Reklama

Siły zbrojne

US Army strzela programowalną amunicją w Polsce. Wkrótce dla Rosomaków?

Fot. Timothy Hamlin/U.S. Army
Fot. Timothy Hamlin/U.S. Army

Żołnierze 2 Pułku Kawalerii jako pierwsi w U.S. Army przeprowadzili pierwsze próbne strzelania z wykorzystaniem najnowszej amunicji programowalnej Mk 310 kal. 30 mm na terytorium Polski. Do użycia podobnej amunicji dostosowane są nowe polskie wieże ZSSW-30 dla KTO Rosomak i BWP Borsuk.

Amerykańscy kawalerzyści, którzy prowadzoną wspomniane strzelania wchodzą w skład 2 szwadronu 2 Pułku Kawalerii amerykańskiej armii stacjonującego na co dzień w Vilseck w Niemczech i jest podporządkowana stale dowództwu U.S. Army Europe. Obecnie jednostka ta odbywa ćwiczenia na terenie Polski w ramach wzmocnionej wysuniętej grupy bojowej NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wybór tej jednostki do przeprowadzenia tych prób nie jest przypadkowy, gdyż jako jedyna w U.S. Army obecnie ma na swoich uzbrojeniu kołowe bojowe wozy piechoty M1296 Infantry Carrier Vehicle — Dragoon (ICV-D). 

Nabój programowalny Mk 310 kal. 30 × 173 mm może działać w trzech różnych trybach: detonacji w celu, detonacji w celu z opóźnieniem i z wybuchem programowalnym. Amunicja ta jest przeznaczona dla armaty automatycznej Bushmaster XM813 kal. 30 mm (stanowiącej ewolucyjne rozwinięcie popularnej Mk 44 Bushmaster II). Konstrukcja ta stanowi uzbrojenie kołowych bojowych wozów piechoty M1296 Infantry Carrier Vehicle — Dragoon (ICV-D), które zostały wprowadzone do służby liniowej w kwietniu 2019 roku.

image
Reklama

Amunicja ta jest także wykorzystywana przez inne armaty z rodziny Bushmaster, w tym przede wszystkim Mk44S Bushmaster II/S, która została wybrana przez amerykański Korpus Piechoty Morskiej jako uzbrojenie dla wersji kołowego bojowego wozu piechoty ACV-30 z najnowszej rodziny Amphibious Combat Vehicle (ACV).

Co warte podkreślenia, armata ta stanowi także uzbrojenie polskiego zdalnie sterowanego systemu wieżowego ZSSW-30 opracowanego przez Hutę Stalowa Wola i WB Electronics, który niedawno z powodzeniem przeszedł szereg prób w ramach finalizowanych badań kwalifikacyjnych. Wieża ZSSW-30 jest więc zdolna do wykorzystania amunicji programowalnej, co zresztą było jednym z założeń projektu. Dozbrojone w te moduły polskie Rosomaki, a następnie BWP Borsuk, które będą w nią wyposażone od podstaw, będą mogły również korzystać z podobnej amunicji. Jest ona uznawana za szczególnie przydatną np. do zwalczania niskolecących celów powietrznych, ale też celów zakrytych.

W lipcu br. koncern Northrop Grumman poinformował o przyznaniu mu przez U.S. Army kontraktu na opracowanie amunicji programowalnej nowej generacji kal. 30 mm dla armat XM 813. Zawarta umowa ma pozwolić na zakończenie prac badawczo-rozwojowych (faza EMD) i przeprowadzenie kwalifikacji amunicji. W komunikacie o zawarciu tej umowy informowano, iż to właśnie wspomniany 2 Pułk miał jeszcze w br. otrzymać pierwsze dostawy amunicji programowalnej (właśnie Mk 310). W dalszej kolejności dostawy nowej amunicji programowalnej mają trafić do kolejnych pododdziałów przezbrajanych w Dragoony w Brygadowych Zespołach Bojowych Stryker.

Reklama
Reklama

Komentarze