Reklama

Siły zbrojne

Ujawniono kalendarz dostaw brytyjskich P-8

P-8 Poseidon. Fot. Boeing
P-8 Poseidon. Fot. Boeing

Brytyjskie ministerstwo obrony opublikowało harmonogram dostaw morskich samolotów patrolowych P-8A MR1. 

Według informacji przedstawionych przez brytyjski resort, na miejsce odbioru pierwszych czterech egzemplarzy samolotu wyznaczona została główna baza szkoleniowa i logistyczna lotnictwa marynarki wojennej USA (US Naval Air Station) w Jacksonville na Florydzie (tam też, w październiku br., odbyła się uroczystość przekazania pierwszego samolotu). Pozostała piątka do Wielkiej Brytanii przyleci wprost z montowni Boeinga w Seattle. 

Docelowym miejscem bazowania samolotów będzie baza RAF w Lossiemouth, jednakże będzie ona gotowa na przyjęcie Posejdonów dopiero pod koniec 2020 r (plan prac obejmuje m.in. całkowitą wymianę nawierzchni na obu pasach - o długości 2847 m i 2105 m). Wcześniej, samoloty te będą stacjonować w leżącej niedaleko bazie w Kinloss. Pierwsze dwie maszyny mają znaleźć się w Wielkiej Brytanii na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku, następna - w październiku 2020 r. Planowany termin zakończenia dostaw to listopad 2021 r.

Boeing P-8 Poseidon to samolot patrolowania i zwiadu morskiego oparty na cywilnej platformie Boeing 737 (skrzydła z samolotu 737-900 i kadłub z 737-800), który zastępuje w służbie samoloty P-3C Orion. Napęd zapewniają mu dwa silniki CFM56-7B27A , ma możliwość przenoszenia środków bojowych w postaci rakiet kierowanych (AGM-84 Harpoon), min lub torped. Jego zasięg patrolowania wynosi 2222 km, maszyna jest przystosowana do pobierania paliwa w powietrzu.

Reklama

Komentarze (2)

  1. R

    A po co nam takie potwory na Baltyk? CASA spokojnie wystarczy.

  2. Lucjan 3

    Co najmniej 2 szt. dla MW z pełnym uzbrojeniem.

Reklama