Siły zbrojne

Udany test indyjskiego systemu przeciwlotniczego Barak 8

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Indyjskie siły morskie przeprowadziły kolejny, udany, test ogniowy opracowywanego wspólnie z Izraelem rakietowego systemu przeciwlotniczego Barak 8.

System produkowany przez izraelski koncern IAI (Israel Aerospace Industries) okazał się skuteczny. Zgodnie z oficjalnym komunikatem dwa pociski przechwytujące trafiły w cel, dzięki czemu można uznać, że cały system jest już gotowy do wykorzystania operacyjnego.

Była to kolejna próba kompleksu Barak 8. Indyjskie siły zbrojne przeprowadziły bowiem samodzielne strzelanie tymi rakietami pod koniec listopada br. Był to wyraźny sygnał przesłany ze strony Indii, że system ten jest niezbędny m.in. dla osłony okrętów i strategicznych instalacji brzegowych.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, przekazywanymi zarówno przez stronę indyjską i izraelską, Barak 8 może zwalczać jednocześnie kilka celów nadlatujących z różnych kierunków, na różnych wysokościach i z różnymi prędkościami (w tym ponaddźwiękowymi). Wartość całego projektu określa się na około 1,4 miliarda dolarów.

Czytaj też: System przeciwrakietowy Barak 8 gotów do testów w Indiach.

Komentarze