Reklama

Siły zbrojne

US Army tworzy brygadę do walki w cyberprzestrzeni

Poszczególne rodzaje sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych rozbudowują jednostki, przeznaczone do działań w cyberprzestrzeni. Dotyczy to m.in. US Army i USAF (na zdjęciu). Fot. William Belcher/USAF.
Poszczególne rodzaje sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych rozbudowują jednostki, przeznaczone do działań w cyberprzestrzeni. Dotyczy to m.in. US Army i USAF (na zdjęciu). Fot. William Belcher/USAF.

Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych sformowały pierwszą w historii brygadę, przeznaczoną do prowadzenia działań w przestrzeni informatycznej.

Cyber Protection Brigade jest pierwszą w historii tego typu jednostką, przeznaczoną do walki w cyberprzestrzeni. Jej głównym elementem będą zespoły zajmujące się ochroną przed atakami, prowadzonymi w przestrzeni informatycznej (Cyber Protection Teams). Zapowiada się dalszą rozbudowę jednostek US Army, przeznaczonych do obrony cybernetycznej.

Służby prasowe amerykańskich wojsk lądowych poinformowały także, że w przeciągu najbliższych dwóch lat US Army będzie dążyć do podwojenia liczby żołnierzy zajmujących się działaniami w cyberprzestrzeni. Jednocześnie jednak dopuszczenie członków personelu do udziału operacjach z zakresu ochrony informatycznej wymaga długotrwałego szkolenia. Ponadto, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków służby, w celu utrzymania w linii wyszkolonych żołnierzy przez dłuższy okres czasu.

Zespoły zajmujące się działaniami w cyberprzestrzeni będą składać się z szeregowych żołnierzy, podoficerów, oficerów i cywilnych specjalistów. Ich rozmiar, określany jako „około plutonu”, zależeć będzie jednak od realizowanych zadań, przy czym najliczniejsze będą jednostki przeznaczone do udziału w działaniach bojowych bądź dedykowane do prowadzenia operacji ofensywnych. Przedstawiciele US Army zaznaczają, że wraz z rozszerzeniem zakresu wykorzystania urządzeń wykorzystujących oprogramowanie komputerowe rośnie też znaczenie jednostek przeznaczonych do działań w cyberprzestrzeni, gdyż każdy system uzbrojenia używający oprogramowania i podłączony do sieci może paść ofiarą ataku cybernetycznego.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. BRZDĄC

    pisze się na takie coś....to przyszłość ..odpowiednie systemy teleinformatyczne ,łączności naziemnej i satelitarnej ...opanować lub zakłóćić wrogie "sygnały" ... za pomocą których steruje się bronią i sprzętem w szerokim aspekcie .....powoduje że ..pilot jest ślepy , a operator -sprzętu, rakiety strzela na wiwat i bum bum nie musi być tam gdzie chce wróg

  2. W pełni żartem

    To już żarty z sił powietrznych im nie wystarczą... będą mieli własnych krzesełkowych

  3. Jacek Gancarson

    Oto jedna z najbardziej potrzebnych formacji obronnych!

    1. Ed

      Nam by się też przydał taki pluton.