Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: bojowy debiut Bayraktara w Donbasie

Fot. MO Ukrainy
Fot. MO Ukrainy

Ukraińskie siły w Donbasie we wtorek po raz pierwszy w celu bojowym wykorzystały turecki dron Bayraktar — poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

We wtorek bateria haubic D-30 "rosyjsko-terrorystycznych wojsk" prowadziła ostrzał pozycji sił ukraińskich w okolicach miejscowości Hranitne. Dwóch ukraińskich żołnierzy zostało rannych, jeden z nich zmarł — czytamy w komunikacie sztabu. Jak podkreślono, poprzez Specjalną Misję Monitorującą OBWE zwrócono się o natychmiastowe wstrzymanie ognia, wysłano również notę kanałami dyplomatycznymi. Strona przeciwnika nie reagowała — zaznaczono.

"W celu zmuszenia wroga do wstrzymania ognia zgodnie z rozkazem naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy wykorzystano Bayraktar" - poinformowano w komunikacie. Według sztabu bezzałogowy aparat latający nie przekraczał linii rozgraniczenia i bombą kierowaną zniszczył jedną armatę. "Po tym ostrzały ukraińskich pozycji zakończyły się" - dodano.

Bayraktar TB2 to maszyna o długości 6,5 metra i 12-metrowej rozpiętości skrzydeł. Może pokonać maksymalnie 4 tys. km. Dron porusza się z prędkością do 222 km na godzinę, a praktyczny pułap, na którym może operować, wynosi 6750 metrów. Ukraina kupiła od Turcji sześć takich dronów w 2018 roku. Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że we wtorek siły przeciwnika 13 razy złamały zawieszenie broni, w tym przy wykorzystaniu uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie.

Jak dotąd Ukraina zdecydowała się dotąd na zakup łącznie 30 egzemplarzy tych bezzałogowców. W styczniu 2019 roku zawarto kontakt na 6 bezzałogowców i 3 stacje kontrolne, a w listopadzie ub.r. zakupiono 20 kolejnych dronów i stacji, które trafiły lub trafią na uzbrojenie ukraińskich sił powietrznych. W lipcu br. z kolei na pozyskanie tych systemów w liczbie 4 zdecydowała się także ukraińska marynarka wojenna. Obecnie zapotrzebowanie ukraińskich sił zbrojnych nadal szacowane jest na liczbę od 20 do 50 dronów, które mogły być montowane lokalnie.

W maju br. na zakup tych systemów zdecydowała się także Polska, która zamówiła łącznie 4 zestawy tych systemów, czyli 24 bezzałogowce wraz z bogatą gamą amunicji precyzyjnej oraz stacji kontroli, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz częściami zamiennymi. Dostawy tych dronów mają zostać zrealizowane w latach 2022-2024, a łączna wartość kontraktu ma wynieść ok. 270 mln USD.

PAP/Defence24.pl

image
Reklama
Reklama

Komentarze (40)

 1. chorąży Głuś

  Bayraktar znaczy Ręka Allacha. Znamienne.

  1. dr666

   Jakaś nowa odmiana tureckiego powstała na potrzeby tego drona? Bo wg słownika znaczy to "nosiciel flagi".

  2. Dominik

   To jest nieprawda. Bayraktar z tureckiego na angielski to 'flag-bearer', czyli po polsku chorąży.

 2. Info o fanklubie daviena i gb

  To tylko "prawdziwy polski patriota" który od lat zajmuje się tu krytykowaniem Polski, zwalczaniem medialnym USA, oraz wychwalaniem pod niebiosa Rosji i jej sprzętu, pod każdym artykułem gdzie tylko może być na nadszarpnięta "boskość" bandyckiej Rosji czy wykazana szeregiem porażek fatalna jakość ruskiego złomu!

  1. ech Mykoła, Mykoła

   Znowu Mykoła wszystko pomyliłeś: Davien i GB "zwalczają medialnie USA i wychwalają pod niebiosa Rosję"? Te trolle robią dokładnie odwrotnie.

 3. laik, zupełny laik

  Jak widać zakup TB-2 opłacił się Ukrainie, bo z jednej strony rosjanie zaprzestali ostrzału, a z drugiej strony nie wiedząc jak długi jest filmik mają trudniej kłamać, bo ciężko się dyskutuje z nagranym filmem, wspólrzędnymi, czasem itp. To pokazuje również, że dzięki TB-2 Ukraina jest w stanie bez naruszania granic reagować na zagrożenia z oddali ( bez narażania się na oskarżenia, że ukraińska artyleria zabiła jakieś dzieci ), jednocześnie dokumentując przebieg wydarzeń. Więc zakup jak najbardziej opłacalny. A do tego pozwala np. namierzyć rosyjskie łodzie desantowe i precyzyjnie je zniszczyć. W istocie rosyjscy żołnierze będą teraz musieli często spoglądać w niebo. Jeśli Rosja będzie chciała zestrzelić drony przy użyciu samolotów, to narazi samoloty na zestrzelenie. Najciekawsza będzie odpowiedź na pytanie, czy Rosja ma radary zdolne wykryć TB-2 na dużej wysokości i precyzyjnie je zestrzelić oraz jaki będzie koszt zestrzelania drona - czy przypadkiem wartość rakiety plot nie przekroczy wartości drona?

  1. Morti

   Kolego, wydaje mi się, że Rosjanie są w stanie namierzyć i strącić drona z dużej odległości, pozostają tylko dwie kwestie. Po pierwsze jak pisałeś kwestia opłacalności strzelania rakietą która jest droższa od drona, po drugie w obecnej grze pozorów Rosja nie strąci nic co lata nad terytorium Ukrainy strzelając z własnego terytorium. Nie mniej sytuacja stała się bardzo ciekawa ponieważ wbrew wielu komentarzom sukces drona nie świadczy wcale o słabości rosyjskiej OPL (choć takiej opcji też nie można wykluczyć) ponieważ drony latały tam zapewne bardzo często jednak nie były używane w celach bojowych więc można przypuszczać że były po prostu ignorowane. Jednak każdy kij ma dwa końce więc mało znaczący atak zmienił zasady gry. Padły już oskarżenia o złamanie porozumień mińskich wobec Ukrainy. Turcy już są oskarżani o sprzedaż broni używanej przez Ukraińców do zabijania kochających pokój mieszkańców Donbasu. Najciekawsze może dopiero nastąpić ponieważ jest kilka opcji. Pierwsza z nich że wszystko będzie po staremu, druga, że drony zaczną nagle spadać pod pretekstem zestrzelenia podczas działań bojowych lub trzecia w której będą bezkarnie naparzać ile wlezie, zupełnie jak w Armenii. Co do filmików żadna ze stron się nimi nie przejmuje twierdząc, że oni to się tylko bronili a wszystko sprowokowała druga strona.

  2. MIKA

   Nie wierz w jankeską propagandę!!!

  3. Davien

   Morti, widzielismy w Syrii jak są w stanei "stracić" drona, polecam zwłaszca ten filmik jak Pancyr desperacko wali rakiete za rakieta w lecacego w niego Harop-a a potem przestaje istnieć.

 4. antybanderowiec

  Gdzie dwóch Ruskich się bije (Rosja i Ukraina) tam trzeci czyli - Polska korzysta!

  1. Ja Sam

   Inaczej. Gdzie Rosja dostaje łomot tam wszyscy korzystają

  2. Hatakumba

   I tu pełna zgoda

 5. zyzio

  Właśnie ukraińcy publikując ten film pokazali jakie faktyczne zdolności ma ten dron. Te wszystkie turecko-azerskie filmiki reklamowe okazały się właśnie niczym więcej tylko reklamówkami. Te wszystkie czołgi niszczone przez tego drona, to jedna bajka. Ten dron nie jest w stanie zniszczyć działa, zabić jednego człowieka obsługi, a mowa o zniszczeniu opancerzonego pojazdu.

 6. tępiciel głupawych wklejek

  Piszący Mutant pisze o jakichś rosyjsko terrorystycznych wojskach. Ja proponuje przebiec sie barankami po korytarzu redakcji. Propagandowy tekst o unieszkodliwieniu baterii artylerii to bzdury!. Te drony nic nie zniszczyły i nikogo nie zabiły !!!

 7. dropik

  Tak czy siak następnego dnia 6 haubic robiło swoje więc widocznie na niewiele to się zadało...

 8. Patryk.

  Na nagraniu z tego ataku widać, że kamera nagrywająca wisiała nad haubicą. Co to za kamera, z jakiego aparatu latającego? W artykule jest: "Według sztabu bezzałogowy aparat latający nie przekraczał linii rozgraniczenia i bombą kierowaną zniszczył jedną armatę". Jeśli to prawda, to musiał być drugi dron "nagrywający", który jednak przekroczył linię rozgraniczenia. Na nagraniu widać, że obsługa haubicy nagle rzuca się na glebę i chowa za działem; pocisk uderza "przed" działem, a obsługa po chwili ucieka od działa. Trzech padło na glebę i trzech uciekło, więc chyba wszyscy przeżyli. A w ogóle, to Ukraińcy nie mogli ostrzelać tych haubic ogniem kontrbateryjnym?

  1. Nie inż.

   Nie mogli bo Ukraińcy w przeciwieństwie do tych bandytów z filmiku wycofali ciężki sprzęt tak jak było ustalone

 9. Fanklub Daviena i GB

  Rosja już przesłała podziękowania Turcji: dziś w Idlib Su-34 zbombardowały 7 lokalnych sztabów protureckiej SNA i 4 pozycje frontowe SNA, tylko turbany fruwały... Oczywiście "za naruszanie rozejmu"... :D

  1. Paweł

   Jesteś dziwnie dobrze poinformowany. W Donbasie dzisiaj fruwały onuce.

  2. Nie inż.

   Ile rozbiło się samolotów przy lądowaniu?

  3. H2O

   To tylko "prawdziwy polski patriota" który od lat zajmuje się tu krytykowaniem Polski, zwalczaniem medialnym USA, oraz wychwalaniem pod niebiosa Rosji i jej sprzętu, pod każdym artykułem gdzie tylko może być na nadszarpnięta "boskość" bandyckiej Rosji czy wykazana szeregiem porażek fatalna jakość ruskiego złomu!

 10. Sidematic

  Wojen nie wygrywają armie. Wojny wygrywa PRZEMYSŁ i morale społeczeństwa, później doktryna, skuteczna polityka, działania służb specjalnych, a na końcu dopiero armia jako ilość/jakość indian i czołgów. Ile z wymienionych pozycji mamy już ogarnięte? Żadnej. Nie mamy przemysłu bo mają go Niemcy, nie mamy ŻADNEJ doktryny bezpieczeństwa bo nie mamy elit tylko sługusów, polityke prowadzimy z pozycji lokaja, służb specjalnych nie mamy wcale, społeczeństwo jest na ciagłej wojnie przeciwko opresyjnemu państwu które zwalcza własnych obywateli. Więc jakie znaczenie ma czy będzie 100 czy 200 tyś indian skoro w razie "W" rozejdą się do domów porzucając te śliczne zabawki zza oceanu? Żyjemy w kraju opresyjnym, gdzie obywatelowi niczego nie wolno a za wszystko grozi mniejsza lub większa kara. Na wszystko musisz mieć zgodę jakiegoś zarozumialego buraka zza biurka. Polska to nie jest kraj który buduje patriotyzm tylko cwaniactwo, złodziejstwo.

 11. GB

  Znowu nie mająca analoga rosyjska OPL nie zestrzeliła drona.

  1. AMF

   Bo dron nie miał na pokładzie cywilnych pasażerów.

  2. Nie inż.

   Hahaha. Dokładnie tak

  3. To niby w Donbasie OPL tworzą amerykańskie okręty?

 12. r

  Chyba nie byłoby problemu, żeby taką bombą trafić śmigłowiec w zawisie?

  1. ciekawy

   W Iraku w 1991 roku F-15 zrzucił laserowo naprowadzaną bombę GBU-10 w kierunku irackiego śmigłowca który właśnie wylądował z żołnierzami. Śmigłowiec zdążył się wznieść na około 200 metrów a bomba i tak w niego trafiła. Tak więc da się.

  2. Najmniejszego. Niewielkie problemy są z trafieniem w śmigłowiec w locie nurkowym.

  3. To dlaczego nikt tak nie robi?

 13. gosc

  to oznacza zerwanie porozumien minskich,ktore zakazywalyuzywania lotnictwa i dronow .a swoja droga ,to jest fakt niepotwierdzony.

 14. dropik

  Efekt był niewielki. Rakieta trafiła w armatę a żołnierze ja obsługujący porzucili ja i uciekli. Co z głowica tej rakiety jest malutka ale i tak większa niż warmate. Stan armaty nieznany ale nie rozpadla sie.

  1. Gnom

   Ale cel został osiągnięty. Zatrzymano ostrzał i postraszono secesjonistów. Drugi raz będą usilnie patrzeć w niebo i wtedy zobaczymy jak się sprawdzi turecki cud.

  2. Paweł

   Obsługa oberwała.

  3. dropik

   tego nie wiemy, na filmie były widocznie 3 armaty i ucieczka załogi jednej z nich. W sumie to dziwne , że nikt nie oberwał na śmierć , mieli dużego farta. Jednak nie wyglądało tak jak na filmach z YT z wojny w Karabachu.

 15. BG

  Tymczasem nielegalna baza amerykańska w Tanef na południu Syrii została ostrzelana za pomocą syryjskiej artylerii i dronów, nie wiadomo jeszcze ilu amerykanów dostało tzw. "wstrząśnienia mózgu" (którego resztki trzeba potem zeskrobywać ze ściany, jak po irańskim ataku rakietowym)

 16. Asf

  Ruskie onuce uciekały jak szczury słysząc warkot ukraińskiej maszyny :d A i tak co poniektórym pourywalo to i owo. Szkoda że Ukraińcy nie zniszczyli całej baterii, w ogóle powinni kupić ze 200 tych bayraktarow, zintegrować je z amrammem wespół z Amerykanami i część wykorzystać do uzyskania przewagi w powietrzu i strącać intruzów z z Rosji, a częścią wygniatać ruskie robactwo z obwodów donieckiego i ługańskiego, odbicie tych terytoriów z przewagą w powietrzu byłoby kwestia dni.

  1. ciekawy

   Jasne. Tyle tylko że Bayraktar nie udźwignie nawet jednego AMRAAMa.

  2. Kałboj

   No to trzeba spróbować podczepić TB2 pod AMRAAMa...;)))

 17. Rain Harper

  No i gdzie te słynne bąble antydostępowe?

  1. Vixa

   Ukraińcy altacet przyłożyli;)

 18. kiks

  No to za chwilę ukraina nie będzie miała TB2.

  1. Davien

   A niby co zrobicie jak rosyjskie OPL nie potrafi zwalczać TB-2:))

  2. spopielacz

   Znasz to powiedzenie pożyjemy, zobaczymy?

  3. ???

   najwyższy czas to zmienic

 19. PabloFZG

  Skutecznie uciszyli ruskich terrorystów. Jednak drony tej klasy robią robotę.

  1. antybanderowiec

   Jedni j drudzy to ruskie i są siebie warci

 20. jak niewiele potrzeba trollom do szczęścia

  Czego to jeszcze ci Ukraińcy nie wymyślą. Ale skutek propagandowy osiągnęli, wysyp wiadomych trolli jaki nastąpił po tej zabawnej informacji "wspaniały". A ich "ochy i achy" sprawiają naprawdę wiele radości.

  1. Autor

   Mamy trzymać kciuki za Putina i Łukaszenke?

  2. Olgino

   Dobre

  3. marcin

   bardzo dobrze, mam nadzieję że ciąg dalszy nastąpi :)

 21. sorbi

  nie powinni się tym chwalić....sowieci szybko podciągną pod pozycje artylerii MANPAD-sy.

  1. Davien

   I co zrobia swoimi MANPADS o zasięgu 6km i pułapie 4km( najnowsze wierby) dronowi latającenmu na 6km i z uzbrojeniem o zasięgu 8km?:))

  2. Gnom

   A to tylko wierzby rosną w Donbasie?

  3. GB

   Przykładowo są OSA. A to wiadomo stąd że już zestrzeliły drona OBWE. Tylko jakoś TB2 i przynajmniej 2 różnych ataków amunicji krążącej na obiekty terrorystów rosyjskich ( w tym jeden w tym tygodniu) nie potrafiły odeprzeć.

 22. Sternik

  Polska prowadzi politykę zakupową nacelowaną na zniszczenie własnego przemysłu. Zero inwestycji, zero przemyślanych zakupów tylko dopiero kiedy się pali pod siedzeniem zakupy interwencyjne.

  1. jkkk

   CO ZA WSPANIAŁE myśli... ile ci płacą? z 1000 rubli? więcej?

  2. asdf

   akurat drony na swoja zgube zakupilismy w pgz i do tej pory ich nie dostalismy

  3. KPPL

   Bo trzeba było kupić w WB. A dywersja polegała na utopieniu programu i pieniędzy w bagnie niemocy PGZ.

 23. antyubanderowiec

  No to mają te drony od dawna i udało się im zniszczyć czy tylko uszkodzić jedną armatę??? A to ci dopiero sukces buahahahahahaha ....

  1. Nie inż.

   No to mają od dawna te armaty i teraz jedną stracili. Zanim drugą wykopią że schowka mocno się zastanowią a później strach przed dronem nie pozwoli jej użyć. A więc wbrew temu co piszesz jest to sukces

  2. Habmar

   Mogli zniszczyc wszystkie haubice ale tego nie zrobili teraz ze strachem rosjanie beda otwierac ogien.W Syrii turcy tak wystraszyli syryjskich zolnierzy ze cala dywizje zablokowali przed atakiem na proturecka obrone w prowincji Idlib

  3. Habmar

   Mogli zniszczyc wszystkie haubice ale tego nie zrobili teraz ze strachem rosjanie beda otwierac ogien.W Syrii turcy tak wystraszyli syryjskich zolnierzy ze cala dywizje zablokowali przed atakiem na proturecka obrone w prowincji Idlib

 24. 44

  OTO ...drabina eskalacyjna. Teraz czas na szczebelek Donbasu czyt, Putina. Być może, to efekt wojny gazowej ze strony FR i odwet "starej europy" ?

  1. asdf

   juz jest szczebelek wyzej, rosyjskie su24 zagoscily w polskiej strefie ekonomicznej przelatujac obok polskiej platformy wiertniczej.

  2. Rain Harper

   Żaden nie spadł, niesamowite.

 25. Zbigniew

  Czyżby nasi mądrzy ludzie z Wojska przestali myśleć o polskich bezzałogowcach? Po co ich uczyliśmy? Nie pasuje mi opinia że Turcy są mądrzejsi i pracowitsi od Polaków, moich Rodaków! Czas na zmiany ocen.

  1. Ja Sam

   A ti wojsko buduje drony? Ciekawe

  2. tut

   Słyszałeś może o czymś takim jak WAT?

  3. Nie inż.

   Słyszałem ale wbrew temu ci sugerujesz nie jest to fabryka

Reklama