Siły zbrojne
Unifikacja broni na Łotwie. G36 dla wszystkich formacji i służb mundurowych
Łotewskie ministerstwo obrony zawarło z koncernem Heckler & Koch siedmioletnią umowę o wartości ponad 13 mln euro. Głównym jej elementem są dostawy karabinków G36 dla Gwardii Narodowej i Państwowej Straży Granicznej, gdzie zastąpi on karabinki AK-4 i AKM. Dzięki temu standardową bronią dla wszystkich Łotewskich formacji stanie się niemiecki karabinek G36 zasilany standardowa amunicją NATO kalibru 5,56 mm.
Zakup karabinków szturmowych G36 i innych rodzajów broni w ramach tego porozumienia pozwoli nam zmodernizować arsenały Narodowych Sił Zbrojnych, Gwardii Narodowej i Straży Granicznej tymi samymi typami broni. Wzmocni to kooperację i wspólny rozwój do którego zobowiązaliśmy się i w stronę którego zmierzamy.
Umowa ramowa i kontrakt na dostawy broni o łącznej wartości ponad 13 mln euro netto dotyczy przede wszystkim dostaw dla Straży Granicznej, w której króluje obecnie broń systemu Kałasznikowa, odziedziczona jeszcze po ZSRR. Broń na amunicję w standardzie NATO stanowi około 10% uzbrojenia tej formacji i pochodzi w większości z doraźnych zakupów lub z prywatnych zasobów. W latach 2016-2018 planowano na pozyskanie nowych karabinków wyasygnować niemal 9 mln euro, jednak dopiero w styczniu 2018 roku udało się zawrzeć kontrakt.
Czytaj też: Łotewska straż graniczna pozbędzie się Kałasznikowów
Jest to o tyle dziwne, że od początku faworytem był tu niemiecki G36, będący podstawową bronią w siłach zbrojnych. Mało jest też czasu na realizację misji, jaka wyznaczył sobie trzy lata temu dowódca Straży Granicznej Normunds Garbars – aby na paradzie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości w 2018 roku, żaden z funkcjonariuszy nie musiał maszerować z karabinem Kałasznikowa.
Oprócz służb granicznych nowa broń ma zasilić arsenał Gwardii Narodowej, w której obecnie podstawową bronią są darowane przez Szwecję Ak-4, czyli licencyjna wersja karabiny G3 firmy Heckler & Koch zasilana amunicją 7,62x51 mm. Wprowadzenie G36 zapewni pełna unifikację pod względem broni podstawowej i amunicji we wszystkich rodzajach sił zbrojnych i służb mundurowych.
Umowa zawarta z koncernem Heckler & Koch, co podkreśla minister obrony Łotwy, dotyczy nie tylko karabinków G36, ale również innych, niesprecyzowanych rodzajów broni. Prawdopodobnie więc więcej typów uzbrojenia, pochodzącego często od sojuszników, może zostać wymieniona na produkty niemieckiego koncernu. Mowa tu choćby o kilku używanych jednocześnie typach pistoletów (od M1911, przez SIG 210 i Makarowa po różne wersje Glocków) czy broń wyborową oraz broń wsparcia.
rps
G36 na Łotwie. A na zdjęciu z G36 żołnierz z Litwy. Co jest pięć?:)