terenie Europy, mają powrócić do macierzystych jednostek w USA.

Celem ćwiczeń DEFENDER-Europe 20 jest budowanie strategicznej gotowości poprzez rozmieszczenie w Europie znaczących sił bojowych, które mają na celu wsparcie sojuszników z NATO i amerykańskiej strategii obrony narodowej. W związku z tym U.S. Army planowała przeprowadzić ćwiczenia przemieszczania swoich sił na dużą skalę w koordynacji z sojusznikami i partnerami. Wiązało się to, z przerzuceniem do Europy począwszy od stycznia br. do tej pory ok. 6 000 żołnierzy w tym dowództwa dywizji i jednego ABCT, w skład którego wchodziło 9 tysięcy pojazdów i sprzętu z magazynów Army Prepositioned Stocks na terenie Europy i kolejne 3 tysiące drogą morską z USA. Następnie sprzęt ten miał zostać przetransportowany do rejonu odbywania założonych ćwiczeń w Niemczech, Polsce i państwach bałtyckich.

Według EUCOM wiele konkretnych szczegółów dotyczących dalszych działań w ramach DEFENDER-Europe 20 zostanie zmienionych w związku z rozwojem epidemii koronawirusa. Przewidywane są bieżące zmiany w planowanych obecnie terminach rozmieszczania amerykańskich żołnierzy pozostających w Europie, ponownego rozmieszczania sprzętu z USA oraz kolejnej rotacji Atlantic Resolve.

Reklama

Komentarze (8)

 1. General Pyton

  Ciekawe, czy w końcu wystawią pełne brygady do manewrów, czy jak zwykle powystawiają połatane pododdziały, które jako tako się jeszcze nadają,ze wszystkich brygad, z 10% sprzętu,który jeszcze jest sprawny,aby udawać,że jest dobrze. A co do czego to nie byliby w stanie wystawić pełnej armii do wojny, bo 70% sprzętu jest niesprawne, bo brakuje obsługi sprzętu, a większość żołnierzy będących na stanie albo zajmuje stanowiska urzędnicze,albo nie dotarła do jednostek na alarm. To co finalnie by armia wystawiła i tak miałoby braki amunicji, brak skutecznej amunicji do czołgów itd. W skrócie wojenka na 3 dni.

 2. Pan

  A wirusa to niby kto do chin wpuscil?

  1. Alice

   Wpuscil?! Hehe wolne zarty .. od1999r mozna znalezc mnostwo informacji o tym, ze komunisci tworza bron biologiczna by zniszczyc wolny swiat . komunisci chinscy chca zrobic ze swiata jeden komunistyczny gulag.

  2. Pablo

   To że chiny ciągle mówią o ekspansji na świat niejest tajemnicą. Jednak że cały wolny świat a raczej wszystkie banki (centralne i narodowe) są własnością jednej rodziny który co dekadę coś knuje więc trudno mówić o wolnym świecie. Kadafi chciał zrobić krajową walutę opartą na złocie - zlikwidowany, Husajn to samo - zlikwidowany. Kilku amerykańskich prezydentów też miało takie zapędy wszyscy zginęli. Chińczycy też do tego dążą i jak to zrobią to każdy będzie wolał mieć w garści Yuna który jest wymienny w banku na złoto niż jakakolwiek inna waluta która obecnie jest wirtualną walutą bez żadnego zabezpieczenia.

  3. Bed

   A ja tam ich lubię.

 3. rzeszow

  I wojna światowa oprócz tyfusu i czerwonki, które dziesiątkowały zwłaszcza obozy jenieckie - przyniosła grypę hiszpankę, najbardziej zabójczą ze współczesnych epidemii. Według różnych specjalistów zabiła ona na całym świecie od 50 do nawet 100 milionów osób, a zachorowało około 500 milionów. Wbrew nazwie wirus został do Europy przeniesiony z USA przez żołnierzy amerykańskich udających się na front.

  1. Polarny Miś

   Dokładnie z Kansas Świńska grypa u koni Na milion amerykańskich żołnierzy 46tys zmarło juz 1917

  2. NWO NOWY PORZĄDEK ŚWIATA

   oni byli szczepieni i to ta szczepionka wywyłała ten cyrk. wszystko to plan elit

  3. Gary

   W 100 % elita maczał swoje palce w tym interesie ale wiekszosc ludzi teraz jest mega wystraszona i powoli nas zamykają w domach

 4. Willgraf

  nie przyjechali aby ćwiczyć, tylko aby blokować Jedwabny Szlak po tym jak Chiny zaczną wyprzedaż Obligacji USA - ale jak zwykle mało osób które to rozumieją

  1. Andrettoni

   Dobra teoria nie jest zła - pewnie zestrzelą kolejny samolot z Chin do Włoch. Muszę kończyć, bo jestem w szpitalu psychiatrycznym i mi zaraz zabiorą smartfon...

  2. vfvgvff

   Ostatnio z Chin Jedwabnym Szlakiem "ładne" rzeczy przyjechały. Niestety nie mają one niczego wspólnego z obligacjami.

  3. Wawiak

   No i co w tym złego? Gra geopolityczna toczy się non-stop. Ważne, by Polska na tym skorzystała. Można pomóc komuś realizować jego interesy - pozostaje ustalić odpowiednią gratyfikację za pomoc.

 5. zbulwersowany

  Zwróćcie uwagę na to , że dbają wyłącznie o bezpieczeństwo własnych żołnierzy mając w nosie interesy nas Polaków , którzy boją się rozwleczenia wirusa przez tych niepotrzebnych przybyszów. Inni obcokrajowcy nie mogą przekraczać granicy a oni mogą.

  1. H

   Inni też mogą jeśli pracują na terenie Polski tak jak żołnierze USA

 6. Box123

  Powinni zostawić sprzęt, a żołnierzy odesłać i dokończyć jak się uspokoi sytuacja.

  1. Uno luno

   W ten sposób wykańczano Indian. Zostawia o koce po zmarłych na ospę. To byłby koń trojański.

 7. Pentagram

  Pani Ambasador USA jakoś nie pęka Co nie mozna powiedzieć o Błaszczak u i Klonowej

 8. Robert

  Nie są nam do niczego potrzebni,

Reklama