Siły zbrojne

Ukraina: bojowy debiut Bayraktara w Donbasie

Fot. MO Ukrainy
Fot. MO Ukrainy

Ukraińskie siły w Donbasie we wtorek po raz pierwszy w celu bojowym wykorzystały turecki dron Bayraktar — poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

We wtorek bateria haubic D-30 "rosyjsko-terrorystycznych wojsk" prowadziła ostrzał pozycji sił ukraińskich w okolicach miejscowości Hranitne. Dwóch ukraińskich żołnierzy zostało rannych, jeden z nich zmarł — czytamy w komunikacie sztabu. Jak podkreślono, poprzez Specjalną Misję Monitorującą OBWE zwrócono się o natychmiastowe wstrzymanie ognia, wysłano również notę kanałami dyplomatycznymi. Strona przeciwnika nie reagowała — zaznaczono.

"W celu zmuszenia wroga do wstrzymania ognia zgodnie z rozkazem naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy wykorzystano Bayraktar" - poinformowano w komunikacie. Według sztabu bezzałogowy aparat latający nie przekraczał linii rozgraniczenia i bombą kierowaną zniszczył jedną armatę. "Po tym ostrzały ukraińskich pozycji zakończyły się" - dodano.

Bayraktar TB2 to maszyna o długości 6,5 metra i 12-metrowej rozpiętości skrzydeł. Może pokonać maksymalnie 4 tys. km. Dron porusza się z prędkością do 222 km na godzinę, a praktyczny pułap, na którym może operować, wynosi 6750 metrów. Ukraina kupiła od Turcji sześć takich dronów w 2018 roku. Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że we wtorek siły przeciwnika 13 razy złamały zawieszenie broni, w tym przy wykorzystaniu uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie.

Jak dotąd Ukraina zdecydowała się dotąd na zakup łącznie 30 egzemplarzy tych bezzałogowców. W styczniu 2019 roku zawarto kontakt na 6 bezzałogowców i 3 stacje kontrolne, a w listopadzie ub.r. zakupiono 20 kolejnych dronów i stacji, które trafiły lub trafią na uzbrojenie ukraińskich sił powietrznych. W lipcu br. z kolei na pozyskanie tych systemów w liczbie 4 zdecydowała się także ukraińska marynarka wojenna. Obecnie zapotrzebowanie ukraińskich sił zbrojnych nadal szacowane jest na liczbę od 20 do 50 dronów, które mogły być montowane lokalnie.

W maju br. na zakup tych systemów zdecydowała się także Polska, która zamówiła łącznie 4 zestawy tych systemów, czyli 24 bezzałogowce wraz z bogatą gamą amunicji precyzyjnej oraz stacji kontroli, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz częściami zamiennymi. Dostawy tych dronów mają zostać zrealizowane w latach 2022-2024, a łączna wartość kontraktu ma wynieść ok. 270 mln USD.

PAP/Defence24.pl

image
Reklama

Komentarze