Reklama

Siły zbrojne

Ukraińcy zdobyli zwiadowczy MRAP

Lekki pojazd opancerzony Kamaz-43269 Wystrieł (BPM-97)
Lekki pojazd opancerzony Kamaz-43269 Wystrieł (BPM-97)

Siły ukraińskie zdobyły ostatnio bardzo ciekawą konstrukcję użytkowaną w armii rosyjskiej, zwiadowczą wersję przedstawicieli wozów klasy MRAP — KAMAZ-43269/BPM-97.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Początkowo pojazd ten był projektowany dla wszystkich służb paramilitarnych Federacji Rosyjskiej. Pierwszym, który zainteresował się BMP-97 był szef Federalnej Służby Granicznej (FSG) Andriej Nikołajew. Opancerzony samochód miał częściowo zastąpić (na niebezpiecznych odcinkach granicy) terenowy samochód ciężarowy GAZ-66 będący ówcześnie głównym środkiem transportu FSG. W 2009 roku pojazd trafił na wyposażenie wszystkich jednostek antyterrorystycznych w Strategicznych Wojskach Rakietowych Federacji Rosyjskiej, jest też używany przez regionalne oddziały specjalne.

Ogólny schemat konstrukcyjny BPM-97 jest typowy dla opancerzonych samochodów terenowych, z silnikiem umieszczonym z przodu pod wysuniętą maską wraz z osią kierowaną z przodu i tylną osią stałą, napędem na wszystkie koła w układzie 4X4 i monolitycznym pancerzem spawanym w kształcie litery "V" rozpraszającym energię wybuchu min przeciwpancernych. Co ciekawe przy pracach projektowych konstruktorzy inspirowali się częściowo transporterem opancerzonym z lat 50. BTR-40, dlatego wizualnie oba pojazdy są podobne.

Reklama
Kołowy transporter opancerzony BTR-40
Kołowy transporter opancerzony BTR-40
Autor. Vitaly V. Kuzmin

Uzbrojenie może stanowić wkm 14,5 mm KPWT lub wkm 12,7 mm Kord zamontowany na obrotnicy. Możliwe jest także zamontowanie na niej niej granatnika automatycznego AGS-17 kalibru 30 mm. Od kilku lat wóz wyposażany też jest w różnego rodzaju bezzałogowe systemy uzbrojenia takie jak używane choćby na wozach rodziny Tigr czy BTR.

Pojazd ten znajduje się na wyposażeniu Ministerstw Spraw Wewnętrznych Azerbejdżanu i Kazachstanu, wojsk lądowych Federacji Rosyjskiej w liczbie ponad 100 pojazdów i Ługańskiej Republiki Ludowej (10 egzemplarzy).

Reklama

Komentarze (1)

 1. Esteban

  Większym sukcesem dla rosji byłoby skonstruowanie dobrych jakościowo butów dla żołnierzy. Ucywilizowanie tej tłuszczy raczej nie jest możliwe.

  1. DON MARZZONI

   Skarperty zamiast onuc wprowadzono dopiero w 2013. Onuce w porządnych butach bedą dalej onucami w porządnych butach. Propaganda zryła im głowy. Szkoda. A można było żyć w przyjaźni i dobrobycie...

  2. Bobas

   Don Marzzoni: wydaje mi się, że jeszcze nie wszyscy dostrzegli, że w Rosji nie patrzy się na broń za grube miliardy, jako na "leżaki w magazynach". Panowie w naleśnikach na głowie uważają, że broń jest po to, aby z niej korzystać,. Skoro tyle już kosztowała., to niech przynosi korzyść.

  3. Bobas

   Myślę, że nazywanie ich "tłuszczą" skutecznie odbiera im chęć ucywilizowania się. Nikt nie lubi być pogardzany., nawet jak dobry i szlachetny Zachód daje się wzbogacić, a jednocześnie dalej swoje wie.

Reklama